Matematik Dersine Nasıl Çalışılır?

Matematik dersine nasıl çalışılır? Matematik dersi, maalesef birçok öğrencinin kâbusu olmuştur. Bu öğrenciler; matematik çalıştığı halde anlayamadığını, matematik dersini sevmediğini, matematik temellerinin olmadığını vb. sebepleri ileri sürerler. Ancak şöyle bir gerçek var ki matematik dersi hayatın her aşamasında karşılaşacağımız bir derstir. Bir sınavı matematiksiz atlayacak olsanız...

749 4

Matematik dersine nasıl çalışılır?

Matematik dersi, maalesef birçok öğrencinin kâbusu olmuştur. Bu öğrenciler; matematik çalıştığı halde anlayamadığını, matematik dersini sevmediğini, matematik temellerinin olmadığını vb. sebepleri ileri sürerler. Ancak şöyle bir gerçek var ki matematik dersi hayatın her aşamasında karşılaşacağımız bir derstir. Bir sınavı matematiksiz atlayacak olsanız dahi başka sınavda mutlaka yine onunla karşılaşırsınız. O zaman bu dersten kaçmak yerine, onun üzerine giderek öğrenmek en mantıklısı. Peki, bu nasıl olur? Matematik nasıl çalışılır ve öğrenilir? İşte bu yazıyı tam da bu soruların cevabını  bulmak için yazıyoruz.

Özellikle matematik temeli çok zayıf olan öğrencilerin, ilkokul matematik kitaplarını edinerek, bunları üşenmeden, baştan sona bitirmeleri az da olsa onlara temel kazandıracaktır. 1. Sınıf matematik kitabı, daha sonra 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8. Sınıf matematik kitaplarını adeta yutmaya çalışın. Artık temeli attınız. Matematik dersinin temel konuları olan tam sayılar, doğal sayılar, rasyonel sayılar, dört işlem vb. konuları öğrendiniz. Artık işi ileri boyuta taşımanın zamanı gelmiştir sanırım. Eskiden tüm, ortaokul matematik konularını kapsayan OKS Matematik hazırlık kitapları vardı. Beğendiğiniz bir yayının bu kitabını bulmaya çalışın ya da bunu bulamazsanız SBS hazırlık matematik kitaplarından edinin.

Bu kitaptaki konuları acele etmeden, sakin sakin ve düşünerek bitirin. Konu içindeki soruları çözün ve çözemediklerinizi de çözümlerine bakarak tekrar çözmeye çalışın. Yalnız ilk seferde çözemediğiniz soruların çözümüne hemen bakmayın. Biraz uğraşın, düşünün ki beyniniz güçlensin. Bitirdiğiniz her konunun tüm sorularını çözün. Gerekirse bilen birinden yardım isteyin, anlayamadığınız soruları ona çözdürün.

Özellikle ilk etapta çözümlü bir matematik soru bankası almanız çok daha iyi olacaktır. Bu tür kitaplarda çok sayıda çözümlü matematik sorusunun varlığı, sizleri sorulara alıştıracak ve sizlere farklı soru tarzları için farklı pratik çözümler kazandıracaktır.

Matematik dersini anlamanın biricik yolu asla vazgeçmemektir. Eğer siz vazgeçmeyip, yolunuza devam ederseniz, matematik dersi vazgeçecek ve sizinle dost olmaya karar verecektir. Matematik dersi çalışmak size eğlence gibi gelsin. Ona bir bulmaca gözüyle bakın. İşte o zaman bu dersin ne kadar kolay ve zevkli olduğunu göreceksiniz. Hepinize başarılar…Bu konular da ilginizi çekebilir!

Ders Nasıl Çalışılır?
Fen ve Teknoloji Dersine Nasıl Çalışılır?
İnkılap Tarihi Dersine Nasıl Çalışılır?
İngilizce Dersine Nasıl Çalışılır?
Türkçe Dersine Nasıl Çalışılır?
Kompozisyon Nasıl Yazılır?

Etiketler

Yorum Sırası Sizde

4 comments

 1. Adsız Cevapla

  İlkokuldayken matematiğim çok iyiydi.6. sınıfta okul değiştirdim ve matematik notlarım düştü.Hatta çoğu derslerim.Matematik ve fen den hiç bişey anlayamıyorum,ne kadar dinlesem de yapamıyorum.8.sınıfa geçtim ve gerçekten çok çalışmaya karar verdim.Sizce çok çalışsam eksiklerimi kapayabilir miyim?İyi bir liseye gitmek istiyorum.Teogdan çok korkuyorum.Sizin fikriniz neler?Teşekkürler

  1. ridvanozkan Cevapla

   Düşüncelerini bu şekilde ifade edebilen bir 8. Sınıf öğrencisinin, matematiği öğrenememesi için hiçbir sebep yok bence 🙂 Ancak matematik öyle bir derstir ki kısa vadede öğrenilemez. 6 ay boyunca günde 2-3 saat matematik çalış. 6 aydan sonra baktın ki olmuyor, boşuna kürek sallamışım de. Tekrar söylüyorum: Çalışacaksın, anlamayacaksın; pes etme! Çalışacaksın, anlamayacaksın; pes etme! Çalışacaksın, anlamayacaksın; pes etme! Ama birkaç ay sonra, çalışıp da anlamadığını düşündüğün matematik, senin esirin olmaya başlayacak. Bu işin tek kuralı matematikle savaşmak. Sen pes etmezsen, o pes etmek zorunda kalacak.

 2. seyma keskin Cevapla

  Benim matematiğim çok iyi değil ama ben çocuk doktoru veya diyetisyen olmak istiyorum sizce ne yapmalıyım

  1. ridvanozkan Cevapla

   Maalesef ki her iki bölüm için de üniversite sınavında fazlaca matematik çözmen gerekiyor. Bundan dolayı, yoğun bir şekilde matematik çalışmaktan başka çaren yok.

css.php