Okul Sınavlarında Başarılı Olmak

Okul Sınavlarında Başarılı Olmak İçin Ne Yapmalı Türkiye’deki eğitim sistemi sınav odaklı bir sistemdir. Bu sınav sisteminde ise maalesef, pratik bilgiden çok teorik bilgi geçerlidir. Yani bilgiyi özümseyip hayata geçirmekten çok, onu ezberleyip kâğıda dökmek önemlidir. Tabi bunu yapabilmenin de şartları vardır. Peki, bahsettiğimiz bu...

190 0

Okul Sınavlarında Başarılı Olmak İçin Ne Yapmalı

Türkiye’deki eğitim sistemi sınav odaklı bir sistemdir. Bu sınav sisteminde ise maalesef, pratik bilgiden çok teorik bilgi geçerlidir. Yani bilgiyi özümseyip hayata geçirmekten çok, onu ezberleyip kâğıda dökmek önemlidir. Tabi bunu yapabilmenin de şartları vardır. Peki, bahsettiğimiz bu şartlar, nelerdir? Her eğitimcinin öğrencilerine sık sık tekrar ettiği bir söz vardır: ‘’Dersi derste dinleyin ve günübirlik çalışın.’’ Evet, okul sınavlarında, başarılı olmanın en etkili kuralı; dersi derste dinleyip, o gün öğrenileni de evde tekrar etmek ve sonraki günün konusuna kısa da olsa bir hazırlık yapmaktır. Bir öğretmen; sınavlarında büyük olasılıkla, derste anlattıklarından soracaktır. O zaman onu iyi dinlemeli, gerekirse anlaşılır, kısa notlar tutulmalıdır. Bu notların unutulmaya, yüz tutmaması için de sık sık tekrarlar yapılmalıdır.

Öğrenmenin en etkili ve kalıcı yöntemi, yazarak çalışmaktır. Zira atalarımız; ‘’Alim unutur, kalem unutmaz.’’ demişlerdir. Kısaca özetleyecek olursak; okul sınavlarında başarılı olmak için; konuya hazırlık yapılmalı, öğretmen etkili bir şekilde dinlenerek, kısa notlar tutulmalı, notlar tekrar edilmeli ve konular yazılarak; yani özet çıkarılarak öğrenilmelidir.

Etiketler

Yorum Sırası Sizde

css.php