Sinüzit Nasıl Geçer?

Sinüzit Belirtileri -Özellikle alın, göz ve burun civarında şiddetli ağrı -Burun tıkanıklığı -Geniz akıntısı -Dönemsel olarak (mesela he mevsimin başında)yaşanan şiddetli ağrılar -Başı öne eğince artan şiddetli ağrı -Ağrının zonklama halinde olması Eğer sizde de bu belirtiler varsa, maalesef büyük ihtimalle sinüzitsiniz. Tam yedi yıl...

413 1

Sinüzit Belirtileri

-Özellikle alın, göz ve burun
civarında şiddetli ağrı

-Burun tıkanıklığı

-Geniz akıntısı

-Dönemsel olarak (mesela he mevsimin başında)yaşanan şiddetli ağrılar

-Başı öne eğince artan şiddetli ağrı

-Ağrının zonklama halinde olması

Eğer sizde de bu belirtiler varsa, maalesef büyük ihtimalle
sinüzitsiniz. Tam yedi yıl sinüzit ağrılarıyla boğuşmuş tecrübeli biri olarak,
bu hastalığa karşı neler yapabileceğinizi anlatmaya çalışayım. Yıllarca
cevabını aradığım ‘’sinüzit nasıl geçer?’’ sorusunun cevabı umarım sizin de
işinize yarar.

Sinüzit Nasıl Bir Hastalıktır?

Bu meretten çektiğimi bir ben bilirim, bir de Allah… Zamanında sağlığımın kıymetini bilememenin cezasını çektim yedi yıl boyunca. Her sene düzenli olarak 7-8 kez doktorlara gittim. Her ağrılı günümde, ağrıyı biraz olsun dindirmek için üst üste iki ağrı kesici hap aldım. Kafamdaki ağrıyı birkaç saniyeliğine de olsa dindirebilmek için duvarlara yumruk attım… Ailem benim için özel olarak, yeşil zeytine benzeyen ‘’cırtatan’’ adında pis bir bitki temin edip, burnuma damlattı. Günlerce kendime gelemedim bu hiç olmayasıca bitki yüzünden. O olmadı küçük ve zehir gibi acı olan başka bir kavun türü  getirip damlattılar. Maalesef bu acı kavunun da zarardan başka hiçbir etkisi olmadı sinüzite. Tedavi bitti mi? Daha bitmedi vallahi! Bu işe türbelere, okunmuş taşlara kadar uzandı. Hey Allah’ım, bizi affet!

Sinüzit için son defa doktora gittiğimde, sinüzitimin artık kronikleştiği, yani kemik halini aldığı, bunun da ancak alından girilerek temizlenebileceği söylendi. O zaman alın kesilerek yapılacak sinüzit ameliyatına sıcak bakmadığımız için pahalı bir ilaç yazıldı. 2002’deki fiyatıyla 50 küsur liraydı. Bu arada ilaç bize göre pahalıydı. Sonra 50 lira da bir şey mi demeyin! O zaman peder de bu ilacı kulak arkası edip almadı. Gözü benim başbakanlık bursundaydı.  Şaka tabi, adamcağız parasızdı o zamanlar. Kendisi gitti, sen ilacı alırsın eczaneden dedi. Düşündüm, 50 lira ne demekti? Neler alınmazdı o parayla. Rıdvan dedim kendi kendime, boş ver alma ilacı, şimdiye kadar aldıkların ne işe yaradı ki? Almadım da… Bu arada ilaçları protesto etmiyorum. İyi ki ilaçlar var!!!

Sinüzit nasıl geçer?-Sinüzit Tedavisi (Kendimce)

O zaman kimden duydum bilmiyorum. Biri papatya buharı tavsiye etmişti. Bizim oralarda bahar aylarında bol bulunur. Üşenmedim, gidip topladım. Bizimkiler kuruttu, her akşam düzenli olarak yaklaşık bir litre suya 3 kaşık ya da bir avuç kadar papatya atıp kaynattık, Kaynattıktan sonra onu yere indirip üzerime banyo havlusunu alarak buharını çektim, sonra da bir bardak papatya çayı içtim. İlk günlerde burun tıkanıklığı arttı. İşe yaramayacağını düşündüm ama devam ettim. 5 veya 6. Günden sonra bir şeylerin değiştiğini fark ettim. Tıkanıklık gitmeye, akıntı gelmeye başlamıştı. 15 gün kadar devam edince sanırım hiçbir şey kalmamıştı. Velhasıl o günden bu yana çok şükür herhangi bir sıkıntım olmadı.

Sinüzitten Korunmak İçin Neler Yapılmalı?

Tabi sinüzitten kurtulmamı sadece papatyaya bağlayamam. Yine o günlerde Lokman Hekim’in tavsiyesi olarak öğrendiğim ‘’her duştan sonra ayaklara soğuk su dökme’’ yöntemini sihirli bir yöntem olarak algıladım. Sinüzitim biteli yıllar olmasına rağmen hala bu yöntemden vazgeçmiş değilim.

Ayrıca saçlarımı ikide bir ıslatmaktan, saçlarım ıslakken dışarı çıkmaktan da vazgeçtim. Demek ki bana göre ‘’Sinüzit nasıl
geçer?’’ sorusunun cevabı neymiş?

1 . Papatya kaynatarak buharını burna çekmek

2 . Her duştan sonra ayaklara soğuk su dökmek

3 . Saçları ıslak bırakmamak Tabi bunlar dışında bir sürü sinüzit tedavisi yöntemi var. Araştırıp bulabilirsiniz. Çünkü şunu anladım ki her tedavi yöntemi herkese farklı etki edebiliyor. Mesela sinüzit tedavisi için kimine papatya iyi gelirken, kimine sarımsak, kimine lahana kimine de civanperçemi vb. iyi gelebiliyor. Umarız sizler de kendiniz için en güzel yöntemi bulur ve bu illetten en kısa zamanda kurtulursunuz. Ve hayatın daha güzel olduğunu görürsünüz.

Etiketler

Yorum Sırası Sizde

1 comment

  1. Ferit kardaş Cevapla

    ben inanmıyorum papatya ,papatya ancak fal a yarar 🙂

css.php