Türkçe Dersine Nasıl Çalışılır?

Türkçe dersine nasıl çalışılır? Bilindiği gibi Türkçe dersi; eğitim-öğretimin her aşamasında yoğun bir şekilde var olan bir derstir. Türkçeyi doğru konuşup, doğru anlamanın anahtarı, bu dilin tüm kurallarını bilmektir. Türkçe dersinin amacı da; Türkçeyi en güzel şekilde konuşmak, yazmak, anlamak ve çözümlemektir. Türkçe dersine baktığımızda,...

768 4

Türkçe dersine nasıl çalışılır?

Bilindiği gibi Türkçe dersi; eğitim-öğretimin her aşamasında yoğun bir şekilde var olan bir derstir. Türkçeyi doğru konuşup, doğru anlamanın anahtarı, bu dilin tüm kurallarını bilmektir. Türkçe dersinin amacı da; Türkçeyi en güzel şekilde konuşmak, yazmak, anlamak ve çözümlemektir.

Türkçe dersine baktığımızda, aslında bu dersin iki kategoride işlendiğini görmekteyiz. Bu iki kategoriden bir tanesi ‘’dil bilgisi’’ diğeri de ‘’anlam bilgisi’’dir. Yani Türkçe dersinde başarılı olmanın yolu hem dil bilgisinde hem de anlam bilgisinde yeterli bilgiye sahip olmaktan geçer. Tabi sadece bilgi yetmez. Özellikle anlam bilgisi, öğrencinin anlama ve yorumlama kabiliyeti ile ilgilidir. Peki, hem gündelik hayatımızda hem de eğitim hayatımızda bu kadar önemli olan Türkçe dersine nasıl çalışılır? Bunu, dil bilgisi ve anlam bilgisi olarak iki başlıkta anlatmaya çalışalım.

Dil bilgisi

Matematik dersinde konuların birbiri ile bağlantısı nasıl ise, Türkçe dersi dil bilgisinde de aynen öyledir. Yani tüm dil bilgisi konuları, ayrılmaz bir bütündür; biri öğrenilmeden diğerinin öğrenilmesi neredeyse imkânsızdır. Örneğin sıfatlar konusunu anlayabilmeniz için, isimleri bilmeniz gerekir; çünkü sıfatların tanımı yapılırken bile, isimleri niteleyen, belirten vb. ifadelerde bulunulur. Demek ki önce isimler konusu anlaşılmış olacak ki sıfatlar konusu da anlaşılabilsin. Ya da zarflar konusu anlaşılacak ki zarf tümleci anlaşılabilsin. Peki, Türkçe dersi konuları madem bu kadar bağlantılı, ben nasıl öğreneceğim diyorsanız, bunun da elbet yolu var. Ayrılmaz bir bütünse de, ucundan koparacağımız konular da yok demedik. Türkçe dersinde, dil bilgisine çalışacaksanız ve bu konuda sıfıra yakın bir bilgi sahibi iseniz, ilk işiniz isim ve fiil konusunu iyice kavramak olsun. Zaten Türkçe dersi dil bilgisi konuları isim ve fiil konuları üzerine kuruludur. Yani temel, bu iki konudur. Bu iki konuyu, deyim yerindeyse, yalayıp yuttuktan sonra sözcük türlerinden (sıfat, zamir, zarf…….)başlayarak diğer genel konuları öğrenmeye çalışın. Sakın anlayamıyorum diye pes etmeyin! Anlayamıyorum dediğiniz dil bilgisi konuları, bir süre sonra kafanızda bir şimşek gibi çakacak ve dil bilgisi sorularının neredeyse tamamını çözdüğünüze kendiniz bile şaşıracaksınız.

Dil bilgisini öğrenmenin, daha doğrusu kavramanın en güzel yöntemlerinden bir tanesi de gündelik hayattaki konuşmalara bile uyarlamanızdır. Yani konuştuğunuz bir cümleyi bile dil bilgisi konusunda tahlil etmeye çalışırsanız, zamanla profesyonelleşirsiniz. Öğrendiğiniz dil bilgisi konularının da, arada bir de olsa tekrarlanması gerektiğini ve konularla ilgili soruların çözülmesi gerektiğini ekleyerek bu başlığı sonlandıralım.

Anlam bilgisi

Birilerine‘’Türkçe dersi nasıl çalışılır?’’sorusunu yöneltecek olsanız; büyük ihtimalle cevap şu olacaktır: ‘’Bol bol kitap oku!’’ Şöyle ki Türkçe dersinde başarılı olmanın, çok okumaya bağlı olduğunu her kesim kabul etmiştir. Öncelikle anlam bilgisini üç farklı grupta inceleyelim:

-Sözcükte Anlam

Sınavlarda sorulan bazı sorular, öğrencinin sözcük bilgisi kapasitesini ölçmeye yöneliktir. Bu soruları çözmek için geniş bir sözcük hazinesine sahip olmak gerekir. Bunun yolu da çok okumak ve anlamı bilinmeyen kelimelerin anlamını öğrenmektir. Ayrıca herhangi bir kelimenin mecaz anlamda mı, gerçek anlamda mı kullanıldığının farkına varabilmektir.

-Cümlede Anlam

Cümlede anlam ile ilgili sorularda, bazen aynı anlama gelen cümleler sorulur, bazen öznel veya nesnel ifadeler sorulur, bazen bir cümlede anlatılmak istenen sorulur… Bu soruları çözebilmek için soru kökü iyice anlaşılmalıdır. Bu konuda da kendini geliştirmenin en güzel yolu okumak ve bol soru çözmektir.

-Paragrafta (Parçada) Anlam

Sınavlarda en çok soru, bu konudan gelir. Paragrafta anlam sorularını çözebilmek için, bu konu ile ilgili kelime ve kavramları çok iyi öğrenmelisiniz. Ana fikir, ana duygu, konu, anlatılan, anlatılmak istenen vb. kavramların anlamını tam anlamıyla öğrenemezseniz bu soruları da çözemezsiniz. Ana duygu istenirken, siz bir ana fikir cümlesini işaretlerseniz, işte o zaman toslarsınız. Yine bu soruların da iyi anlaşılıp cevaplanabilmesi için dikkatli okunması gerekir. Verilen paragrafı okumadan önce, soru kökünü okursanız, ikinci bir defa başa dönüp tekrar okumaktan kurtulur ve zamanınızı daha verimli kullanmış olursunuz.

Burada da çok okumaktan kurtulamayacaksınız. Bu tür soruları da çözebilmek için yine bol bol okumalı ve çok soru çözerek bu tarz soruların püf noktasını bulmalısınız.

NOT: ‘’Türkçe dersine nasıl çalışılır?’’ sorusuna daha güzel cevaplarınız olursa burada paylaşmaktan çekinmeyiniz. Tüm öğrencilerimizin zihinleri açık olsun.Bu konular da ilginizi çekebilir!

Türkçe Paragraf Soruları Nasıl Çözülür?
Kompozisyon Nasıl Yazılır?
Ders Nasıl Çalışılır?
Matematik Dersine Nasıl Çalışılır?
Fen ve Teknoloji Dersine Nasıl Çalışılır?
İnkılap Tarihi Dersine Nasıl Çalışılır?
İngilizce Dersine Nasıl Çalışılır?

Etiketler

Yorum Sırası Sizde

4 comments

 1. Adsız Cevapla

  spr

 2. nefise Cevapla

  biz şimdi okucaz ama nasıl kitap okucaz normal hikaye kitabı mı roman faln mı okucaz

 3. nefise Cevapla

  hani şimdi biz kitap okucaz ya roman gibi mi olucak hikaye falan mı olcak ??

  1. ridvanozkan Cevapla

   Bulunduğunuz sınıfa göre değişir aslında. Örneğin ortaokuldaysanız hikaye ve roman kitapları ile başlayabilirsiniz. Özellikle 100 temel eser faydalı olacaktır. Lisede de yine roman veya fikir kitapları okuyabilirsiniz. Lise öğrencileri de öncelikle dünya klasiklerini okumalı daha sonra da düşünce kitapları ile de haşir neşir olmalıdır.

css.php