Çocuklarda Okul Fobisi

Çocuklarda Okul Fobisi Okul fobisi; özellikle 5-7 yaşları arasındaki çocukların, bazen de ergenlik dönemindeki ergenlerin, herhangi bir psikolojik yaşantı sebebiyle okula karşı duydukları derin bir korkudur. Bu fobiye sahip çocuklar, okula gitmekten nefret eder, korkar hatta bazen okulun yanından geçmeye bile çekinir. Okul fobisi kendiliğinden...

158 0

Çocuklarda Okul Fobisi

Okul fobisi; özellikle 5-7 yaşları arasındaki çocukların, bazen de ergenlik dönemindeki ergenlerin, herhangi bir psikolojik yaşantı sebebiyle okula karşı duydukları derin bir korkudur. Bu fobiye sahip çocuklar, okula gitmekten nefret eder, korkar hatta bazen okulun yanından geçmeye bile çekinir.

Okul fobisi kendiliğinden var olan bir olgu değildir. Çocuğun veya ergenin yaşadığı veya şahit olduğu bir olay buna sebep olmuştur. Kimi zaman ise çocuğun anne veya babaya aşırı bağımlılığının bıraktığı bir durumdur. Mesela çocuk için, onu annesinden ayıran her şey kötüdür, pistir. Okul madem bunu yapıyor, o zaman çocuk tabii olarak okuldan da nefret edecek ve bu, zamanla bir fobi halini alacaktır. Çocukların bu fobisini yok etmenin en güzel yolu, çocuğun yaşadığı kötü deneyimlerin aksine güzel deneyimler yaşatmaktır. Gerekirse anne, çocuğu ile birlikte okula gitmeli, çocuğunun oyunlarına eşlik etmeli, onu yeni çocuklarla tanıştırıp onların oyunlarına dâhil etmelidir.

Çocukları bu fobiden kurtarmanın temel yolu da, onu anlamaktan geçer. Aile gerekirse kendini çocuğun yerine koyabilmeli ve onu anlamak için çaba sarf etmelidir. Unutulmamalıdır ki bu konuda çocuğun üstüne gitmek ve onu cezalandırmak çok daha kötü sonuçlara sebep olabilmektedir.

Etiketler

Yorum Sırası Sizde

css.php