Saç Ektirenler

Belki çoğunuz kellik sorunu yaşadığından dolayı, saç ektirmeyi düşünmüş ve internet alemindeaylar hatta yıllar süren araştırmaların içine girmiş ama daha bir sonuca varamamışsınızdır. Bir yandan çevrenin etkisi yani utanma, bir yandan ekonomik yetersizlikler, bir yandan da güvenilir bir saç ekim merkezi bulamamanın verdiği etki ile...

268 0

Belki çoğunuz kellik sorunu yaşadığından dolayı, saç ektirmeyi düşünmüş ve internet alemindeaylar hatta yıllar süren araştırmaların içine girmiş ama daha bir sonuca varamamışsınızdır. Bir yandan çevrenin etkisi yani utanma, bir yandan ekonomik yetersizlikler, bir yandan da güvenilir bir saç ekim merkezi bulamamanın verdiği etki ile çok istediğiniz halde saç ektirememişsinizdir. Bu yazımda saç ektirenler için,  internetin yalan dolanları ve bilgi kirliliğinden uzak bir şekilde, saç ekimi nasıl yapılır, sonuçları nelerdir, acısı ağrısı var mıdır? Gibi soruları yanıtlamaya çalışacağım. Aşama aşama okuyabilirsiniz.

Saç Ektirme Kararı Alma ve Ekim Öncesi

Eğer yeteri kadar araştırma yapmış, saç ektirenler ile görüşmüş ve nerede ektireceğinize karar vermişseniz, yolu yarıladınız demektir. Bundan sonra yapmanız gerekenler, saç ektireceğiniz yerle iletişime geçmek ve randevu alarak ücret belirlemektir. Ücret konusunda anlaştıysanız, size saç ekim günü için gün verilir ve belirlenen bir saatte orada olmanız istenir.

Saç Ektirmeye Giderken

Saç ektirmeye giderken, özellikle yanınızda biri olmayacaksa bazı şeylere dikkat etmeniz gerekir. O gün mutlaka yanınızda bir şapka ve yedek giysileriniz olsun. Giyeceğiniz giysilerin de gömlek türünden düğmeli veya fermuarlı üstler olmasına özen gösterin. Çünkü saç ekim sonrasında şişen ve kanayan bir kafanız olacak. Kirlenen üstleri değiştirmekte sıkıntı yaşayacaksınız. Şapkayı da ekim sonrası kafanıza geçirerek dışarı çıkacaksınız. Aksi halde bir yandan güneş ışıkları bir yandan da insanların bakışları sizi hayli sıkıntıya sokacaktır.

Saç Ekim Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Normal bir saç ekim ameliyatı 7-10 saat kadar sürmektedir. Tabi bu süre içinde ara verebiliyor, lavabo, çay, yemek gibi ihtiyaçlarınızı karşılayabiliyorsunuz. Aynı zamanda ameliyat olurken televizyon izleyebiliyor, muhabbet edebiliyor hatta kestirebiliyorsunuz.

Saç Ekim Ameliyatında Acı Hissedilir mi?

İnternet sitelerinde her ne kadar ‘’hayır acı hissetmezsiniz, ya da çok az hissedersiniz’’ gibi söylemler olsa da siz bunlara inanmayın ve acıya hazırlıklı olun. Saç ektirenler iyi bilirler; o gün kafanıza 20-30 iğne yemek durumundasınız. Bu iğnelerin batışını bir yana bırakın, deri altına iğneyle ilacın verilmesinin acısı bir başka oluyor. O anda ‘’Bu ne leeeyyyynn, neden geldim buraya!’’ diyeceksinizdir büyük ihtimalle. Ama şunu belirtmek isterim ki yeni saçlarınıza kavuşmak için fazlasıyla değiyor. İğneleri bir geçin, gerisi gelir inşallah.

Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Günümüzde fue yöntemi kullanılıyor çoğunlukla. Büyük ihtimalle siz de bu yöntemle saç ektireceğiniz için bunu anlatayım sizlere.

Ameliyata başlamadan önce saçlarınız makineyle kesiliyor, kafanızın fotoğrafları çekiliyor ve ameliyat masasına yatırılıyorsunuz. Kimi yerler sakinleştirici ilaçlar verirken kimisi vermiyor. Daha sonra kafanızın saç tellerinin alınacağı arka kısmına başlıyorlar iğneyle ilaç vermeye. Kafanızın arkasına 15 kadar iğne yiyorsunuz. Ve üzgünüm ama bu iğneleri yerken muhteşem derecede acı hissediyorsunuz. İğneler bitip de kafa iyice uyuştuktan sonra birkaç hemşire başlıyorlar buradan saç köklerini çekmeye. Bunun acısını hissetmiyorsunuz çünkü kafa uyuşuk. Yeteri kadar saç teli alındıktan sonra, sıra geliyor bunu öne ektirmeye. Bu sefer kafanın ön kısmından aynı sayıda iğneyi yemeye başlıyorsunuz. Aynı acı tabi… Ön taraf da iyice uyuştuktan sonra, bir kişi sağdan, bir kişi soldan başlıyorlar ekime. Bu işlem saatlerce sürüyor. Bir yandan kendi halinize yanarken bir yandan da saatlerce ayakta duran ve gerçekten zor bir iş başaran hemşirelere veya doktorlara yanıyorsunuz. 8-10 saat kadar sonra da işlem bitiyor ve kafanız sarılarak eve veya otele gönderiliyorsunuz. Tabi diğer gün tekrar ekim merkezine gitmek şartı ile…

Saç Ekim Sonrası ve Saçların Gelişimi

Saç ekim ameliyatı bittikten sonraki gece büyük ihtimalle uyuma sorunu yaşayacaksınızdır. İğnelerin etkisi geçmeye başlayacağı için kafanızdaki acıyı hissedeceksiniz. Büyük ihtimalle kafanız kanayacak ve yastığınızı da kana bulayacaksınız. Bunun için de önlem almayı unutmayın. Ekimden sonra genellikle 3. Gün ekim merkezinizde ilk yıkamanız yapılır. Bu bakım losyonlar ve özel şampuanlarla hassas bir şekilde yapılır. İlk yıkamadan sonra da büyük ihtimalle size yıkama teknikleri anlatılır ve iş size bırakılır. Artık kafanıza takılan soru ve sorunlar dışında saç ekim merkezi ile ilginiz kalmaz.

Saç Ekim Sonrası Saçların Gelişimi

Ekim işleminden genellikle 1-2 ay sonra şok dökülme dedikleri olay gerçekleşir ve ekilen saçlarınızın tamamı dökülür. Yine ekim işleminden yaklaşık 3-4 ay sonra da yeni saçlarınız belirmeye başlar ve uzamaya başlarlar. 6-12 ay arasında saçlar istediğiniz kıvama gelir ve 24 aya kadar da saçlarda gelişim ve değişim devam eder?

Konu ile ilgili kafanıza takılan bir soru olursa yorum kısmında sorabilirsiniz.

Etiketler

Yorum Sırası Sizde

css.php