Okul Öncesi Eğitim Gerekli midir?

Okul Öncesi Eğitim Gerekli midir? Bilindiği gibi okul öncesi eğitim, uzun yıllardan beri tartışılagelen bir konudur. Kimi kesim, bu eğitimin şart olduğunu ileri sürerken; kimi kesim ise tamamen gereksiz hatta zararlı olduğunu iddia etmiştir. Bizim bu yazıdaki amacımız; okul öncesi eğitiminin gerekli olduğu, çocuğa en verimli çağında ne...

242 0

Okul Öncesi Eğitim Gerekli midir?

Bilindiği gibi okul öncesi eğitim, uzun yıllardan beri tartışılagelen bir konudur. Kimi kesim, bu eğitimin şart olduğunu ileri sürerken; kimi kesim ise tamamen gereksiz hatta zararlı olduğunu iddia etmiştir. Bizim bu yazıdaki amacımız; okul öncesi eğitiminin gerekli olduğu, çocuğa en verimli çağında ne gibi faydalar sağladığını kanıtlarıyla açıklamaktır. Bilim insanları olsun, çocuk velileri olsun her kesim; atalarımızdan bize miras kalan ‘’Ağaç, yaş iken eğilir.’’ sözünün anlamını bilir ve bunun doğruluğunu da kabul ederler. Yani çocuk yaştaki birinin beyninin tazeliği ile ileri yaşta birinin beyninin tazeliği bir değildir. Erken yaşta edinilen bilgilerin kalıcılığı; her zaman, geç yaşlarda öğrenilen bilgilerin kalıcılığından daha etkili olmuştur. Örneğin erken yaşlarda araba sürmeyi öğrenen bir kişi, kırkından sonra araba sürmeyi öğrenen bir kişiye oranla bu işi çok daha güzel ve doğru yapacaktır. Çünkü erken öğrenen o işle özdeşleşmiştir. Beyninin en taze zamanlarında bu işi aklına kazımıştır.

Nitekim bunu kanıtlayan ve açıklayan onlarca bilim adamı veya psikolog vardır. Sigmund Freud kişilik gelişiminin 0-6 yaşları arasında oluşup, tamamlandığını ifade etmiştir. Yani ona göre; kişi alacağı veya edineceği ne varsa 6 yaşına kadar almış ve edinmiştir. Hal böyleyken, körpecik beyinli çocuklarımızı, okul öncesi eğitimden nasıl uzak tutabiliriz. Çocuk, beyniyle hatta tüm bünyesi ile dünyaya açılmak, farklı şeyler görüp tanımak, yeni deneyimlerde bulunmak için hazırsa; biz onu zengin bir deneyim yaşantısı vermediğimiz evlerimizde nasıl tutalım?

Evet, ‘’Ağaç yaş iken eğilir.’’ O zaman, bizler de ağacın kartlaşmasını beklemeden, çocuklarımızı yepyeni bir dünya olan okul öncesi eğitimine tabi tutalım. Tutalım ki geleceklerinin temelleri sağlam olsun. Tutalım ki en verimli zamanları heba olmasın.

Etiketler

Yorum Sırası Sizde

css.php