Ders Nasıl Çalışılır?

PAYLAŞ:

     Ders Nasıl Çalışılır?

    Sevgili öğrenciler; çoğunuz ders çalışmak istediği halde, nasıl çalışılması gerektiği hakkında pek bilgi sahibi değilsiniz. Belki de çok çalıştığınızı; ancak bu çalışmanın da hiç verimli olmadığını ve sizi başarıya ulaştıramadığını düşünüyorsunuzdur. ‘’Verimli ders çalışma metotları’’ konulu bu yazımın sizlere çok şeyler katacağını umut ediyor ve bunu içtenlikle istiyorum. Bu yazımda; verimli ders çalışmanın metotlarını öğrenecek ve bu metotları hayatınıza geçirerek başarıya ulaşıp, kendinize daha güzel bir gelecek tasarlayacaksınız. Daha verimli bir çalışma için yapılması gerekenleri başlık başlık ele almaya çalışalım.
1 . Amacınızı Belirleyin
Herhangi bir şeyi yapmanın ilk kuralı, o şeyi yapmaya karar vermektir. Şayet ders çalışmaya pek hevesli bir öğrenci değilseniz, öncelikle ders çalışmaya karar verin. Niçin ders çalışmanız gerektiğini, çalışırsanız neler kazanacağınızı; çalışmazsanız neler kaybedebileceğinizi düşünün. Gerekirse daha etkili olabilmesi için bunu bir kâğıda yazıp, arada bir okuyabilirsiniz. Kısacası, çalışırsanız neler kazanacağınızın bir listesini yapın. Bu listeyi okudukça, ders çalışma devamlılığınız artacaktır.
Mesela amacınız şunlar olabilir:
-Karne notu 2 olan İngilizce dersimi bu dönem 5 yapacağım.
-Türkçe dersinde daha iyi olmak için, dönem sonuna kadar 10 kitap okuyacağım.
-Bu dönem takdir alacağım.
-Seneyi sınıf birincisi olarak bitireceğim.
   Tabi, benim verdiğim amaçlar sadece örnek. Sizler kendinize göre uygun amaçlar belirleyerek bunları gerçekleştirmek için çaba sarf etmeye bakın.
Artık çalışmaya karar verip, amacınızı da belirlediyseniz sonraki başlığımıza gelelim.
2 . Ders Çalışma Ortamınızı Düzenleyin
- Mümkünse, ders çalışmak için özel bir odanız olsun. Eğer özel bir odanız yoksa evin sessiz, pek rahatsız edilmeyeceğiniz bir yerini veya köşesini ders çalışmak için ayarlayabilirsiniz.
- Ders çalışma ortamınız mutlaka gürültüsüz olsun. Siz ders çalışırken oluşabilecek gürültüler, dersi anlamanızı engelleyebilir.
- Ders, yerde uzanarak çalışılmaz. Uzanarak ders çalışırsanız, bir süre sonra uykunuz gelecek, beyniniz gevşeyecek ve çalıştıklarınızdan hiçbir şey anlamayacaksınız. Onun için ders çalışmak için mutlaka masa, sandalye edinin ve masada çalışın.
- Ders çalışırken size lazım olacak olan tüm araç-gereçleri önceden masanızda bulundurun ki derse tam konsantre olmuşken kitap, kalem vs. almak için masanızdan kalkıp dikkatinizi dağıtmayasınız.
- Çalıştığınız odada veya köşede; aşırı dikkat çeken renkli resim, afiş veya oyuncaklar olmasın. Bu, dikkatinizi dağıtabilir.
- Yemek yedikten hemen sonra ders çalışmaya oturmayınız. Bırakın, mideniz yediklerini sindirsin biraz.
- Ders çalışırken bir yandan da müzik dinlemeye veya televizyon seyretmeye kalkışmayın. İki işi aynı anda yapamazsınız. Müzik dinlerken dersten uzaklaşır, ders çalışırken de müzikten uzaklaşırsınız. İlle de müzik dinlemek istiyorsanız bunu dinlenme aralarına bırakın.
- Bir oturumluk ders çalışma sürenizi çok uzun tutmayın. 40-45 dakika ders çalışıp; 10-15 dakika dinlenmek sizin için en uygun olandır.
- Verimli ders çalıştığınız zamanları belirlemeye çalışın ve o saatlerde çalışın. Bazı öğrenciler sabah saatlerinde daha verimli çalışabilirken, bazı öğrenciler ise akşam saatlerinde veya başka bir zamanda daha verimli çalışabilir. Buna siz karar verin.
-Vücudunuzu ve beyninizi daha zinde tutmak için arada bir spor egzersizleri yapmaya çalışın. Ders çalışayım derken tüm gün, tamamen hareketsiz kalmayın.
3 . Planlı Çalışın
Plan yapmak, sadece ders çalışmak için değil, tüm iş ve uğraşılar için gereklidir. Plan; neyi, ne zaman yapmamız gerektiğini gösterir bize. Ders çalışmakta plan ise; hangi dersi ne zaman, nasıl ve ne kadar çalışacağımız konusunda bize yol gösterir. Verimli ders çalışmanın vazgeçilmez bir unsurudur plan yapmak. Peki, ders çalışma planını nasıl yapmalısınız? İster günlük, ister haftalık ister de aylık ders çalışma planı yapabilirsiniz. Mesela benim için en uygun plan haftalık ders çalışma planıdır. Sizler de kendiniz için uygun bir ders çalışma planı belirleyerek bunu uygulayabilirsiniz.
Burada önemli olan, çok acil bir durum olmadıkça, planınıza uyup, ondan taviz vermemektir.
4 .  Okul derslerinize önceden hazırlık yapın
Ders nasıl çalışılır, konulu yazımızın önemli ögelerinden bir tanesi de okul derslerine önceden hazırlık yapmaktır. Bir sonraki günün dersine hazırlık yapmak size birçok şey katacaktır. Örneğin öğretmenin anlattığı konuya siz yabancı olmadığınız için, derse katılacak ve öğretmenin de dikkatini üzerinize toplayabileceksiniz. Öğretmenden gelen bir ‘aferin’ bile sizi çok güzel yerlere götürebilir. Tabi buradaki amacımız, sadece öğretmenin dikkatini çekebilmek değil; aynı zamanda konuyu çok daha rahat anlayacak ve ikinci kez konuyu işlediğinizden dolayı hafızanıza daha kolay bir şekilde atacaksınız.
5 .   Derste not tutun!
Verimli ders çalışmanızı kalıcı yapacak olan, ‘derste not tutma’ sizin asla vazgeçmemeniz gereken bir metottur. Öğretmeninizin anlattıklarını mutlaka not alın. Tabi burada not almaktan kastım, öğretmenin ağzından çıkacak her şeyi yazmak değildir. Zaten öğretmenler ders anlatırken, bazı şeyleri vurgular, o konunu çok önemli olduğunu ifade ederler. Özellikle öğretmenin vurguladığı ya da önemli dediği yerleri not almanız okul yazılılarında daha yüksek notlar almanızı sağlayabilir. Hızlı yazabilmek için kısa ama sizin tekrar okuduğunuzda anlayabileceğiniz şekilde notlar tutun. Bazı kısaltma kelimeleriniz olsun mesela. Aldığınız notları da, zil çalar çalmaz çöp kutusuna atmayın tabi ki! O notlar tekrar edilmek içindir. Arada bir tekrar edeceksiniz ki o konular hafızanızda kalıcı olsun.
6 . Notlarınızı tekrar edin!
   Önceki başlığımızda, aldığınız notları tekrar etmeniz gerektiğinden bahsetmiştim. Bu başlıkta da bu konuyu açalım biraz. Notlarınız eğer çok karışık ve kaybolabilecek kâğıtlardaysa, bunları güzel bir deftere daha düzenli bir şekilde yazabilirsiniz. Böylece notları tekrar etmek istediğiniz zaman, çantanızı ve kitaplarınızı didik didik etmek zorunda kalmazsınız.
  Öğrendiğimiz yeni bilgiler önce beynimizdeki kısa süreli hafızaya geçer. Tekrar edilen bilgiler uzun süreli hafızaya kaydedilir, tekrar edilmeyen bilgiler ise kısa bir süre sonra unutulur gider. Sizler de öğrendiklerinizi hafızanızda tutup, sınav zamanlarında hatırlamak istiyorsanız, notlarınızı arada bir tekrar ederek, bilgilerinizi uzun süreli hafızaya alın.
    7 . Derslerinizi yazarak çalışın

Ben de sizler gibi öğrenciyken, nasıl ders çalışmam gerektiği ile ilgili arayışlara girmiştim. O zamanın, bilgiyi önümüze yığan internet nimeti olmadığı için, güç bela edindiğim bir kitapta, ‘’yazarak ders çalışmanın’’ önemi üzerinde bayağı durulmuştu. Kafama uyduğu için bu yöntemi denemeye başladım. Ve hakikaten derslere çok daha zevkli çalıştığımı ve konuları daha iyi kavrayabildiğimi öğrendim. Hala da yazmaktan vazgeçmiş değilim. Ezberlemek isteğim bir şiir veya türküyü bile yazdığım zaman daha iyi bir şekilde ezberleyebiliyorum. Sizler de mutlaka bu yöntemi deneyin.
Çalıştığınız bir dersi veya konuyu, bir hikâye veya roman kitabı okur gibi okuyup geçerseniz muhtemelen çok iyi anlayamayacak ya da anladıklarınızı kısa süre sonra unutacaksınızdır. ‘’Alim’in unuttuğu, kalemin ise asla unutmadığı’’ gerçeğini asla göz ardı etmeyin.
  - Bir konuyu kitaptan okuduktan sonra kitaba bakmadan, okuduklarınızı kendi cümlelerinizle yazabilirsiniz.
- Okurken önemli olduğunu düşündüğünüz kısımların altını çizip, bu kısımları sonra defterinize geçirebilirsiniz. Veya bunlara benzer yöntemleri siz de geliştirebilirsiniz.
8 .  Öğrendiklerinizi başkalarına da anlatın.
Öğrendiklerinizi başka kişilere de anlatırsanız, hem bilgilerinizin kalıcılığı artar hem de konuşma kabiliyetiniz gelişir. Bu kısmı anlatırken Değerli Türkçe öğretmenim Cuma ÇİÇEK’in zamanında bize anlattığı bir fıkrayı da anlatmadan geçemeyeceğim. Fıkra şöyle:
 Ahfeş'in Keçisi
‘’ Arap âlimlerinden biri olan Ahfeş adlı bir zat, çocukluğunda öğrendiklerini daha iyi anlayabilmek için sürekli başkalarına da anlatırmış. Anlata anlata ailesi de başta olmak üzere, herkesi bıktırmış. Durum böyle olunca, Ahfeş kimin yanına gidecek olsa, herkes kaçıp Ahfeş’ten uzaklaşır olmuş. Ahfeş, ne yapayım, ne edeyim derken aklına, bir keçi alıp öğrendiklerini ona anlatmak gelmiş. Aldığı keçinin boynuna bir ip takıp başlamış anlatmaya. Bir yandan anlatırken, bir yandan da keçinin ipini aşağı doğru çekmeyi sürdürmüş. Zamanla keçi öyle bir hal alşmış ki, ipi çıkarılsa dahi Ahfeş anlattıkça, keçi Ahfeş’i söylediklerini onaylarmış gibi başını yukarı-aşağı sallamaya devam etmiş.’’
Bu arada, bu fıkramız da, öğretmenini anlamadığı halde anlarmış gibi görünüp kafa sallayan öğrenci arkadaşlarımıza gelsin. Bu da işin şakası tabi…
9 . Konularınızı parçalara bölün.
Çalışmanız gereken konular çok uzunsa, bu sizi yıldırıp tembelliğe sevk edebilir. Bunu engellemenin en güzel yolu, uzun konuları parçalara bölüp parça parça çalışmaktır. Örneğin ezberlenmesi gereken bir sure, ayet ayet ezberlenebilir.  Sıfatların tamamı öğrenilmeye çalışılacağına, önce niteleme sıfatları, sonra işaret sıfatları vb. öğrenilebilir. Bu şekilde ders çalışma sizin için daha verimli olacaktır.
10 . Ders çalışma kararınızdan vazgeçmeyin!
Ders çalışmaya alışık bir bünyeniz yoksa başlarda biraz zorlanabilirsiniz. Çalışırken uykunuz gelebilir hatta başınız ağrıyabilir. Siz bu durumun geçici olduğunu bilin. Bir süre azimli olup devam ederseniz, ders çalışmak sizin için zevk halini bile alacaktır. Hatta ders çalışmadığınız zaman kendinizi bir boşlukta hissedeceksiniz.  Umarım tüm yazdıklarımı en güzel şekilde uygular ve istediğiniz başarıya ulaşırsınız.

YORUMLAR

BLOGGER YORUMLARI: 6
Loading...
Ad

Cilt Bakımı,115,Çocuk Gelişimi,38,DGS,187,Eğitim,477,Genel,38,Genel Sağlık,75,Klima,52,Konu Anlatımları,49,KPSS Taban Puanları,169,Maaşlar,32,Öğrencilere Tüyolar,62,Saç Bakımı,28,Üniversite Bölümleri,759,VİDEOLAR,1,
ltr
item
Eğitim ve Sağlık Sitesi: Ders Nasıl Çalışılır?
Ders Nasıl Çalışılır?
nasıl ders çalışılır, nasıl daha verimli ders çalışabilirim
Eğitim ve Sağlık Sitesi
http://www.egitimsaglik.com/2013/09/ders-nasil-calisilir.html
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/2013/09/ders-nasil-calisilir.html
true
2743778651510976752
UTF-8
Yüklenen Tüm İçerikler Herhangi bir içerik bulunamadı. HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE Devamını oku Cevapla Cevaplamaktan vazgeç Sil Tarafından: Ana Sayfa SAYFALAR İÇERİKLER Hepsini Görüntüle SİZİN İÇİN ÖNERDİĞİMİZ DİĞER İÇERİKLER ETİKET ARŞİV ARAMA TÜM İÇERİKLER Aradığınız kelimeye ilişkin bir içerik bulunamadı. Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzts Sal Çrş Perş Cuma Cmrts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Agus Eyl Ekim Kas Aralk biraz önce 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 dakika önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftadan önce Takipçiler Takip Et BU İÇERİK ÖZELDİR İçeriği görmek için paylaşın Tüm kodu kopyala Tüm kodu seç Tüm kodlar kopyalanmıştır. [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) kullanabilirsiniz kopyalamak için