Kompozisyon Nasıl Yazılır?

İyi bir kompozisyon yazmak için bilmeniz gereken bazı noktalar mevcuttur. Yazma beceriniz ne kadar yüksek olursa olsun, bazı kurallara uymazsanız iyi bir kompozisyon yazmış olmazsınız. Yazacağınız kompozisyonun konusu, cümleleri kuruş yeteneğiniz ve kelime hazinenizin yanında, bazı şekil kurallarına uymalısınız. İşte bu yazıda, özellikle Türkçe dersi...

746 3

İyi bir kompozisyon yazmak için bilmeniz gereken bazı noktalar mevcuttur. Yazma beceriniz ne kadar yüksek olursa olsun, bazı kurallara uymazsanız iyi bir kompozisyon yazmış olmazsınız. Yazacağınız kompozisyonun konusu, cümleleri kuruş yeteneğiniz ve kelime hazinenizin yanında, bazı şekil kurallarına uymalısınız. İşte bu yazıda, özellikle Türkçe dersi kapsamında sizden istenen ‘’kompozisyon’’ çalışması için bazı püf noktaları öğreneceksiniz. Yazımızı ‘’Şekil Olarak Kompozisyon’’ ve ‘’İçerik Olarak Kompozisyon’’ olmak üzere iki ana başlıkta sunacağız.

Şekil Olarak Kompozisyon

Kompozisyon, zaten kelime anlamıyla ‘düzen’ demektir. O zaman yazacağınız kompozisyonlarda da düzen kuralına uymalısınız. Bir kompozisyonun içeriği ne kadar güzel olursa olsun, eğer yazılar okunaksızsa, paragraf başları kurallarına uyulmamışsa, noktalamalar eksik veya yanlışsa, kağıtta kenar boşlukları bırakılmamışsa, maalesef kompozisyonunuz öğretmeninizde hoş bir etki bırakmaz. Bu da istediğiniz sonucu alamamanıza sebep olur. İyi bir kompozisyon yazmak için şu
kurallara dikkat edin:

1 . Kağıdınızın tüm kenarlarında belli oranda boşluk bırakın.  Bu oranlar şu şekilde olabilir:

Kağıdın Üst Kenarı  : 2,5 cm kadar

Kağıdın Alt Kenarı    : 2,5 cm kadar

Kağıdın Sol Kenarı    : 2,5 cm kadar

Kağıdın Sağ Kenarı   : 1,5 cm kadar

Bu boşlukları cetvelle ölçmenize gerek yok, öğretmeniniz de ölçmüyor zaten. Göz kararı bir boşluk yeterlidir.

2 . Kompozisyon başlığınız mutlaka olmalı. Başlığınızı kompozisyonunuzun üstüne, kağıdı ortalayacak şekilde, tamamen büyük harflerle yazın.

3 . Kompozisyonunuz; giriş, gelişme ve sonuç olmak üzere üç bölümden oluşur. Bu bölümlere başlarken paragrafa biraz içerden başlayın. Örneğin kompozisyonunuzun ilk cümlesini 2,5 cm boşluktan sonra değil de 3,5 cm boşluktan sonra yazın.

4 . Büyük harf kullanımları ve noktalamalara dikkat edin. Soruişaretini kullanmanız gerekirken, noktayı kullanmanız öğretmeninizin hoşuna gitmeyebilir.

5 . Yazınız okunaklı ve güzel olsun. Gereğinden fazla küçük veya büyük yazmamaya özen gösterin

Şu ana iyi bir kompozisyon yazmak için yolu yarıladınız demektir.

Şimdi gelelim işin içerik boyutuna:

İçerik Olarak Kompozisyon

Daha önce kompozisyonun giriş, gelişme ve sonuç olmak üzere üç bölümden oluştuğunu söylemiştik. Şimdi de ‘’kompozisyonun giriş bölümü nasıl olmalı, gelişme bölümünde neler anlatılmalı, sonuç bölümünde sonuca nasıl ulaşmalı’’ gibi soruların cevabını vermeye çalışacağız.

1 . Giriş Bölümü

Kompozisyonda giriş bölümü, adından da anlaşıldığı gibi; kompozisyonunuzu ilk cümlesi ile başlayan bölümdür. Giriş bölümünde yazacağınız ilk cümlenin etkili olması gerekir. Onun için bu cümleyi baştan savma yazmaya kalkmayın. İlk cümleden öğretmeninizi etkilemeyi başarırsanız, iyi bir puan almayı bekleyebilirsiniz. Bu bölümde, kompozisyon konusu ile ilgili bir tanım veya açıklama cümlesi ya da kompozisyonu yazan kişinin konuya bakış açısı ifade edilir. Yazar giriş cümlesinde düşüncesini okuyucuya sezdirmeye çalışır veya kompozisyonda neyi, nasıl anlatacağını bildirir.

Giriş bölümünü uzun tutmayın. Konu ile ilgili gerekli açıklamaları yaptıktan sonra gelişme bölümüne geçin.

2 . Gelişme Bölümü

Gelişme bölümünde, konunun ayrıntılarına yer verilir. Konu ile ilgili farklı açıklamalara ve örneklere yer verilir. Gerekirse karşılaştırmalar yapılır, konu enine boyuna tartışılır. Yazar anlatımı güçlendirmek için kendi kendine sorular yöneltip bunları cevaplayabilir. Varsa alıntı ifadelere yer verilebilir. Anlatılması gereken her şey anlatıldıktan sonra kompozisyonu sonlandırmak için sonuç bölümüne geçilebilir.

3 . Sonuç Bölümü

İyi bir kompozisyon yazmak için, iyi bir sonuç bölümüyle kompozisyonu tamamlamak gerekir. Sonuç bölümü yazarın son sözleri söylediği bölümdür. Bu bölümde okuyucuda büyük bir etki bırakmak gerekir. Son ifadelerinizden etkilenen okuyucu veya öğretmeniniz, önceki kötü anlatımlarınızı belki hatırlayamayacak bile. Kompozisyonda verilmek istenen mesaj genellikle sonuç bölümünde verilir. İyi ve etkili bir sonuç cümlesiyle okuyucuyu etkileyebildiyseniz, önceki kurallarımıza da uyduysanız,
bunu karşılığını alacağınızdan emin olabilirsiniz.

Kompozisyon Başlığı Nasıl Olmalı?

İyi bir kompozisyon yazmak için, iyi bir kompozisyon başlığının özelliklerini de bilmeniz gerekir. Peki Kompozisyon başlığı nasıl olmalı?

Bir kere başlığın, kompozisyonun en kısa özeti olduğu unutulmamalı. Başlığınızı okuyan biri, kompozisyonunuzun hangi konu ile ilgili olduğunu tahmin edebilmeli. Konu ile alakasız bir başlık hiçbir işe yaramaz. Demek ki neymiş? Kompozisyonun başlığı,
kompozisyonun konusu ile ilgili olacak ve konunun kısa özeti niteliğinde olacak… Başlıklarınız tek kelimeden oluşabileceği gibi birden fazla kelimeden oluşabilir. Hatta isterseniz cümle niteliği taşıyan bir ifadeyi bile başlık olarak kullanabilirsiniz. Başlığın tamamen büyük harflerle yazılması gerektiğini de unutmayalım. Umarım yazdıklarımı uygular ve iyi bir sonuca ulaşırsınız. Hadi kaleminiz güçlü olsun!Bu konular da ilginizi çekebilir!

Türkçe Dersine Nasıl Çalışılır?
Türkçe Paragraf Soruları Nasıl Çözülür?

Etiketler

Yorum Sırası Sizde

3 comments

  1. Adsız Cevapla

    Hocam ben bu sene 7.sınıfa geçtim daha bugun fen sınavı olduk onu başarıcagıma inanıyordum ve sınavım gayet iyi geçti fakat 2 gun sonra Türkçe sınavımız var ve ögretmenimiz İstiklal marşının anlamıyla bır kompozisyon soracak ve ben cok korkuyorum ne yapabılırım

  2. Adsız Cevapla

    hocam gerçekten muhteşemsiniz

  3. Adsız Cevapla

    Abi benim yarın Türkçe sınavım var bu arada 8'e gidiyorum ilk sınavda komposisyon konusu ne olabilir

css.php