Türkçe Paragraf Soruları Nasıl Çözülür?

Türkçe Paragraf Soruları Değerli öğrenciler, her işin bir püf noktası olduğu gibi, Türkçe paragraf sorularını çözmenin de bir püf noktası vardır. Peki, Türkçe paragraf soruları nasıl çözülür? Paragraf sorularını çözmenin püf noktaları nelerdir? İşte bu yazımızı, paragraf sorularını kendine fobi edinmiş veya bu soruları daha...

8712 91

Türkçe Paragraf Soruları

Değerli öğrenciler, her işin bir püf noktası olduğu gibi, Türkçe paragraf sorularını çözmenin de bir püf noktası vardır. Peki, Türkçe paragraf soruları nasıl çözülür? Paragraf sorularını çözmenin püf noktaları nelerdir? İşte bu yazımızı, paragraf sorularını kendine fobi edinmiş veya bu soruları daha pratik bir şekilde çözmek isteyen öğrenciler için yayımlıyoruz. Bu püf noktaları başlık başlık anlatmaya çalışalım. Genel Kavramları İyi Öğrenin Her ne kadar Türkçe paragraf soruları yoruma dayalı olsa da, sizlerin öğrenmesi gereken bazı bilgiler mevcut. Soruları çözmeye başlamadan önce ‘’ana fikir, anlatılmak istenen, vurgulanmak istenen, üzerinde durulan, bahsedilen, verilmek istenen mesaj, çıkarılabilecek en genel yargı vb.’’ kavramları çok iyi öğrenmelisiniz. Bu kavramların anlamlarını bilmediğiniz müddetçe, yorum gücünüz ne kadar güçlü olursa olsun, yanılma payınız da mutlaka olacaktır.

Önce Soru Kökünü Okuyun

Birçok öğrencinin içine düştüğü en büyük yanılgı, soru kökünü okumadan önce paragrafı okumaktır. Soru kökünden önce paragrafı okursanız, soru kökünü okuduktan sonra paragrafı tekrar okumak zorunda kalırsınız. Bir işi düzgün yapmanın yolu, o işi ne amaçla yaptığınızı bilmektir. Amaçsız okunan bir paragraf da, size zaman kaybettirmekten başka bir işe yaramaz. Önce paragrafın altındaki soru kökünü okuyun, sizden ne istendiğini anlayın, daha sonra paragrafı okumaya geçin.

paragraf soruları nasıl çözülür
Paragraf soruları
Soru Kökünü Okuduktan

Sonra Hızlı Bir Şekilde Şıklara Göz Atın

Paragrafa geçmeden önce, şıklara hızlı bir şekilde göz atmak, soruda neyi aradığınızı bilmenizi sağlayacaktır. Yalnız burada, şıkları tek tek okuyun, düşünün demiyoruz. Zaman kaybının olmaması için sadece göz gezdirmeniz yeterli olacaktır.

Soru Kökünü Mutlaka İyi Anlayın

Siz de biliyorsunuz ki soru kökleri paragraflar gibi uzun değildir. Soru köklerini çok dikkatli okuyup, iyi anlayın. Unutmayın ki bir soruyu anlamak cevap vermenin yarısıdır.

Soru Köklerindeki Olumsuz İfadelere Dikkat Edin

Çoğumuz Türkçe paragraf sorularını çözerken yanlış anlamalara düşebiliyoruz. Bize istenen sorulurken, istenmeyeni işaretleyebiliyoruz. Sınavları hazırlayanlar, öğrencileri bu yanlış anlamalardan uzak tutabilmek için bir yönteme gitmişlerdir. Soru köklerinde ‘değildir, anlatılmamıştır, vurgulanmamıştıryoktur, değinilmemiştirgibi olumsuzluk belirten kelimelerin altı çizilmiştir. Altı çizili kelimelere dikkat edin!

Tüm Şıkları Okumadan Cevabınızı İşaretlemeyin

Bir soruda eğer çeldiriciler çok güçlü ise ve bu çeldiricilerden bir tanesi ‘’A’’ şıkkında ise, yanılgıya düşüp bu şıkkı işaretleyebilirsiniz. Sınav sonrasında bu durumu fark edip dizlerinize vursanız da kar etmez artık. Bazen ilk şıklarda bir doğru vardır, ama alt şıklarda daha doğrusu yer alabilir. Bu işi aceleye getirmeyin. Mutlaka tüm şıklarınızı okuyup cevabınızı ona göre işaretleyin.

Türkçe Paragraf Sorularını Kendinize Göre Yorumlamayın

Türkçe paragraf soruları, kendinize göre yorumlamanız için sorulmazlar. Paragraftaki düşünce size uyar veya uymaz, bu hiç mühim değil. Siz, o paragrafın yazarı gibi düşünmek zorundasınız. Çünkü sizden istenen, sizin ne düşündüğünüz değil, paragraf yazarının ne düşündüğüdür.

Yoğun Bir Şekilde Sorulan Ana Fikir Soruları Genellikle Son Cümlede Gizlidir

‘’Assolistler sahneye en son çıkar’’ derler ya! İşte ana düşünceyi de bir paragrafın assolisti gibi düşünebilirsiniz. Tabi ki ana fikir bazen paragrafın tümüne serpiştirilir; ama en çok paragrafın son cümlesinde yer alır. Bu yazıları da mutlaka okuyun!
YGS’den Yüksek Puan Nasıl Alınır?
KPSS’den Yüksek Puan Nasıl Alınır?
Dil Bilgisi Nasıl Öğrenilir?

En son, ‘’Türkçe paragraf soruları nasıl çözülür?’’ konumuza da yorumlarınızı eklerseniz, yorum gücünüze göre, ne kadar geliştiğinizi görürüz artık. Başarı dileklerimle… Bu konular da ilginizi çekebilir!

Türkçe Dersine Nasıl Çalışılır?
Kompozisyon Nasıl Yazılır?
  

Etiketler

Yorum Sırası Sizde

91 comments

 1. Suheyb ÇİTİL Cevapla

  Hocam sınavda paragraf soruları genelde art arda soruluyor. Biz bu soruları art arda mı çözelim yoksa matematik gibi derslerden birkaç soru çözdükten sonra mı tekrar kalan paragraf sorularına devam edelim.

  1. Adsız Cevapla

   En mantıklısı 🙂

  2. Adsız Cevapla

   d

 2. ridvanozkan Cevapla

  Sevgili Suheyb, doğrusu bu sorunun cevabı kişiden kişiye değişir. Mesela benim için paragraf soruları en kolay ama sıkıcı sorulardır. Ben paragraf sorularının hepsini önce çözer, rahatlığa kavuşur diğer sorulara sonra geçerdim. Çünkü sınavın sonuna doğru o uzun paragrafları çözmeye ne beynim kalırdi ne de tahammülüm. Ama bazıları da moralini sınav boyunca yüksek tutmak amaciyla önce kolay soruları çözüp, paragraf sorusu gibi sıkıcı soruları ise en sona bırakmayı tercih eder. Artık kendine uygun olan tarza kendin karar vereceksin. İyi akşamlar dilerim.

 3. Oyunu - yorum Cevapla

  Önerilerinizi deneyeceğim İnş. başarıya ulaşırım şimdiden teşekkürler

 4. Oyunu - yorum Cevapla

  Önerilerinizi deneyeceğim İnş. başarıya ulaşırım şimdiden teşekkürler

 5. ridvanozkan Cevapla

  Yorumunuz için ben teşekkür ederim. Umarım, karşılaştığınız tüm paragraf sorularını çözme kabiliyetine ulaşırsınız. Şimdiden başarılar dilerim.

 6. Nida Cevapla

  Söylediklerinizi ales sorularını çözerken uyguladım yanlışlarım çok azaldı ama paragraf uzun olunca dikkatim dağılıyor sanırım çok kitap okumam gerekiyor

 7. ridvanozkan Cevapla

  Evet sevgili Nida, paragraf sorularını çözmede, çok kitap okumak ve çok paragraf sorusu çözmek düşünemeyeceğiniz kadar etkili oluyor. Sınavınızda başarılar dilerim. Umarım paragraf sorularını dikkatiniz dağılmadan çözmeyi başarırsınız. İyi günler.

 8. Esra Cevapla

  Hocam son ales sınavına girdim 100 soruda toplamda 20 yanlışım vardı bu yanlışların hepsi de paragraf sorularından çıktı herkes mantık sorularında zorlanırken ben en kolay kısmı yapamıyorum nasıl bir yol izlemem gerekiyor bilemiyorum aslında sınava hazırlanırken çok deneme çözdüm hiç faydası olmadı tekrar gireceğim alese yükseltmek için artık bu sefer daha iyi olması lazım öyp düşünüyorum ales % 60 etkili

 9. Esra Cevapla

  Önerebileceğiniz bir kitap var mıdır sadece paragraf sorularını içeren? Yardımcı olursanız çok sevinirim

 10. Rıdvan ÖZKAN Cevapla

  Merhaba Sevgili Esra! Biliyorsun, özellikle son yıllarda ALES sorularında büyük bir değişim yaşandı. Soruların zorluk düzeyi, önceki yıllara göre fark edilir derecede yüksek. Bu yüzden 100 soruda 20 yanlış yapman gerçekten çok da kötü bir sonuç değil. Ancak ÖYP için sanırım yeterli değil. Dediğin gibi herkes mantık sorularını çözmekte sıkıntı yaşarken (ben dahil) sen paragraf sorularında sıkıntı yaşadığını belirtmişsin. Aslında mantık sorularında iyi olman, seni diğerlerine göre avantajlı kılıyor.
  Geçmişinde kitap okuduğunu veya okuduysan ne kadar okuduğunu bilemiyorum ama sen de takdir edersin ki paragraf soruları, bir anda çözülebilecek sorular değildir. Yani belli biri birikin gereklidir. Zamanında yeteri kadar okumadıysan bu sorularda sıkıntı çekebilirsin. Bu eksiği kapatabilmenin en güzel yolu yığınca paragraf sorusu çözmektir. Çözmüşsündür muhtemelen; ama sana tavsiyem 2005 yılından bu yana çıkmış tüm soruları çöz, çözemediklerini incele.
  Belki dikkat dağınıklığın vardır, soruları okurken ne istendiğini tam anlamıyla kavrayamıyorsundur. Bu konuda, denemelerini çözerken sınav ortamına uygun bir şekilde çözmeni öneririm. Yani kendine sınav süresinden fazla bir zaman ayırma; deneme çözerken ara verme.
  Çıkmış soruları bitirdikten farklı yayınlarının sorularını çözmeye çalış. Hangi yayının ne kadar kaliteli olduğunu bildiğimi söyleyemem; ancak yanımda Yargı ve İhtiyaç Yayınlarının hem konu anlatımlı kitapları hem de soru bankaları var. Eşim kullanıyor ve memnun. Ben de ayrıntısıyla bakmadım ama Yargı yayınları her zaman beğendiğim yayınlardan bir tanesidir.
  Moralini bozmadan çalışmalarını sürdür. Beslenmene ve özellikle uykuna dikkat et. Şahsen benim sınavlardaki en büyük düşmanım uykusuzluk olurdu. Uykusuz bir halde girdiğin sınavda, hele de bu ALES ise, paragraf sorularını çözmen imkansız olabilir.
  Paragraf soruları konusunda maalesef insanın önerebileceği pek bir şey olmuyor. Başka konular olsa çalış olur derim; ama belirttiğim gibi paragraf soruları belli bir birikim istiyor. Benim söyleyeceklerim bu kadar. İnşallah bir sonraki sınava kadar halletmiş olursun. Başarılar…

 11. emin Cevapla

  ben hiç kitap okumadım ve paragraf sorularında hızlı olmam lazım acaba birden günde 500 soru çözzem kısa sürede işe yararmı bunu bi arkadaşa demiştim hyr sadece zaman kaybı dedi hocam acil cevabınızı bekliyorum daha polinomlara çalışmam gerek 😀

 12. ridvanozkan Cevapla

  Sevgili Emin,
  Yapacağın şey kesinlikle zaman kaybı değildir. Kitap okumuş olmak elbette çok önemlidir; ama çok az kitap okuduğu halde, çokça paragraf sorusu çözdüğü için başarılı olan insanlar da yok değildir. Ancak 500 soru çok fazla. Günde 200-300 tane yeter de artar bile. Başarılar…

 13. tahir catalbas Cevapla

  sağolun teşekkürler inş. merkezi sınavda yardımcım olur çok teşekkürler.

 14. mehmet ali byt Cevapla

  sayın hocam ygs ye hazırlanıyorm snava 4 ay gibi bi süre var ve ben parağrafta iyi değilm pek bu sürede kitap okursam devamlıı yarrı olurmu gecen ay başladım ve şuan 3 cü kıtabı bitrmek üzereyim günde 100 tane paragraf cözüyorm sizcee ne yapmamm gerkiyo zamanım az olduğu içn sadece sosyalblmler ve türkceye yöneldim günde bu ikisnde 400 soru cözüyorm başka öneriniz varmı

 15. ridvanozkan Cevapla

  Sevgili Mehmet Ali,
  Aslında 4 ay fena bir süre sayılmaz. Sınava iyi bir şekilde hazırlanman için yeterli bir süre olduğunu düşünüyorum. Şunu söylemem gerekir ki kitap okumanın faydalarını her zaman görebilirsin. Okumaya devam ettiğin sürece hafızan daha canlı kalacak ve soruları da anlama ve çözme kabiliyetin gelişecektir. Ne okuyorsun bilmiyorum ama sadece roman tarzı kitaplar okuyorsan, fikir kitaplarına geçiş yapmanı tavsiye ederim. Roman tarzı kitaplar daha akıcı ve eğlenceli olsa da paragraf sorularını çözmek için yeterli olmayabilirler. Bu kitaplar yerine, okurken seni düşündüren, beynini zorlayan kitaplar okursan daha etkileyici bir sonuç alabilirsin.
  Sadece Türkçe ve sosyal bilimler derslerine yöneldiysen, çözdüğün paragraf soruları yetersiz gibi geldi. Türkçe sorularının büyük çoğunluğu paragraf üzerine kuruludur, biliyorsun. Şu sayıyı yavaş yavaş 150-200'e kadar yükseltirsen daha iyi olacaktır.
  Bunların yanında özellikle son yıllarda çıkmış soruları incele, çöz, çözemediklerini tekrar incele. Birkaç yıldır neredeyse tüm sınavlarda, Türkçe sorularında tarz değişikliğine gidildi. Bu açıdan çıkmış soruları çözmen çok faydalı olacaktır.
  En büyük tavsiyem ise, yılmadan çalışmaya devam etmendir. İlk etaplarda kendinden büyük başarılar bekleme. Türkçe dersi öyle bir derstir ki, çalışırsın başaramazsın, hatta çalışırsın denemelerde gerilediğini görürsün. Ama aslında bunlar sağlam temeller attığının işaretidir. Bir gün gelir, Türkçe sorularında ne kadar iyi olduğunu görür, şaşırırsın. Çünkü çalıştıkların birikir, birikir; bir anda patlak verir. Sen düzenine devam et. Konularını iyice anla, inşallah başaracaksındır. Hayırlı akşamlar.

 16. tahir catalbas Cevapla

  Sınavı oldum ve en fazla 2 yanlış bekliyorum oda dikkat hatalari çok teşekkürler…

 17. ridvanozkan Cevapla

  Senin adına çok sevindim Tahir. Umarım beklediğin yanlışlar da doğru çıkar. Enek her zaman başarı getirir. Emeklerinin karşılığını alman dileğiyle…

 18. mehmet ali byt Cevapla

  dediğinizi uygulayacam teşekürler hcm peki hangi kitapları önerrsizniz tavsiyelerinizii uygulayacmm ben canan tanınn kitaplarını okuyorm şuan

 19. irem Cevapla

  merhaba hocam ben şuana kadar 3 denemeye girdim 40 net yaptım matematik çok kötü zaten 3,4 net Türkçe 25 sosyal 15 net yapıyorum ben anaokulu öğretmeni olmak istiyorum oda 350 puan istiyor Türkçede paragraflarda zorlanıyorum sosyalde eksikliğim var netlerimi nasıl yükselticem ygs ye 3 ay kaldı netlerimi nasıl yükseltebilirim 350 alabilir miyim bu kısa sürede lütfen yardımcı olun hocam şimdiden teşekkürler.

  1. ridvanozkan Cevapla

   Sevgili İrem;
   Doğrusu, şuanki durumun pek iyi değilmiş. Ama bu, daha iyi olmayacağı anlamına da gelmiyor tabi. Özellikle Sosyal sorularını yükseltmelisin. Konu eksiklerin dururken, denemelere veya testlere çok zaman ayırmanı tavsiye etmem. Türkçe paragraf sorularını çokça çöz. Aynı zamanda sosyal konularını iyice öğren. Bunu yaparken de mümkün olduğunca özet çıkar, not et, notları da tekrar et. Umarım istediğin gibi olur. Ancak unutma ki yılmadan çalışmaya devam etmelisin.

  2. irem Cevapla

   teşekkür ederim hocam tavsiyeleriniz için bide günde kaç soru çözmem gerekiyor sosyal konularını baştan başlasam çalışmaya yetiştirebilir miyim ygs de kötü alıcam diye çok korkuyorum üniversiteyi kazanamazsam ya offf hocam ya nasıl yükselticem ben 🙁

 20. Ufuk Köksal Cevapla

  merhabalar hocam, öncelekle vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ederim. size sorum şu yönde olacak öncelikle üniversiteye hazırlık döneminde türkçe den çok net çıkaramamıştım orta seviyedeydi. üniversite bittikten sonra üniversite döneminde mecburen okuduğumuz kitaplar sayesinde baya gelişme kat etmişim. genelde 30 da 5 yanlışım çıkıyor. ben türkçeden soru kaçırmak istemiyorum yaklaşık hedefim 3000 paragraf sorusu. sizce bu sayı yeterlımıdir. birde hangisi yer değiştirince anlamlı bir cümle olur sorularında şıklardan gidiyorum tavsiyeniz nedir. cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

 21. ridvanozkan Cevapla

  Sevgili Ufuk,
  Sınava 6 ay kaldığını farz edersek 180 gün eder. O da günde ortalama 16 paragraf sorusu çözmek demektir. Dil bilgisinde sıkıntın yoksa, 16 sayısını biraz daha yükseltebilirsin. Diğer dersler de hesaba katıldığında, yine de fena bir hedef değil.
  Türkçe bölümünden gelen anlamlı bir cümle oluşturma soruları, gerçekten de zaman alan sorulardır. Dil bilgisinin tamamına hakimsen, şıklara hiç bakmadan da çözebilirsin; ancak dil bilgisi sıkıntısı varsa, şıklardan gitmek en doğrusudur.
  Bu tarz sorularda; genellikle, anlamlı ve kurallı bir cümle oluşturulması istenir. Kurallı ifadesini gördüğün an, yüklemin sonda olması gerektiğini bilmelisin. Yüklemi bulmak da çok zor değildir sanırım. Biliyorsun, yargı bildiren sözcük veya sözcük grupları yüklemdir. Yüklemi bulduktan sonra, dikkat etmen gereken, yüklemin tek mi yoksa birden fazla sözcükten mi oluştuğunu anlamandır. Yine bu tarz sorularda çoğu defa, isim tamlamaları, sıfat tamlamaları birbirinden ayrı maddelerde yer almaktadır. Bir tamlanandan önce tamlayanın olması gerektiği hususunu dikkate almalısın. Fiilimsilerin belli ekleri vardır; ancak bu eklerden bazıları farklı eklerle karıştırılabiliyor. Bu durumu bilen, soru hazırlayıcıları ise bu fırsatı kaçırmayabiliyor. Örneğin ''gelecek ay tatil yapmayı planlıyorum.'' cümlesindeki ''gelecek'' sözcüğü bir fiilimsidir. Bilmeyen veya dikkat etmeyen biri, bunu direk yüklem olarak alıp, en sona yerleştirip, benzer şıkkı işaretlediği zaman tongaya düşmüş oluyor.
  Anlayacağın, bu tür soruları çözmek için, gerçekten de ayrıntılı düşünmek gerekiyor. Eğer dikkatli olursan; tamlamaları, fiilimsileri, birleşik fiilleri vb. dikkate alırsan şıklara bakmadan çözebilirsin. Ancak bana sorarsan, bu konuya hiç takma kafanı. Şıklardan da olsa bulabiliyorsan, sorun yok demektir. Sana şimdiden başarılar dilerim.

 22. ŞEYİME GÜNDOODU Cevapla

  Sevgili Hocam,
  Sınava an itibariyle 59 gün var ve ben neredeyse hiçbir şey bilmiyorum. Türkçeden 9-10 net matematikten 3-4 net sosyalden de 7-8 net yapabiliyorum. Bu kadar az net yapabilmemin asıl nedeni de paragraf sorularını iyi kavrayamamam. Paragraf sorularını okuyup sonuna geldiğimde başını unutuyorum sonra tekrar okumak zorunda kalıyorum. Bu da baya bir zaman kaybı oluşturuyor. Denemelerde bile 40 tane soruyu 75 dakikada anca bitirebiliyorum. Bu kadar çok zaman kaybetmeme rağmen çok fazla nette yapamıyorum. Ne yapmam lazım hocam? Biliyorum bu saatten sonra bir faydası olmaz ama zararında neresinden dönersek kârdır.

 23. ridvanozkan Cevapla

  Sevgili Şeyime,
  Öncelikle yorumuna geç dönüş yaptığım için sana bir özür borçluyum. Bazı sıkıntılardan dolayı bir türlü cevap yazamadım. Aslında yazdığım oldu ama yayınlayamadım.
  Yazdıklarından anlaşılıyor ki en azından geçmişte, kitaplarla pek aran olmamış. Bu yüzden sana verebileceğim ilk tavsiye, her gün en azından yarım saatlik kadar zamanını kitap okumaya ayırmandır.
  Kitap okumanın yanında bol bol paragraf sorusu çöz. Gerekirse, çözeceğin paragraf sorularını başlangıç için SBS seviyesinde tutabilirsin. Soruları çözerken önemli yerlerin altını çizme ve anahtar kelimeleri yuvarlak içine alma yöntemine git.
  Diğer derslerle ilgili eksik konularını tamamla. Konulara olan hakimiyetin artarsa hızın da artacaktır.
  Evet bu sınav için biraz geç olabilir; ancak bu sınavdan sonra hemen pes etmeyeceğini ve diğer sınava azimle çalışmaya başlayacağını düşündüğüm için lütfen tavsiyelerimi uygula. Sana şimdiden başarılar.
  Not: Bu sınav için de ümidini yitirme. Sen elinden geleni yap, hayırlısı de, bırak…

 24. ŞEYİME GÜNDOODU Cevapla

  Sevgili Hocam,
  Öncelikle vermiş olduğunuz tavsiyeler için size teşekkürümü kabul buyurun. Sınava hazırlanmam da bazı sıkıntılar daha var. Örneğin ders çalışmaya başladıktan 1 saat sonra sıkılıyorum ve devamı gelmiyor. Yani günde 1 saatten fazla çalışamıyorum. Sıvana da 54 gün var. Her gün 1 saat çalışsam 54 saat eder. Bu sürenin sınavı kazanmam için çok az olduğunu biliyorum ama elimden de gerçekten hiçbir şey gelmiyor istesem de olmuyor. Çalışmak istiyorum ama 1 saatten sonra konsantre olamıyorum aklım başka yerlere gidiyor binaenaleyh hayal dünyasında yaşıyormuşum gibi hissediyorum. Daha fazla çalışmam için ne yapmalıyım hocam.

 25. ridvanozkan Cevapla

  http://www.egitimsaglik.com/2013/12/ygsden-nasl-yuksek-puan-alnr.html

  Sevgili Şeyime,
  İstersen yukarıda linkini verdiğim yazıya da bir göz at. Orada da sorularına cevap olabilecek bazı şeylerin olduğunu düşünüyorum. Sormak istediğin sorular olursa bu linkteki konuya yorum atabilirsin. Şimdilik şunu söylemeliyim ki günde 1 saat çalışarak başarılı olmak (kişi bir dahi değilse) neredeyse imkansızdır. İnan elin oğlu öyle bir inekliyor ki şaşırır kalırsın!
  Ders çalışmak ilk başlarda dünyanın en berbat durumlarından biriymiş gibi gelir. (Kendimden biliyorum.) Ama sen azimle, bir defa duruma alışırsan inan bırak sıkılmayı, zevk bile alabilirsin. Hatta öyle bir hal alırsın ki sınavdan sonra çalışmadığın için kendini boşlukta hissedersin.
  Gençsin, zamanını harcadığın başka şeyler olabilir. Özellikle sosyal medya ile olan bağların varsa bir süreliğine ara vermeni tavsiye ederim. Ders çalışırken, kaç beğeni aldım, kim mesaj attı, falan dizide ne oldu, kim neyi yedi gibi sorular tüm motivasyonunu bozar. Daha güzel günler için, kısa süreliğine kötü (!) günler yaşamayı göze al. Şu andan itibaren karar ver ve başla. Hadi kolay gelsin!

 26. ŞEYİME GÜNDOODU Cevapla

  Sevgili Hocam,
  Vermiş olduğunuz değerli tavsiyeler için size tekrar teşekkür ederim. Siz bana bunları söyledikten sonra her gün en az 30-45 dakika arası kitap okuyorum.130 tanede paragraf sorusu çözdüm. 76 doğru, 42 yanlış, 12 tanede boşum var hocam. Sizce başlangıç için nasıl?

  1. ridvanozkan Cevapla

   Başlangıç için iyi sayılır Şeyime. Kitap okumanın yararını zaman geçtikçe daha fazla göreceksin. Paragraf net sayılarında, ilk zamanlarda gözlenebilir bir artış olmazsa sıkma canını. Zamanla kendiliğinden artacaktır. Sen okumaya ve soru çözmeye devam et. Gelişmeleri de buradan bana da aktarırsan güzel olur. Kolay gelsin, başarılar…

 27. Adsız Cevapla

  hocam ygs ye 1 ay kaldı. Sözlcym ama paragraflarda düsüs var duznlı ktp da okuyrm hr gunde 2 dneme beni uçurur mu

  1. ridvanozkan Cevapla

   Uçurur mu bilmiyorum ama çok etkili olacağını söyleyebilirim. Paragraflardaki düşüş ruh halinizle ilgili olabilir. Ara ara böyle dönemler yani düşüşler yaşamanız normaldir. Siz okumaya devam edin, sorun kendiliğinden geçecektir. Kolay gelsin.

 28. Emre Çavdar Cevapla

  Hocam ygsye 3 hafta gibi kısa bi zaman kaldı. Ama benim türkçe netim baya kötü matematik ten 35 fenden 30 sosyalden 20 turkceden de asagi yukari 20 yapiyorum. Sizce bu kalan surede turkce netimi nasil artırabilirim? Yardimlariniz icin şimdiden tesekkurler hocam

  1. ridvanozkan Cevapla

   Sayısal netleriniz güzelmiş. Bu kısa sürede Türkçe ile ilgili tek tavsiyem Noktalama işaretleri, anlatım bozukluğu ve yazım bilgisi ile ilgili eksikleriniz varsa tamamlamanız. Paragraf soruları için üç haftada yapılacak pek bir şey yok doğrusu. Türkçe için sadece denemelerle yetinmeniz, zamanınızı size daha fazla puan getirecek derslerin konularına ayırmanız daha yararlı olacaktır.

 29. Adsız Cevapla

  Meraba hocam ygsye çok az bir zaman kaldı ben türkçedn ful yapmak istıyorum ama olmuyor bugün deneme yaptım altı yanlışım çiktı geneli paragraf günlük paragraf sorusu çözüyorum çok kitapda okudum aleş sorularını bile çózdüm ama olmuyor yine hatalarım çıkıyor etrafındakiler konsantre olamıyorsun diyorlar sizce ne yapmalıyım

  1. ridvanozkan Cevapla

   Benim hemen teşhis koymam belki yanlış olacak ama dayanamadım. Ben de etrafındakiler gibi düşünüyorum. Sende aşırı heyecan ve dikkat eksikliği var. Şöyle ki:
   1 . Yorumunu yazarken bile panik yapmış işi aceleye getirmişsin. Bu durum şu yanlışları yapmana sebep olmuş:
   -Hiçbir noktalama işareti kullanmamışsın. (paragraf sorularının doğru anlaşılmasında çok önemlidir)
   -Büyük yazılması gereken kısaltmayı (YGS), küçük harflerle yazmışsın.
   -‘’Merhaba’’ yerine ‘’meraba’’demişsin.
   -Türkçeden kelimesinin ilk harfi büyük yazılması gerekirken, küçük harfle yazmışsın.
   -‘’kitapda’’ kelimesinde yer alan ‘’da’’ bağlacını bitişik yazmışsın.
   -‘’etrafımdakiler’’ diyeceğine ‘’etrafındakiler’’ demişsin.
   Yanlış anlama; bu yazdıklarım hatalarını yüzüne vurmak için değil. Ancak Türkçe sorularının tamamını çözmek için uğraşan birinin yapacağı hatalar değil bunlar. Denemede 6 yanlışının olduğunu yazmışsın. Sadece 6 yanlış yapan birinin, bu hataları yapabileceğine inanmıyorum. O zaman ikinci ihtimal geliyor aklıma. Sorulara dikkatini veremiyor, sabırsız bir şekilde cevaplamaya çalışıyorsun. Oysa paragraf soruları dikkat isteyen sorulardır. Sana tavsiyem:
   Türkçeyi her zaman ve her yerde doğru kullanmaya özen göster. Bu, soruları doğru çözmene de yarayacak. Hangi tür paragraf sorularını yapamadığını (ana fikir bulma, cümle tamamlama vb.) incele ve o tür sorulardan bol bol çöz. Sakin ol, sınav her şey demek değildir. Olursa olur, olmazsa sonra olur. Umurunda olmasın! Son 5 yılın da tüm çıkmış sorularını çöz. Soruları çözerken, cümlelerin altını çizerek çözmeye çalış ve önemli yerleri yuvarlak içine al, böylece dikkat eksikliğin en aza iner. Başarılar…

 30. ebru satmaz Cevapla

  ygsye grcem turkçem bı turlu yukselmıyor konsantre sorunum var ne yapmalıyım

 31. ridvanozkan Cevapla

  Sevgili Ebru, hemen üstteki son yorumumu okumanı isterim. Orada bir şeyler bulabilirsin. Başarılar.

 32. Adsız Cevapla

  Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler. Türkçe paragraf sorulurı kolay ama cümle tamamlama ve cümleleri doğru sıraya koyma soruları biraz zor.

 33. Adsız Cevapla

  Hocam merhaba ben size bir şey sormak istiyorum.Orhan Pamuk'un "Benim Adım" Kırmızı adlı romanında hangi anlatım biçimleri kullanılmış acaba araştırdım ama bulamadım yardım ederseniz çok sevinirim.

  1. ridvanozkan Cevapla

   Üzgünüm; ama o kitabı okumadım. Araştırma ile bulabileceğinizi sanmıyorum. En iyisi kitabı okumanız sanırım. Yalnız bana sorarsanız kocaman bir kitapta her anlatım biçimi bulunmaktadır. Onun için bu konuyu sizden kim istediyse, kitabı okuyup bölüm bölüm analiz ederek sunmalısınız. Kolay gelsin.

 34. Adsız Cevapla

  Hocam merhaba size bir şey sormak istiyorum ben daha 11. sınıfım ve her hafta denemelere giriyorum ilk başladığım netle şimdiki arasında nerdeyse 20 net yükseltmişim ama yaklaşık 1 – 2 ay kadar hep aynı neti yaptım 24 25lerdeydim sonlara doğru 30 39 oldu türkçeyi bir hafta 20 yapıyorsam sonra düşürüyorum belli bir nette tutamıyorum çözdüğüm sorular türkçe ve sosyal bilimler sosyal bilimlerinde düşük en son sınavda 7 net kadar yükseltmişim ama çok çalışıyorum sınavlarda netlerim yüksek değil ne yapmam gerekiyor hocam bana bir tavsiye verir misiniz ?

 35. ridvanozkan Cevapla

  Merhaba! Denemelerde bazen düşüşler ve yükselişler yaşamanız normaldir. Bu, denemelerin zorluk derecesine göre değişebileceği gibi, bilgilerinizin henüz oturmadığından kaynaklanabilir. Siz çalışmaya devam edin. Bilgileriniz oturdukça belli bir net civarında dolaşacaksınızdır. Hem de en iyi netlerde inşallah.

 36. Adsız Cevapla

  inşaallah hocam çok teşekkür ederim.

 37. Adsız Cevapla

  hocam ben çok kitap okuyan bir insandım falat sınav döneminde hiç kitap okuyamadım dolayısıyla türkçe netlerim çok düştü şimdi kitap okusam işe yarar mı sınavada çok az kaldı

  1. ridvanozkan Cevapla

   gireceğiniz sınavı öğrenebilir miyim?

 38. Adsız Cevapla

  Çok güzel açıklamışsınız. Emeğinize sağlık.

 39. hasibe coşkun Cevapla

  merhaba hocam ben teog sınavına gireceğin denemelerde şimdiye kadar hep yükseldim ama son 1 ayda puanım hep aynı 1 aşağı 2 yukarı günde 120-200 arası soru çözüyorum 1. sınavda hüsrana uğradım hep küçük dikkat hataları yaptım yanlışlarım şöyle türkçe:2 matematik:8 fen:6 inkılap:4 yabancı dil:5 din:2 bu sayıyı özellikle de matematik ve feni düşürmek istiyorum ne yapmam gerekli bana tavsiyede bulunabilirmisiniz? teşekkürler.

  1. ridvanozkan Cevapla

   Merhaba Hasibe;
   Öncelikle TEOG sınavlarına hazırlık kapsamında çözdüğün soru sayısı mükemmel. Sınava kadar bu sayıyı düşürme! Aslında son denemelerinde herhangi bir değişimin olmaması çok anormal bir durum değil. Sen çalıştın ve net sayını belli bir seviyeye getirdin. anladığım kadarı ile konularını; büyük oranla halletmişsin. Bundan sonra yükselmek, biraz daha zorlaşacaktır. Çünkü artık bilginden ziyade, dikkatini kullanman gerekiyor. Biliyorsun TEOG sınavlarında pek bir zaman sıkıntısı (soruları yetiştirememe gibi) olmuyor. Bu yüzden sorularını çözerken çok dikkatli ol. Acele etme. Özellikle soru köklerini okurken olumlu/olumsuz ifadelere dikkat et. Ayrıca sana göre A şıkkı doğruysa bile diğer şıkları da mutlaka oku. Çeldirici şıklar çoğu defa A şıkkında verilir. Unutma ki A şıkkı sana doğru gelebilir; ama belki de B şıkkı en doğru olanıdır.
   Matematik ve Fen derslerinden bol bol soru çözmen gerekiyor; ancak konu eksiklerin varsa mutlaka tamamlamak şartıyla. Daha önce SBS'den çıkan soruları da mutlaka çöz. Gerekirse çözümlü sorulardan yararlan. Sınav esnasında soruları çözerken, okuduklarının altını çizerek ve önemli kısımları belirleyerek çözmeye çalış. Çalışmalarına devam et. Yükselsen de yerinde saysan da sakın bırakma. Sınav esnasında; emeklerinin karşılığını alacaksın inşallah. Kolay gelsin, başarılar…

 40. ridvanozkan Cevapla

  Yorumlarınız için teşekkürler. Türkçe Paragraf sorularını çözebilmeniz için umarım faydasını görürsünüz. Tabi benim yazdıklarım sadece bilinmesi gerekenler. Bunları uygulayabilmek için bolca paragraf sorusu çözmeli, bildiklerinizi o paragraflara uyarlayarak konuyu pekiştirmelisiniz. Biliyorsunuz Türkçe paragraf sorularını çözmekte kitap okumak ne kadar etkiliyse, bolca paragraf sorusu çözmek de o kadar etkilidir. Hepinize kolay gelsin.

 41. hasibe coşkun Cevapla

  önerileriniz için çok teşekkür ederim 🙂

 42. Adsız Cevapla

  Paragraf soruları sınavlarda çıkan en kolay sorulardır. Ama dikkatli olmak lazım.

 43. Adsız Cevapla

  hocam meraba size bir şey sormak istiyorum parağraf sorularını daha iyi çözmek için özellikle hangi kitapları okumalıyız aklınızda varsa birkaç kitap ismi alabilir miyim ?

 44. ridvanozkan Cevapla

  Merhaba! Aslında ben kitap tavsiye etmeyi pek tavsiye etmiyorum. Ancak genel olarak şunu söyleyebilirim. Daha önceden kitap okuma alışkanlığınız yoksa dünya klasiklerinden başlayabilirsiniz. İnternette listesini bulabilirsiniz. Ancak bu klasiklerin yanında, ilgili olduğunuz düşünce kitaplarını da okumayı ihmal etmeyin. Hangi kitapları okuduğunuzdan çok, kitapları nasıl okuduğunuzdur önemli olan. Onun için, bilindik yazarların kendinize uygun olan her kitabı okuyabilirsiniz.

 45. ridvanozkan Cevapla

  Kitap tavsiye etmeyi tasvip etmiyorum, olacaktı!

 46. Adsız Cevapla

  peki hocam çok teşekkür ederim

 47. Adsız Cevapla

  Verdiğiniz bilgiler işime çok yaradı. Teşekkürler.

 48. Adsız Cevapla

  hocam kpss çok az bir sürem kaldı mattan hiçbirşey yapamıyorum mantık kısmında ama türkçe paragraflarda çok iyiyi ne yapmalıyım

 49. Adsız Cevapla

  Bilgi çok güzel ve ideal bunun için çok teşekkür ederim bunu uygulamasıda bize düşüyor başarılı oluruz inşallah 🙂 .

 50. Adsız Cevapla

  KPSS ye hazirlaniyorum 1 ay gibi bi sure kaldi en basarisiz olduğum ders türkçe diğer derslerden en fazla 5 yanlış yaparken türkçeden 9 10 u buluyor ve paragrafdan kaynaklanıyor çok kitap okuyan biti değilim önceden okurdum ama sinav dolayisiyla ara verdim paragraf sorularinda 2 sık arasında çok kaliyorum ve genellikle de isaretlemedigim doğru sonuç oluyor bu ikilemde kalmamak için ne yapmam gerek?

 51. Adsız Cevapla

  cok tesekkur ederim hocam bu sene 7.sinifi bitirdim 8`e gectim ama teogs sinavi hakkinda aklim biraz karisiuodu ve hep korkuyordum ve heycanlaniyordum ama sizin bu onerileriniz beni cok rahatlatti artik korkmuyorum teogs sinavini buyuk bir heycanla bekliuorum bize verdiniz bu tavsiyelerden di
  dolayi size sonsuz tesekkurlerimi sunuyorum

 52. Adsız Cevapla

  hocam ben 8.siniftayim ve teog icin hazirlaniyorum 1.siniftan beri Amerikan okulunda okudugum icin Turkce de paragraf cok kotu hep iki sik arasinda kaliyorum ne tavsiye edersiniz cok tesekkurler bu arada yaziniz cok yardimci oluyor ayrica tesekkurler

  1. ridvanozkan Cevapla

   Merhaba; size tavsiye edebileceğim iki şey var: Bol bol kitap okuyun ve bol bol paragraf sorusu çözün. Örneğin günde 30-50 paragraf sorusu çözme ve yanlış yaptığınız sorulara geri dönerek neden yanlış yaptığınızı belirleme ile işe başlayabilirsiniz. ayrıca burada yazılan tüm yorumları, başından sonuna kadar okumanız da çok faydalı olabilir. Kolay gelsin.

 53. Adsız Cevapla

  Vermiş olduğunuz değerli tavsiyeler için çok teşekkürler anlattıklarınızı mutlaka deneyeceğim. 😀

 54. adsız Cevapla

  Merhaba hocam bu yıl ki ygs lys sınavına mezun olarak katılıyor olacağım 2014 ygs türkçeden 22 net yaptım.Yaz tatilinde paragraf sorusu çözmeye çalıştım tekniklerini biraz biraz öğrendim.Kitap okumanın vakit kaybı olacağı zannıyla geçen sene ne yazık ki kitap okumayı sevmeme rağmen okumadım.Yeni yeni kitap okumaya başladım ygs den full çekmek istiyorum bugün olduğum denemede 21 net yaptım moralim bozuldu emekler boşa mı diye sizce bir haftada kaç kitap okumalıyım ve de günlük kaç paragraf sorusu çözmeliyim tahminen ne kadar sürede fulle yakın yaparım tavsiyelerinizi bekliyorum şimdiden teşekkürler:)

  1. ridvanozkan Cevapla

   Geçmişte okuduğunuz kitaplar (yeterince okuduysanız) size yardımcı olacaktır. Bu aşamada ise günde 1 saat kadar okumanız ve 40-50 paragraf çözmeniz yeterlidir. Ayrıca bir denemeye bakarak karar vermeniz doğru olmaz. Yanlış sayınız denemenin özelliğine göre veya o anki ruh halinize göre değişebilir. Çalışmaya devam ederseniz, zamanla netleriniz yükselecektir.

 55. Adsız Cevapla

  ben gunluk 300 400 soru cozuyorm bunun 100 u dıl bılgısı 200 ıse konu ıle alakalı esıt agırlıktan gırcem sınava 172 gun kaldı ben konualrımı bıtırdım gunluk tekrar edıyorm matematık ve geometrıden eksıklerım var ne onerırsınız acaba ? lutfen yardımcı olun

  1. ridvanozkan Cevapla

   Çözdüğünüz soru sayısı çok güzel. Konuları da erken bitirip sorulara erken başlamış olmanız sizi avantajlı kılacaktır. Geometri ve matematik uzmanı değilim; ama sorununuz sadece bazı eksiklerse bence panik yapmanıza ve acele etmenize hiç gerek yok. O konularınızı sindire sindire, acele etmeden öğrenmeye çalışın. Bitirdiğiniz konu ile ilgi ne kadar soru varsa çözün. Çözmekte zorluk yaşadığınız sorularla uğraşın. Bir soruyu çözmek bir saatinizi alsa da onunla savaşmaya devam edin. Öyle bir soruyu çözmeniz, daha sonraki süreçte onlarca soruyu dakikalar içinde çözmenizi sağlayabilir. Benim söyleyeceklerim bu kadar. Umarım istediğiniz başarıya ulaşabilirsiniz.

 56. Adsız Cevapla

  Hocam, bende bu sene Teog sınavına gireceğim.6. sınıftan beri ortalamalarım hep 96,50 gibi geldi. Fakat bazı endişelerim var. Mesela test çözerken özelliklede türkçe, bir soru çözdükten sonra hemen cevap anahtarına bakıyorum. Bende bazı arkadaşlar gibi paragraf sorularında kötüyüm. Kitap okumayı çok denedim. Ama kitabı birkaç gün okuyup bırakıyorum. Sizce ne yapabilirim?

  1. ridvanozkan Cevapla

   Notların çok güzelmiş. Umarım bu saatten sonra onları heba etmez, yeni başarılarla taçlandırırsın. Diğer yorumlarda da belirttiğim gibi paragraf sorularını çözmenin püf noktası, çok paragraf sorusu çözmek ve bol bol kitap okumaktır. Kitap okumayı alışkanlık haline getiremediysen, muhtemelen okuduğun kitaplarda sorun vardır. Daha doğrusu ilgilerine göre kitap seçimi yapmıyorsundur. Ortaokul yıllarında defalarca okuduğum kitaplar bilmem senin de ilgini çeker mi? Örneğin henüz okumadıysan, Robinson Kruzo (Robinson Crusoe-Daniel Defoe'nin kitabı) adlı romanı okuyabilirsin. Yine, Monte Kristo, hoşuma giden bir kitaptı. Özellikle kız öğrenci isen İpek Ongun'un kitapları ilgini çekecektir. Anlatmak istediğim, kendine uygun kitaplar bulursan, elinden düşürmeyeceksindir.

 57. sude Cevapla

  Bence de yazanlar çok doğru ama benim hocalarım kitap ı günde en fazla 30 sayafa en az 20 sayfa okumamı söylüyorlar kitap okumaktan çok soru çözmeye yönelmeliymişim bu konuda siz ne düşünüyorsunuz hocam

  1. ridvanozkan Cevapla

   Doğrudur. Sınava hazırlanan birinin dersleri aksatarak çok kitap okuması tavsiye edilmez. Günde 30 sayfa yeterlidir.

 58. Dilara Ün Cevapla

  öğretmenlrimin söylediğine göre okuduğum paragraftan benim söylediğim ifadeler de çıkıyomuş fakat çok detaylı düşündüğüm için yanlış şıkka yöneliyomuşum türkçe kokrulu rüyam oldu lütfen tavsiyelerde bulunur musunuz napmalıyım sizin yazdıklarınızı zaten uyguluyorum ama yine de olmuyo çok çeldirici sorular soruyolar bn hep iki şık arasında kalıp yanlış olanı seçiyorm bi tavsiyeniz var mı???

 59. ridvanozkan Cevapla

  Bu probleminizin sebebi muhtemelen çok paragraf sorusu çözmemiş olmanızdan kaynaklanıyordur. Şu an belki de çok soru çözüyorsunuzdur. Ama bu işte, geçmişiniz de önemlidir. Paragraf soruları, süreç ister. Siz bolca soru çözmeye devam edin. Ayrıca günlük 20-30 sayfa kitabınızı da okuyun. Zamanla, çeldiriciler sizi çeldirmeyecektir. Bunu dışında da tavsiye edebileceğim bir şey yok maalesef. Anlayacağınız durum, derin düşünme mevzusu değil. Durum henüz yeteri kadar paragraf sorusu çözmediğiniz için, pratik kazanmamış olmanızdır.

 60. Adsız Cevapla

  Hocam ben 10a gidiyorum sınavlarda mat full fen 1 y sos 1y ama turkce 8y nasil duzeltebilirimm

 61. Adsız Cevapla

  Hocam meraba ben 12.sınıf öğrencisiyim dershanede ygs netlerim 40 ama haftada hergün kendim süre tutup evde çözüyorum 54 ve 60 arasında oldu netlerim napmalıyım ben. 40 çok düşük tarih coğrafya netlerimi düşürüyor çalışsamda çok iyi olmuyo ama en son kendi yaptığım denemede 27 net çıkardım dershane sınavlarında ise hem süre konusunda sıkıntı çekiyorum hemde net konusunda napıcam ben böyle çok az bir zaman var. yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler şimdiden

 62. Adsız Cevapla

  Merhaba ben deneme sınavında türkçede 25 küsür net yapıyorum özellikle paragraf sorularında 2 şık arasında kalıp yanlış olanı işaretliyorum sizce ne yapmam lazım hatamı nasıl bulabilirim şimdiden çok teşekkür ederim

 63. Adsız Cevapla

  hocam ben türkçe öğretmenliği okumak istiyorum sizce ataması nasıl

 64. Adsız Cevapla

  ben bu sene teoga gircem ortalama deneme sınavlarında 650/700 alıyorum hiç çalısmadanm 2 ayım kaldı duzgun dersle 700 alabilirmiyim

 65. fatmazehra&nida şişman Cevapla

  Hocam iyiki böyle bir sayfa açmışsınız çok teşekkürler ama paragraf sorularını çözmek için bol bol kitap okumak lazım değilmi ??

 66. Adsız Cevapla

  Hocam paragraf çözmekte çok zorlanıyorum ne yapmalıyım

 67. Adsız Cevapla

  Merhaba hocam paragraf çözmekte çok zorlanıyorum ne yapmalıyım
  Ne kadar çözsemde olmuyor

 68. Adsız Cevapla

  Merhaba hocam. Öncelikle verdiğiniz bilgiler gerçekten çok değerli. Teşekkür ederim. Ben KPSS'ye hazırlanıyorum. Paragraf sorularını genel olarak çok rahat çözüyorum ama "numaralandırılan cümlelerden anlamlı bir paragraf oluşturulduğunda 3. cümle hangisi olur?" veya "hangisi dışta kalır?" vb. sorularda ciddi sıkıntı yaşıyorum. Çoğunlukla çözemiyorum. Çözsem de çok zaman kaybediyorum. Önerilerinizi sabırsızlıkla bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.

 69. Kadir Cevapla

  Hocam benim sınava yaklaşık 2 yılım var ve bunun önemini biliyorum ve gerçekten başarılı olmak istiyorum. YGS den 35 Türkçe yapmak istiyorum ama şu anki vaziyetim 20 civarında.
  Benim ne yapmam gerektiğini kısaca açıklayabilir misiniz? Teşekkürler.

 70. Adsız Cevapla

  hocam benim genelde 120 sorudan 23 yanlışım çıkıyor… bunun 10 türkçe 5 parağraf… bana önerilerinizi bekliyorum…

 71. Adsız Cevapla

  Dgs ye bir buçuk ayım var ve ben paragrafta yetersizim Ne yapmalıyım ne olur yardımcı olun

 72. Adsız Cevapla

  Bide düşünce kitaplarından birkaç isim verebilirmisiniz

 73. Unknown Cevapla

  3000 paragraf çözmem gerekiyor hocam kaç günde biter sizce

  1. abdullahaktas Cevapla

   Günlük 500 çözebilirsin 6 günde rahat bir şekilde bitirebilirsin.

 74. Batuhan Cevapla

  Hocam YGS sınavının tüm bölümleri LYS ye mi geçti.YGS den hiç bölüm kalmadımı.Sadece YGS ye girsek bir bölüme gidemezmiyiz.

css.php