Bebeklerde Ateş Nasıl Düşer?

Bebeklerde Ateş Nasıl Anlaşılır? Bebeklerde ateş, ebeveynleri en çok endişelendiren vakalardan bir tanesidir. Ateş durumunda çoğu defa ebeveynler ne yapması gerektiğini kestiremez ve yanlış uygulamalarda bulunarak, bebeğine daha fazla zarar verir. Aslında ateş yükselmesi konusunda, taa doğumdan itibaren, bebek sahiplerine doktorlar tarafından açıklayıcı bilgiler verilmelidir;...

321 0

Bebeklerde Ateş Nasıl Anlaşılır?

Bebeklerde ateş, ebeveynleri en çok endişelendiren vakalardan bir tanesidir. Ateş durumunda çoğu defa ebeveynler ne yapması gerektiğini kestiremez ve yanlış uygulamalarda bulunarak, bebeğine daha fazla zarar verir. Aslında ateş yükselmesi konusunda, taa doğumdan itibaren, bebek sahiplerine doktorlar tarafından açıklayıcı bilgiler verilmelidir; zira bebeklerde ateş, ebeveynlerin en sık karşılaşacakları sağlık sorunlardan birisidir.

Peki siz bebeğinizde ateş olduğunu nasıl anlayacaksınız? Her vücut sıcaklığı ateş mi sayılır? Hayır, ‘’bebeğimin ateşi var’’ demeniz için, vücut ısısının belli bir dereceye ulaşmış olması gerekmektedir. Uzmanlara göre 37,9 dereceye kadar olan vücut ısısı ateş olarak nitelendirilmiyor. Bebeğinizin vücut ısısı 38 dereceyi geçmişse ateşi yükselmiş demektir. Eğer bu ısı 40 dereceye varmış veya 40 dereceyi geçmişse de bebeğinizde çok yüksek ateş var demektir. Bu durumda da hiç vakit kaybetmeden bir doktora uğramanız gerekmektedir.

Ateş Nasıl ve Bebeğin Neresinden Ölçülür?

Bebeklerde ateşi ölçmenin birden fazla yolu vardır. Ateş; makattan (popo), kulaktan, koltuk altından, dil altından ölçülebilir. Bu ölçüm şekillerinden en doğru ölçümü veren yöntem makattan ölçmedir; ama bu da yan etkilerinden dolayı pek önerilmez. Bu ölçümlerin de belli kaideleri vardır. Bunu şöyle ifade etmeye çalışalım:

Dil Altından Ölçüm:
Bu ölçümde 37 derecenin üstü ateş olarak kabul edilir. Cıvalı ve dijital termometrelerle ölçüm yapılır.

Koltuk Altından Ölçüm:
En pratik ölçüm şekli olduğu için, en sık kullanılan yöntem de budur. Bu ölçümde 37,5 derecenin üstü ateş olarak kabul edilir.

Kulaktan Ölçüm:

Bu ölçümde 37,8 derecenin üstü ateş olarak kabul edilir.

Makattan (popo) Ölçüm:

Bu ölçümde 38 derecenin üstü ateş olarak kabul edilir. En yüksek değerin, makattan ölçme metodunda olmasının sebebi, vücut ısısına en yakın bölge olmasıdır. Özellikle yenidoğan bebeklerde tavsiye edilmez.

Bebeklerde Ateş Neden Ortaya Çıkar, Sebepleri Nelerdir?

Aslında ateş, çoğumuzun bildiği gibi çok da kötü bir şey değildir. Vücudumuzun, enfeksiyon ve hastalıklarla olan mücadelesidir. Vücudumuz; ısısını artırarak enfeksiyonları, kötü bakterileri dışarı atmaya çalışır. Ateş çeşitli sebeplerden ortaya çıkabilir. Bunlardan bazıları şunlardır:

-Soğuk algınlığı

-Grip

-Üst solunum yolu enfeksiyonları

-Kızamık, suçiçeği gibi hastalıklar

-Bebeklerde yapılan aşılar

-İshal sonrasında oluşan aşırı su kaybı

-Diş çıkarma

-Zehirlenmeler vb.

Bebeklerde Ateş Nasıl Düşürülür?

Üç Aydan Küçük Bebeklerde:

Bebeğiniz üç aydan küçükse, ateşini düşürmek için siz uğraşmaya kalkmayın. Kesinlikle doktorunuza başvurun. Bırakın bebeğiniz için gereken müdahale uzman ve güvenilir eller altında yapılsın. Tabi doktorunuza gidene kadar da bebeğinizin üstünü biraz açarak, ateşinin düşmesini sağlayabilirsiniz. Kalın şeyleri giydirip bebeğinizi daha kötü bir hale getirmeyin sakın!

Üç Aydan Büyük Bebekler:

Bebeğinizin ateşi 38 dereceyi geçmişse mutlaka doktorunuza başvurunuz. Doktorunuza başvurmak mümkün değilse, bebeğinizin ateşini düşürmek için şunları yapabilirsiniz:

1 . Bebeğiniz titriyorsa, onu ısıtmak için kesinlikle kalın kıyafetler giydirmeyin ve battaniyelere sarmayın. Aksine ince ve bol kıyafetler giydirerek veya üzerine ince bir çarşaf örterek ateşinin düşmesini bekleyin.

2 . Bebeğinize ılık duş aldırın. Duş için yapılan en büyük yanlışlardan bir tanesi, duşu soğuk su ile aldırmaktır. Duş için kullandığınız su ne soğuk ne de sıcak olmalı. Bu su ılık olmalı. Bebeğinize duş aldırırken bebeğinizi (eğer oturabiliyorsa) küvetine oturtun. Yaklaşık olarak 15 dakika, bebeğinizin suda kalmasını sağlayın. Bu arada bebeğinizin başına su dökmeyin. Bunun yerine bir sünger veya yumuşak bir havlu yardımıyla vücudunu ıslatmaya çalışın. Duştan sonra da kalın giydirmekten sakının. Üstünü ince bir çarşafla örtün yeterli. Eğer duş esnasında bebeğiniz gereğinden fazla titrerse duşta uzun zaman tutmadan onu çıkarın.

3 . Doktor tavsiyesi ile evinizde bulundurduğunuz ateş düşürücü şurupları kullanabilirsiniz. Yalnız bu ateş düşürücü şurupları kullanmak ilk çareniz olsun. Öncelikle doğal yollarla bebeğinizin ateşini düşürmeye çalışın. Eğer bunu başaramazsanız bebeğinize şurup verebilirsiniz.

Hangi Durumlarda Doktorunuza Başvurmalısınız?

-Bebeğinizin ateşi 40 dereceye kadar çıkmışsa mutlaka doktorunuza başvurunuz.

-Bebeğinizin ateşi düştüğü halde, bebek hala huzursuz ve çok halsizse, hastalığın başka bir sebebi olabilir. Bunu anlamanın yolu da doktorunuza başvurmaktır.

-Bebeklerde ateş 48 saatten fazla sürer ve hiçbir şekilde düşmezse doktorunuza başvurunuz.

Uyarı: Bu yazıda anlatılanlar tavsiye ve tecrübe niteliğindedir. Sizin için en doğru yol doktorunuza başvurmaktır. Bu konuda herhangi bir sorumluluk kabul edilmemektedir. Sağlıklı günler…

Bu konular da ilginizi çekebilir!
Bebeklerde Kulak Ağrısı
Bebeklerde İshal ve Tedavisi
Bebeklerde Gaz Sorunu ve Çözümü

Etiketler

Yorum Sırası Sizde

css.php