Bebek Sahibi Olmaya Hazır mısınız?

Bebek Sahibi Olmadan Önce Neler Yapılmalı? Bebek sahibi olmanın ilk adımı, buna karar vermektir. Tabi bu karar tek taraflı olmayacaktır ya da olmamalıdır. Anne ve baba adayının alacağı ortak bir karar, ileriki zamanlar için tatsızlıkların çıkmamasını sağlayacaktır. Bazen anne adayı bebek sahibi olabilmek için can...

197 0

Bebek Sahibi Olmadan Önce Neler Yapılmalı?

Bebek sahibi olmanın ilk adımı, buna karar vermektir. Tabi bu karar tek taraflı olmayacaktır ya da olmamalıdır. Anne ve baba adayının alacağı ortak bir karar, ileriki zamanlar için tatsızlıkların çıkmamasını sağlayacaktır. Bazen anne adayı bebek sahibi olabilmek için can atarken, baba adayı için bu durum tamamen bir stres kaynağı olabilir. Şüphesiz, bu durumun aksi de yaşanabilmektedir. Baba adayı çocuk istediği halde, anne adayının farklı çekinceleri vardır.

Onun içindir ki bu durum eşler arasında en ince ayrıntısına kadar konuşulmalı, varsa karşı tarafın ne gibi çekincelerinin olduğu tartışılmalı ve ortak bir sonuca gidilmelidir. Çocuk sahibi olmak istememenin birçok sebebi vardır. Ekonomik yetersizlik, kariyer yapma isteği, kötü deneyimler ve dünya görüşü gibi birçok sebep sayılabilir.

Bu tür durumların önceden bilinmesi, bunlara karşı gerekli önlemlerin alınması faydalı olacaktır. Çocuk istemeyen taraf iyice dinlenmeli, onun düşünceleri anlaşılmaya çalışılmalıdır. Bu da ancak empati kurmakla olabilir. İstemeyen tarafa kesinlikle psikolojik baskı yapılmamalıdır; zira bu baskı, onun bu isteğini körüklemek bir yana tamamen köreltebilir.

Anlayışlı bir şekilde, bebek sahibi olmanın güzellikleri anlatılmalı, hayallerden bahsedilmeli, bu konudaki duygu ve düşünceler anlatılmalı ve ortak bir karara varılmalıdır. İstememekte direnen biri için sabretmek ve beklemek en iyi çözümdür zannımca.

Tek taraflı olan bir karar bebek isteyen tarafı ileride de sıkıntıya sokacaktır. Örneğin kariyer yapmak isteyen ve bunun için de bebek sahibi olmak istemeyen bir anne adayı, baba adayının baskıları ile bebek sahibi olacak olsa ve ileride de istediği kariyere sahip olamayacak olsa, bu durumu ister istemez sürekli eşine bağlayacak, böylece mutluluk için sahip olunan bebek kötü sonuçlara sebep olmuş olacaktır.

Bu tür durumların yaşanmaması için kesinlikle eşler arasında ortak bir karara varılmalı ve dünyaya gözlerini açan bebeği her iki taraf da heyecan ve mutlulukla karşılamalıdır.

Bu konular da ilginizi çekebilir!
Gebelik Öncesi Yapılması Gerekenler
Aylara Göre Gebelik Süreci

Etiketler

Yorum Sırası Sizde

css.php