Aylara Göre Gebelik Süreci

Hamilelik Süreci Gebelik süreci, heyecan ve mutluluğun yanında, ruhsal ve fiziksel sorunları da beraberinde getirir. Gebelik sürecinde, anne adayı karışık duygular yaşamaktadır. Bazen anne olacağının heyecanıyla yerinde duramazken, bazen kendisinin bile anlam veremediği hüzünlü duygulara kapılır. Hamilelikle beraber anne adayında büyük fiziksel ve ruhsal değişimler...

232 0

Hamilelik Süreci

Gebelik süreci, heyecan ve mutluluğun yanında, ruhsal ve fiziksel sorunları da beraberinde getirir. Gebelik sürecinde, anne adayı karışık duygular yaşamaktadır. Bazen anne olacağının heyecanıyla yerinde duramazken, bazen kendisinin bile anlam veremediği hüzünlü duygulara kapılır.
Hamilelikle beraber anne adayında büyük fiziksel ve ruhsal değişimler yaşanmaktadır. Hamileliğin getirdiği fiziki değişiklikler, kusma, bulantı ve uykusuzluk gibi etmenler anne adayını son derece rahatsız etmekte, ve onun bu dönemde stresli bir zaman geçirmesine sebep olmaktadır.

Ruhsal sorunlar ise bazen sebepsiz bir şekilde ortaya çıkar bazen de çevre baskısı, gelenek-görenek ve töre gibi unsurların etkisiyle baş gösterir. Özellikle ülkemizde var olan ‘’oğlan mı kız mı?’’ türünden çirkin ve yersiz söylemler hem anne adayının hem de baba adayının canını sıkmakta, onları bunalımlara kadar sürebilmektedir.  Maalesef sırf bu korku yüzünden bebek sahibi olmayı bir fobi haline getirenlerin sayısı hiç de azımsanacak gibi değildir. Özellikle hiç erkek kardeşi olmamış bazı kadınlar, ilk bebeği kız olunca; ikincisi de kız olur endişesiyle, ikinci çocuğa asla cesaret edememektedirler.

Aslında bu mevzu, başlı başına açılması gereken bir mevzu ; ama biz yine de sadece değinmiş olalım şimdilik.

Hamilelik sürecini ve aylara göre görülen değişimleri şu şekilde gösterebiliriz: Bu aylarda, gebeliğin getirdiği bulantı ve kusma gibi şikâyetlerin vermiş olduğu rahatsızlık yoğun olsa da; anne adayının kendisini en çok mutlu hissettiği, heyecan duyduğu aylardır. Özellikle bu aylarda, gerek baba adayı olsun, gerekse de anne adayının ailesi veya çevresi olsun, ona daha fazla ilgi göstermekte, bu da onu mutlu etmektedir

3-6 aylar arası

Bu aylarda artık karın büyümeye başlamış, anne adayı yeni bir görünüm kazanmaya başlamıştır. Karnın büyümesi, bazen anne adayı tarafından zor kabullenilebilir olsa da genellikle bu duruma uyum sağlamakta pek zorlanmazlar.  Fiziksel açıdan kendilerini en rahat hissettikleri  dönem bu dönemdir.

6-9 aylar arası

Bu dönemin en büyük sorunları, sindirim ve solunum sistemi ile ilgili yaşanan sorunlar ve uykusuzluktur. Anne adayı bu dönemde çabuk yorulmakta, ağır hareket edebilmektedir. Karnının üstüne uyumayı seven kadınlar böyle uyuyabilmenin özlemini çekerler. İstedikleri gibi hareket edemez, istedikleri gibi uyuyamazlar.Bu konular da ilginizi çekebilir!
Bebek Sahibi Olmaya Hazır mısınız?
Gebelik Öncesi Yapılması Gerekenler

Etiketler

Yorum Sırası Sizde

css.php