Yürüteç Bebekler İçin Zararlı mı?

Yürüteçler Bebekler İçin Yararlı mı Zararlı mı? Bebek sahibi olan her anne-babanın, çoğu defa cevabını almak istediği bir soru: ‘’Yürüteç bebekler için zararlı mı?’’ Bu soruya hiç şüpheye düşmeden cevap verelim: Evet, yürüteç bebekler için zararlı. Peki, yürütecin bebekler için ne gibi zararları vardır? Teşbihte...

293 0

Yürüteçler Bebekler İçin Yararlı mı Zararlı mı?

Bebek sahibi olan her anne-babanın, çoğu defa cevabını almak istediği bir soru: ‘’Yürüteç bebekler için zararlı mı?’’ Bu soruya hiç şüpheye düşmeden cevap verelim: Evet, yürüteç bebekler için zararlı. Peki, yürütecin bebekler için ne gibi zararları vardır?

Teşbihte hata olmaz derler; ama biz ilginç bir örnekle ‘’yürüteç’’ meselesini anlatmaya çalışalım. Düşünün, bir domates fidesi diktiniz. Suladınız, gübresini verdiniz, her türlü bakımını yaptınız ve bu fide büyüyüp meyvesini verdi. Ama meyve hala ham, yani kızarmadı. Ama biz sabredemedik, daha erken kızarıp olgunlaşsın dedik ve zamanından önce olgunlaşması için başladık hormon ilacı vermeye. İstediğimiz de oldu. Peki, sizce iyi mi oldu? Bu domates sağlıklı mı olur sizce? Pazarda domates alacak olsanız, ilaçlarla olgunlaştırılmış bir domates mi almak istersiniz yoksa doğal olarak olgunlaşmış bir domates mi?

Yürüteç de işte tam bu nedenden dolayı zararlıdır. Çünkü daha yürüme zamanı gelmemiş bir bebeği, siz bebeğin bünyesine uygun olmayan bir aletle, zoraki yürümeyi öğretmeye çalışıyorsunuzdur.

Bebeğin yürüyebilmesi için, kalça ve üst bacak kaslarının güçlenmesi gerekir; oysa yürüteç kullanan bebek daha çok alt bacak kaslarını kullanmaya çalışır. Hal böyle olunca da kalça kasları ve üst bacak kasları tam anlamıyla gelişemez. Bu da bazı yürüme problemlerine yol açar. Hatta bebeğin yürüteç kullanması, kalça çıkığına bile sebep olabilir.

Yürütecin zararlarından bir tanesi de bebeğin çoğu defa düşmesi hatta yürüteç ile beraber yuvarlanmasıdır. Bu durum da bebeklerde farklı sağlık problemlerine yol açabilir.

Evet, çoğumuz bebek sahibi olmanın verdiği hevesle, bebeğimize yürüteç alır, bebeğimizin yürüteçte hoş vakit geçirdiğini düşünürüz; ama yürütecin bebeğimize verdiği zararları göz ardı ederiz.

Tekrar vurguluyoruz. Bebekler için yürüteç zararlıdır. Bırakın, her şey zamanında oluversin Bu konuda deneyim sahibi olan okurlarımız, bilgilerini paylaşırsa çok daha fazla kişi aydınlanabilir.Bu konular da ilginizi çekebilir!
Bebeklere Emzik Vermek Zararlı mı?
Bebekleri Kundaklamak Doğru mu?

Etiketler

Yorum Sırası Sizde

css.php