Menzil Şeyhi Kimdir?

Menzil Seyhi Kimdir? Menzil şeyhi, Şeyh Seyyit Abdulbaki’dir. Kendisi Adıyaman’ın Kahta ilçesi Menzil köyünde ikamet etmekte ve burada irşat görevine devam etmektedir.  Hz. Peygamberimizin soyundan gelmektedir. Şeyh Seyyit Abdulbaki, irşat görevini Şeyh Muhammed Raşit Erol (Seyda Hz.)dan devralmıştır.  Gençliğinde Van’da eğitim görmüş ve buradaki irşat...

337 0

Menzil Seyhi Kimdir?

Menzil şeyhi, Şeyh Seyyit Abdulbaki’dir. Kendisi Adıyaman’ın Kahta ilçesi Menzil köyünde ikamet etmekte ve burada irşat görevine devam etmektedir.  Hz. Peygamberimizin soyundan gelmektedir. Şeyh Seyyit Abdulbaki, irşat görevini Şeyh Muhammed Raşit Erol (Seyda Hz.)dan devralmıştır.  Gençliğinde Van’da eğitim görmüş ve buradaki irşat vazifesinden dolayı tutuklanmış, otuz gün süreyle gözaltında tutulmuştur.

Menzil Cemaati-Menzil Tarikatı

Nakşibendilik tarikatına bağlı olan Menzil Cemaati Türkiye’nin en büyük cemaatidir.   Menzil tarikatı, Seyyit Abdulbaki hazretlerinin ağabeyi olan Muhammed Raşit Erol hazretleri tarafından kurulmuştur. Muhammed Raşit Erol vefat ettikten sonra da onun görevini kardeşi Şeyh Seyyit Abdulbaki hazretleri üstlenmiştir.

Bu tarikata mensup olanlar ‘sofi’ olarak adlandırılırlar. Sofiler şeyhlerine son derece bağlıdırlar. Tarikat için hizmet etmekten çekinmezler. Menzile, Türkiye’nin her yerinden ziyaretçiler gelir. Hatta bu ziyaretler sadece Türkiye ile sınırlı değildir; yurt dışından gelen ziyaretçilerin sayısı da bir hayli fazladır. Tövbe etmek isteyenler, şifa bulmak isteyenler, kötü bir alışkanlığı terk etmek isteyenlerin uğradıkları bir mekândır Menzil. Hafta sonları bazen ziyaretçi sayısı binleri bulur.  Onun içindir ki Menzil ’de yapılan büyük caminin örneği çok az yerde bulunur.

Etiketler

Yorum Sırası Sizde

css.php