İnkılap Tarihi Dersine Nasıl Çalışılır?

İnkılap tarihi dersine nasıl çalışılır? İnkılap Tarihi dersi konularının öğrenilmesi ne kadar kolaysa, bu konuların unutulması da o kadar kolaydır. Yani bu derste, öğrenmekten çok, bilgiyi kalıcı hale getirmek ön planda tutulmalıdır. Tabi bunun için de yapmanız gereken bazı şeyler var: İnkılap Tarihi Dersine Nasıl...

6126 28

İnkılap tarihi dersine nasıl çalışılır?

İnkılap Tarihi dersi konularının öğrenilmesi ne kadar kolaysa, bu konuların unutulması da o kadar kolaydır. Yani bu derste, öğrenmekten çok, bilgiyi kalıcı hale getirmek ön planda tutulmalıdır. Tabi bunun için de yapmanız gereken bazı şeyler var:

İnkılap Tarihi Dersine Nasıl Çalışmalıyım?

Eğer bu dersi sınıfta öğrenmek istiyorsanız, tüm dikkatinizi öğretmene vermelisiniz. Bir yandan öğretmeni dinlerken diğer taraftan da kısa ve anlaşılır notlar tutmalısınız. Derse mümkün olduğunca katılmalı, gerekirse söz hakkı alıp konu hakkında konuşabilmelisiniz. Bu şekilde aktif olmazsanız, bir süre sonra dikkattinizi dağılır ve sıkılmaya başlarsınız. Bu da sizin inkılap tarihi dersini anlamanızı engeller.

İnkılap Tarihi dersine evde kitaplardan çalışıyorsanız, kesinlikle roman okur gibi okumayın. Böyle bir okuyuş tarzında okuduklarınızı anlarsınız ama anladıklarınızın ömrü uzun olmaz. Konularınızı okurken mutlaka, size önemli gelen kısımların altını çizin ve kısa notlar alın. Gerekirse konuyu çalıştıktan sonra, kitabı tamamen kapatıp konunun özetini çıkarın. Çıkardığınız notları da sık sık tekrar edin. Belli aralıklarla tekrar ettiğiniz konuların artık hafızanıza iyice yerleştiğini görecek, ve İnkılap Tarihi sorularını çok daha iyi çözeceksiniz.

İnkılap Tarihi Çalışırken Kafanızda Canlandırın!

Konularınızı çalışırken, elinizden geldiğince olayları, durumları veya savaşları kafanızda canlandırmaya çalışın. Kendinizi o savaşın başkumandanı gibi hissedin.  Bunu yaparsanız bu derse çalışmaktan daha büyük bir zevk alabilirsiniz.

Önemli Tarihleri Ezberleyin!

En büyük faydayı, önemli tarihleri ezberlemekte bulacağınızdan şüpheniz olmasın. Önemli tarihleri kronolojik bir şekilde ezberleyin. Bu şekilde olaylarla ilgili bağlantıları çok daha iyi kuracak ve sınavlarda çok daha fazla soruya doğru cevap bulabileceksiniz.

İnkılap Tarihi İle İlgili Bol Bol Soru Çözün!

Herhangi bir konuda ne kadar soru çözerseniz eksiklerinizi o oranda tamamlar ve bilgilerinizin kalıcılığını da o oranda sağlarsınız. Tarih sorularını çözmek de sizin için çok güzel bir tekrar olacaktır. Bu konular da ilginizi çekebilir!
Ders Nasıl Çalışılır?
Matematik Dersine Nasıl Çalışılır?
Fen ve Teknoloji Dersine Nasıl Çalışılır?
Türkçe Dersine Nasıl Çalışılır?
SBS İngilizce Dersine Nasıl Çalışılır?
Kompozisyon Nasıl Yazılır?

Etiketler

Yorum Sırası Sizde

28 comments

 1. Adsız Cevapla

  selammm

 2. fatma kalıpçi Cevapla

  her ne olursa olsun anlamıyurum

 3. Adsız Cevapla

  MERHABA BEN ANLAMIYOSAM HALA NE YAPMAM GEREK .SS YANİ BU İNKILAP SAÇMA .SS NEDEN SINAV OLUYORUZ TAMAM SAÇMALADIM .SS

  1. ridvanozkan Cevapla

   Söylediklerimi uygulamanıza rağmen anlamıyorsanız, büyük ihtimalle hiç kitap okumamışsınız ve okumuyorsunuzdur. Tavsiyem: Ufak ufak roman klasiklerine başlayın.

 4. ahmet şeker Cevapla

  hocam ben ezberleyince anlıyorum buda çok zamanımı alıyor ne yapmalıyım ?

  1. ridvanozkan Cevapla

   Yukarıda anlattıklarım işine yaramıyorsa, ezberlemekten başka şansın yok. Artık biraz zamanını alacak, yapacak bir şey yok. Yalnız ezberlediklerini ara ara tekrar etmeyi unutma. Yoksa çabuk unutursun.

   1. Adsız Cevapla

    hiç bir şey anlamadım

 5. Adsız Cevapla

  bence sınav tarihi verildiği zamandan beri çalışmalıyız.O zaman daha iyi öğrenmiş oluruz

 6. Adsız Cevapla

  anlamayınca anlaşılmıyor

 7. selin akdemir Cevapla

  hocam ben bu sene teoga giricem ve cok önemli bir sınav bunu biliyorum.korkmuyorumda fakat dershaneyle yaz tatilinde 8. sınıf 1. dönem konularını işledik. ben tüm dersleri anladım fakat inkılap dersini bir türlü anlamıyorum. anlıyorum ama mesela 2 tane defter tuttum.tekrar yaptım dersleri inkılapta dahil. kendi kendime konuşarak konu anlatımı yaptım. video çektim fakat konuyu baştan sarmaya kalkışsam anlatamıyorum aklıma gelmiyor bilgiler ne yapabilirim hocam ?

 8. Arda Güneri Cevapla

  Hocam ben çok çalışkan bir ôğrenciyim ve bu yil yani 1 ay sonra teog a gireceğim.ve tum derslerim cok iyi.inkilap taki sorunum ise şu:paragraf sorulari
  Ben paragraf sorularinda nadiren de olsa takiliyorum.bu sorunu çozmek icin bol paragraf sorusu mu cozmeliyim yoksa baska bir sey mi yapmaliyim.
  Alllah rizasi icin cevaplayin…
  Sevgiler

  1. Ktapsever Cevapla

   Kardesim bence bol bol kitap oku.

 9. Adsız Cevapla

  hocam ben konuları anlayamıyorum bu dersi sevmiyorum zaten ama ben nasıl çalışırım daha detaylı açıklar mısınız ?

 10. Adsız Cevapla

  ben nasıl daha iyi çalışırım hocam notlar aklımda kalmıyor ??

 11. Unknown Cevapla

  bu dersi hiç bir şekilde anlamıyorum

 12. :) Cevapla

  Çok yararlı bence

 13. Adsız Cevapla

  güzel

 14. İsimsiz Cevapla

  Benim teog 1 de 7 yanlışım çıktı. 661 falan aldım. En büyük sorunum inkılap. Deneme çözüyorum. Diğer dersler full oluyor ama inkılaptan 2-3 yanlışım çıkıyor. Teog da hep yoruma dayalı soruyorlar. Paragrafları tam anlamıyorum ve çok alakasız cevaplar veriyorum. Ya da ezberlediklerimi çabuk unutuyorum. Söylediklerinizi uyguladım. İnkılap tarihini nasıl düzeltebilirim? Ayrıca yapabileceğim bir şey var mı?

 15. Marilyn Manson Cevapla

  hastalıklı şekilde çok kitap okuyan biriyim ve diğer derslerde ezber yeteneğim gayet iyi fakat bu inkılapta bir türlü yapamıyorum

 16. Adsız Cevapla

  hocam ben konuları anlayamıyorum bu dersi sevmiyorum zaten ama ben nasıl çalışırım daha detaylı açıklar mısınız ?

 17. Adsız Cevapla

  Hocam ezberim kuvvetli ama hala inkilabı yapamıyorum ne yıpmalıyım yaaaaaaa

 18. Adsız Cevapla

  Tarihi yaşayarak çalışın. Konu atlamadan çalışın olayları birbirine bağlayın.

 19. Adsız Cevapla

  Hocam 8. Sınıf öğrencisiyim. Kongreleri maddelerini aklımda tutmakta zorlanıyorum. Lütfen yardımcı olur musunuz? Simdiden sagolun

 20. Adsız Cevapla

  Ben 8. sınıf öğrencisiyim yaklaşık 18 gün sonra TEOG var. Ama ben ne yaptıysam deneme sınavlarında 4-5 yanlış çıkarıyorum. TEOG için de bu olursa ben biterim. Bir yolu yok mudur?

  1. abdullahaktas Cevapla

   Merhaba. 4 5 yanlış yapma sebebin muhtemelen stres altında olmandan kaynaklanıyor sakin olarak sorulara odaklanmaya çalış. Şimdiden başarılar.

 21. Adsız Cevapla

  anlamıyorum

 22. seal Cevapla

  meraba teoga yaklaşık 1 hafta kaldı fakat ben hala inkilabı yapamıorum sürekli okuyorum özellikle yatmadan önce ama yinede olmuyor sizce ne yapmalıyım ??

 23. Adsız Cevapla

  hocam,güzel,tüolar,tşk

css.php