Türkçe Dersine Nasıl Çalışılır?

PAYLAŞ:


    Türkçe dersine nasıl çalışılır?
   Bilindiği gibi Türkçe dersi; eğitim-öğretimin her aşamasında yoğun bir şekilde var olan bir derstir. Türkçeyi doğru konuşup, doğru anlamanın anahtarı, bu dilin tüm kurallarını bilmektir. Türkçe dersinin amacı da; Türkçeyi en güzel şekilde konuşmak, yazmak, anlamak ve çözümlemektir.
   Türkçe dersine baktığımızda, aslında bu dersin iki kategoride işlendiğini görmekteyiz. Bu iki kategoriden bir tanesi ‘’dil bilgisi’’ diğeri de ‘’anlam bilgisi’’dir. Yani Türkçe dersinde başarılı olmanın yolu hem dil bilgisinde hem de anlam bilgisinde yeterli bilgiye sahip olmaktan geçer. Tabi sadece bilgi yetmez. Özellikle anlam bilgisi, öğrencinin anlama ve yorumlama kabiliyeti ile ilgilidir. Peki, hem gündelik hayatımızda hem de eğitim hayatımızda bu kadar önemli olan Türkçe dersine nasıl çalışılır? Bunu, dil bilgisi ve anlam bilgisi olarak iki başlıkta anlatmaya çalışalım.
    Dil bilgisi
   Matematik dersinde konuların birbiri ile bağlantısı nasıl ise, Türkçe dersi dil bilgisinde de aynen öyledir. Yani tüm dil bilgisi konuları, ayrılmaz bir bütündür; biri öğrenilmeden diğerinin öğrenilmesi neredeyse imkânsızdır. Örneğin sıfatlar konusunu anlayabilmeniz için, isimleri bilmeniz gerekir; çünkü sıfatların tanımı yapılırken bile, isimleri niteleyen, belirten vb. ifadelerde bulunulur. Demek ki önce isimler konusu anlaşılmış olacak ki sıfatlar konusu da anlaşılabilsin. Ya da zarflar konusu anlaşılacak ki zarf tümleci anlaşılabilsin. Peki, Türkçe dersi konuları madem bu kadar bağlantılı, ben nasıl öğreneceğim diyorsanız, bunun da elbet yolu var. Ayrılmaz bir bütünse de, ucundan koparacağımız konular da yok demedik. Türkçe dersinde, dil bilgisine çalışacaksanız ve bu konuda sıfıra yakın bir bilgi sahibi iseniz, ilk işiniz isim ve fiil konusunu iyice kavramak olsun. Zaten Türkçe dersi dil bilgisi konuları isim ve fiil konuları üzerine kuruludur. Yani temel, bu iki konudur.
   Bu iki konuyu, deyim yerindeyse, yalayıp yuttuktan sonra sözcük türlerinden (sıfat, zamir, zarf…….)başlayarak diğer genel konuları öğrenmeye çalışın. Sakın anlayamıyorum diye pes etmeyin! Anlayamıyorum dediğiniz dil bilgisi konuları, bir süre sonra kafanızda bir şimşek gibi çakacak ve dil bilgisi sorularının neredeyse tamamını çözdüğünüze kendiniz bile şaşıracaksınız.
   Dil bilgisini öğrenmenin, daha doğrusu kavramanın en güzel yöntemlerinden bir tanesi de gündelik hayattaki konuşmalara bile uyarlamanızdır. Yani konuştuğunuz bir cümleyi bile dil bilgisi konusunda tahlil etmeye çalışırsanız, zamanla profesyonelleşirsiniz.
   Öğrendiğiniz dil bilgisi konularının da, arada bir de olsa tekrarlanması gerektiğini ve konularla ilgili soruların çözülmesi gerektiğini ekleyerek bu başlığı sonlandıralım.
Anlam bilgisi
   Birilerine ‘’Türkçe dersi nasıl çalışılır?’’ sorusunu yöneltecek olsanız; büyük ihtimalle cevap şu olacaktır: ‘’Bol bol kitap oku!’’ Şöyle ki Türkçe dersinde başarılı olmanın, çok okumaya bağlı olduğunu her kesim kabul etmiştir.
   Öncelikle anlam bilgisini üç farklı grupta inceleyelim:
-Sözcükte Anlam
Sınavlarda sorulan bazı sorular, öğrencinin sözcük bilgisi kapasitesini ölçmeye yöneliktir. Bu soruları çözmek için geniş bir sözcük hazinesine sahip olmak gerekir. Bunun yolu da çok okumak ve anlamı bilinmeyen kelimelerin anlamını öğrenmektir. Ayrıca herhangi bir kelimenin mecaz anlamda mı, gerçek anlamda mı kullanıldığının farkına varabilmektir.
-Cümlede Anlam
Cümlede anlam ile ilgili sorularda, bazen aynı anlama gelen cümleler sorulur, bazen öznel veya nesnel ifadeler sorulur, bazen bir cümlede anlatılmak istenen sorulur... Bu soruları çözebilmek için soru kökü iyice anlaşılmalıdır. Bu konuda da kendini geliştirmenin en güzel yolu okumak ve bol soru çözmektir.
-Paragrafta (Parçada) Anlam
   Sınavlarda en çok soru, bu konudan gelir. Paragrafta anlam sorularını çözebilmek için, bu konu ile ilgili kelime ve kavramları çok iyi öğrenmelisiniz. Ana fikir, ana duygu, konu, anlatılan, anlatılmak istenen vb. kavramların anlamını tam anlamıyla öğrenemezseniz bu soruları da çözemezsiniz. Ana duygu istenirken, siz bir ana fikir cümlesini işaretlerseniz, işte o zaman toslarsınız.
Yine bu soruların da iyi anlaşılıp cevaplanabilmesi için dikkatli okunması gerekir. Verilen paragrafı okumadan önce, soru kökünü okursanız, ikinci bir defa başa dönüp tekrar okumaktan kurtulur ve zamanınızı daha verimli kullanmış olursunuz.
   Burada da çok okumaktan kurtulamayacaksınız. Bu tür soruları da çözebilmek için yine bol bol okumalı ve çok soru çözerek bu tarz soruların püf noktasını bulmalısınız.
NOT: ‘’Türkçe dersine nasıl çalışılır?’’ sorusuna daha güzel cevaplarınız olursa burada paylaşmaktan çekinmeyiniz. Tüm öğrencilerimizin zihinleri açık olsun.

Bu konular da ilginizi çekebilir!
Türkçe Paragraf Soruları Nasıl Çözülür?
Kompozisyon Nasıl Yazılır?
Ders Nasıl Çalışılır?
Matematik Dersine Nasıl Çalışılır?
Fen ve Teknoloji Dersine Nasıl Çalışılır?
İnkılap Tarihi Dersine Nasıl Çalışılır?
İngilizce Dersine Nasıl Çalışılır?

YORUMLAR

BLOGGER YORUMLARI: 4
Loading...
Ad

Cilt Bakımı,115,Çocuk Gelişimi,38,DGS,187,Eğitim,477,Genel,38,Genel Sağlık,75,Klima,52,Konu Anlatımları,49,KPSS Taban Puanları,169,Maaşlar,32,Öğrencilere Tüyolar,62,Saç Bakımı,28,Üniversite Bölümleri,759,VİDEOLAR,1,
ltr
item
Eğitim ve Sağlık Sitesi: Türkçe Dersine Nasıl Çalışılır?
Türkçe Dersine Nasıl Çalışılır?
Türkçe dersine nasıl çalışılır, Türkçe dersine nasıl çalışmalıyım, Türkçe dersi nasıl öğrenilir
Eğitim ve Sağlık Sitesi
http://www.egitimsaglik.com/2013/09/turkce-dersine-nasil-calisilir.html
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/2013/09/turkce-dersine-nasil-calisilir.html
true
2743778651510976752
UTF-8
Yüklenen Tüm İçerikler Herhangi bir içerik bulunamadı. HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE Devamını oku Cevapla Cevaplamaktan vazgeç Sil Tarafından: Ana Sayfa SAYFALAR İÇERİKLER Hepsini Görüntüle SİZİN İÇİN ÖNERDİĞİMİZ DİĞER İÇERİKLER ETİKET ARŞİV ARAMA TÜM İÇERİKLER Aradığınız kelimeye ilişkin bir içerik bulunamadı. Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzts Sal Çrş Perş Cuma Cmrts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Agus Eyl Ekim Kas Aralk biraz önce 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 dakika önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftadan önce Takipçiler Takip Et BU İÇERİK ÖZELDİR İçeriği görmek için paylaşın Tüm kodu kopyala Tüm kodu seç Tüm kodlar kopyalanmıştır. [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) kullanabilirsiniz kopyalamak için