Aşerme Nedir, Ne Zaman Olur?

Aşerme Nedir? Aşerme, anne adaylarının hamilelik esnasında herhangi bir yiyecek veya içeceğe karşı ani ve aşırı derecede istek duymasıdır. Araştırmalara göre bu istek en çok tatlılara sonra tuzlulara daha sonra da ekşilere karşı olur. Aşermenin sebepleri tıp dünyasında tam olarak ortaya çıkarılamamakla birlikte, bu durumun...

241 0

Aşerme Nedir?

Aşerme, anne adaylarının hamilelik esnasında herhangi bir yiyecek veya içeceğe karşı ani ve aşırı derecede istek duymasıdır. Araştırmalara göre bu istek en çok tatlılara sonra tuzlulara daha sonra da ekşilere karşı olur. Aşermenin sebepleri tıp dünyasında tam olarak ortaya çıkarılamamakla birlikte, bu durumun vücudun bir vitamin, protein vb. eksikliğinden kaynaklandığı ileri sürülmektedir. Örneğin vücudunuzda demir eksikliği varsa, içinde demir olan yiyecekleri aşerirsiniz.

Aşerme bazı kesimlerde o kadar ciddiye alınmıştır ki hamile kadın aşerip de aşerdiği yiyeceği yemezse, bebeğinin şaşı olacağını vb. hurafeleri ortaya çıkarmışlardır. Tabi bu hurafe biraz da şaka ile karışık olarak ifade edilen, gebe kadınların aşerdiği yiyeceğe sahip olabilmek için eşlerine karşı kullandığı bir silah olabilir. Bebeğini 9 ay karnında taşıyacak anne adayları için bu hiçbir şey aslında. Onun için eşi aşeren bir erkeğin, karısının bu isteğini yerine getirmesinde fayda var.

Aşerme Ne Zaman Olur?

Aşerme dediğimiz olay hamile kadınlarda yaşanır. Gebeliğin her ayında yaşanabilmekle beraber, üçüncü aya kadar yoğun bir şekilde yaşanabilir. Doktorlar üçüncü aydan sonra ortaya çıkan aşermelerin daha çok psikolojik olduğunu ifade ederler.

Aşermede Nelere Dikkat Edilmelidir?

Aşerme sırasında canınız sağlıklı yiyecekleri isteyebileceği gibi size ve bebeğinize zararı olacak yiyecekler de isteyebilir. Çünkü vücut maalesef sadece sağlıklı yiyecekler istemiyor. Bazen canınızın toprak yemek istediğini bile görebilirsiniz. Onun için sağlıklı gıdaları tüketin ama zararlı yiyecekler konuşundu bu duygunuzu bastırmaya çalışın. Uyumadan önce hafif bir şeyler atıştırmak sizi aşermekten koruyabilir. Yoksa kışın ortasında canınız ekşi erik isterse onu temin edecek kimse bulamazsınız. Aşerdiğiniz tüm sağlıklı gıdaları bulabilmeniz ümidiyle…

Etiketler

Yorum Sırası Sizde

css.php