Bebek Kundaklamak Yanlış mıdır Doğru mudur?

Bebek Kundaklamak Bu konuda, hem doktorlar arasında hem de anneler arasında bir fikir birliği olmadığı için, biz biraz da kendi fikirlerimizi ortaya koyarak bebek kundaklamanın yararları ve zararlarını açıklamaya çalışacağız. Bebek kundaklamak yararlı mıdır yoksa zararlı mı? Bu soruya iki farklı şekilde cevap verilebilir. Biz...

360 2

Bebek Kundaklamak

Bu konuda, hem doktorlar arasında hem de anneler arasında bir fikir birliği olmadığı için, biz biraz da kendi fikirlerimizi ortaya koyarak bebek kundaklamanın yararları ve zararlarını açıklamaya çalışacağız.

Bebek kundaklamak yararlı mıdır yoksa zararlı mı? Bu soruya iki farklı şekilde cevap verilebilir. Biz de bebek kundaklamanın hem yararlarını hem de zararlarını iki farklı başlıkta açıklayalım:

1.Bebek Kundaklamak Yararlıdır

Bebek kundaklamak yararlıdır’’ fikrini savunanlar, bebeğin anne karnında sıkışık bir halde bulunduğunu, kundaklandığı zaman da anne karnındaki halini hatırlayıp huzurlu olduğunu öne sürerler. Aynı zamanda bebek kundaklamanın bebeğin uyku süresini uzattığını, geceleri istemsiz hareketlerde bulunarak, kendi kendini uyandırmasını veya elleriyle yüzüne zarar vermesini engellediğini belirtirler.

2.Bebek Kundaklamak Zararlıdır

‘’Bebek kundaklamak zararlıdır’’ fikrini savunanlar, anne karnında bebeğin kollarının ve bacaklarının bükük olduğunu, bu durumun, doğumdan sonra da biraz devam etmesi gerektiğini; devam etmediği takdirde bebeğin sağlığına zarar vereceğini hatta kalça çıkığına bile sebep olabileceğini öne sürerler.

3.Bu Konudaki Kendi Fikrim

Özellikle babaanne ve anneanneler, yeni doğmuş torunlarını kundaklamakta pek heveslidirler. Onlar da büyük ihtimalle tüm çocuklarını kundaklamış ve herhangi bir problemle karşılaşmadığını düşünüyorlardır. Aslında bana sorarsanız, onların problemden kastı, sakat kalma veya başka büyük bir sağlık problemidir. Bacak kasları, kol kasları ne kadar gelişti, bebek o dönemde ne sıkıntılar çekti, kundakta ne kadar terledi vb. durumları göz önünde bulundurmazlar. Yeni doğan kızımı, annesi de çevresinden dolayı bir süre kundaklamıştı.  Ben karşıydım ama bizimkilerin bu işten pek de vazgeçeceği yoktu. Ben de onlar kundakladıktan sonra gizlice gidip ya tamamen açıyor ya da kundağı iyice gevşetiyordum. İyi ki de yapıyordum. Bir an kendini bebeğin yerine de koymak lazım. Varsın geceleri uyandırsın kendini, az bir şey çizsin yüzünü; ne olacak? Topu topu birkaç ay değil mi?

Bu bebek ilerde yürümenin koşmanın temellerini atacak. Bacaklarını kuvvetlendirecek ki ileride yürüyebilsin. Ama sen kundaklarsan, çocuğun hareketlerini kısıtlarsan nasıl gelişsin o bacak kasları? ‘’İşlemeyen demir pas tutar.’’ diye bir atasözümüz vardır hani.

Kısacası, bence bebek kundaklama tamamen yersiz ve zararlı bir uygulamadır. Peki size göre bebek kundaklamak yararlı mıdır, zararlı mıdır?Bu konular da ilginizi çekebilir!
Bebeklere Emzik Vermek Doğru mu?
Yürüteçler Bebekler İçin Zararlı mı?

Etiketler

Yorum Sırası Sizde

2 comments

  1. Adsız Cevapla

    Bence bebeğin rahat uyuması için sadece kollarını sarabiliriz. Tamamen kundaklama ve sıkma tabiki yalnış.

    1. ridvanozkan Cevapla

      Haklısınız. Bebek uyurken kendisine zarar veriyor ve uykusuna engel oluyorsa, kollarını sarmak mantıklıdır. Ancak maalesef, hala eskide yaşayanlar bebeği öyle bir kundaklıyorlar ki, değil elleri; hiçbir yerleri kıpırdayamıyor bebeciklerin. Sanırsın ki bebeği kalıba sokmuşlar.

css.php