Merkezi Sınavlarda Başarılı Olmak

Merkezi Sınavlarda Başarılı Olmak Ülkemizde; belli ortaöğretim  kurumlarına, üniversitelere, enstitülere veya kurum ve kuruluşlara personel alımında; SBS, YGS, KPSS, ALES gibi merkezi sınavlar yapılmaktadır. Bu sınavlarda ise geçerliği ve güvenirliği daha yüksek olduğundan çoktan seçmeli soru tarzları uygulanır. Sınavlarda verilen her yanlış cevap için verilen doğru cevaplardan...

147 0

Merkezi Sınavlarda Başarılı Olmak

Ülkemizde; belli ortaöğretim  kurumlarına, üniversitelere, enstitülere veya kurum ve kuruluşlara personel alımında; SBS, YGS, KPSS, ALES gibi merkezi sınavlar yapılmaktadır. Bu sınavlarda ise geçerliği ve güvenirliği daha yüksek olduğundan çoktan seçmeli soru tarzları uygulanır. Sınavlarda verilen her yanlış cevap için verilen doğru cevaplardan belli oranda puan düşürülür.

Sınavların bu kadar yoğun olduğu ülkemizde, bu sınavlardan başarılı olmadan, bir meslek sahibi olmak veya kariyer yapmak neredeyse imkânsızdır. İlköğreniminizi tamamlarsınız; ama iyi bir ortaöğretim programına yerleşmek için SBS’den yüksek puan almak zorundasınızdır. Ortaöğretim biter, iyi bir üniversite veya bölüme yerleşmek için ÖSYM sınavlarından iyi bir puan almak zorundasınızdır.

Üniversite biter, bu sefer de mesleğinize başlamak için KPSS’den yeterli bir puan almak zorundasınızdır. Madem bu sınavlar bizim için kaçınılmaz, o zaman yapmamız gereken tek şey çalışmak… Sadece çalışmak değil tabi, rakiplere fark atmak için, etkili çalışmak… Peki, bu nasıl mümkün olacaktır? Anlatalım: Öncelikle işi ciddiye alacaksınız. Geleceğinizin;  gireceğiniz olan sınava bağlı olduğunu, o sınavda başarılı olamazsanız istediğiniz hayata sahip olamayacağınızı düşüneceksiniz. Ve ilk adımı atacaksınız. Yalnız o ilk adımı, rastgele değil, planlı bir şekilde atacaksınız. Yani planlı çalışmaya başlayacaksınız. Zayıf noktalarınızı belirleyecek, bu zayıf noktalarınızı tamamlamaya çalışacaksınız.

Tamamladığınız zayıf noktalarınızı geliştirmek, sonrasında size zaten zevk verecektir. Şu unutulmamalıdır ki en etkili öğrenme yazarak öğrenmedir. Çalıştıklarınızı yazarak öğrenirseniz ve bir de bu öğrendiklerinizi uygular, en azından başkalarına anlatırsanız; o bilgiler beyninizde unutulmayacak bilgiler arasında yerini alacaktır. Ders konularına çalışacak, her konunun özeti çıkarılacak ve konu ile ilgili, mümkün olduğunca soru çözülecektir. Soru çözmenin püf noktası ise yanlış cevaplanmış sorulara geri dönüş yapılarak, doğru cevaplarının öğrenilmesi ve gerekirse o konunun tekrar gözden geçirilmesidir. Zaten soru çözmenin mantığı da bu değil midir?

Konularınızı iyice öğrendikten sonra, ara ara tekrar etmek şartı ile artık deneme sınavlarına başlayabilirsiniz. Deneme sınavları, gerçek sınava uyum sağlamanızı, eksiklerinizin farkına varmanızı ve motivasyonunuzu güçlendirmek içindir. Deneme sınavlarını çözerken gerekirse zamanla yarışılmalı, en iyi sonuca odaklanarak neredeyse sınav gününe kadar devam edilmelidir. Unutmayın, isterseniz yapabilirsiniz.

Etiketler

Yorum Sırası Sizde

css.php