Çocuğumun Ders Çalışması İçin Ne Yapabilirim?

PAYLAŞ:Çocuğumun Ders Çalışması İçin Ne Yapabilirim?

Çocuğunun ders çalışmasını her anne-baba ister; ancak bunu her anne-baba da başaramaz. Aileler çocuğunun ders çalışmamasından yakınır ve gördükleri ilgili kişilere ‘’çocuğum ders çalışmıyor ne yapmalıyım, ders çalışmayan çocuğa nasıl davranmalı, Çocuğumun ders çalışmasını nasıl sağlayabilirim?’’ türünden bir sürü soru sıralıyor. Oysa aileler bu soruları sormak için geç kalmış olabilirler; çünkü ‘ders çalışma’ bir anda kazanılan bir olgu değildir. Nasıl ki bir bina dikildiğinde önce temellerden başlanıyorsa; çocuğun ders çalışması için de gerekli temelin atılması gerekiyor. Peki, çocuğun ders çalışma temeli derken, neyi kastediyoruz?   Bir kere bir çocuğun ders çalışabilmesi için, bu çocuğun öz denetim ve sorumluluk bilincine sahip olması gerekiyor. Öz denetim ve sorumluluk bilinci ise taa bebeklik döneminden başlayıp ileriki yaşlara kadar devam ediyor. Anne ve babalar, çocuklarına bebeklikten bu yana hiç sorumluluk vermemişse, bazı zor işlerin üstesinden gelmeye olanak tanımamışsa, sokaklarda başıboş dolaşmasına müsamaha göstermişse, ailenin kurallarını ona tanıtamamış ve uygulatmamışsa, çocuklarının öz denetim ve sorumluluk bilincine sahip olması bir hayli zor olacaktır. Onun için ders çalışan bir çocuğunuzun olmasını istiyorsanız, çocuğunuzun hayatının her devrinde etkili olmanız gerekmektedir. Tabi bu, ‘çocuk bu bilince bu saatten sonra sahip olamayacak’ demek de değildir. Zararın neresinden dönülürse kardır. O zaman, ders çalışmayan bir çocuğa nasıl davranılmalıdır, çocukların ders çalışması için neler yapılmalıdır? Sorularımızın cevaplarını açıklamaya çalışalım.

Çocuğunuzun Neden Ders Çalışmadığını Aile Bireyleriyle Toplantı Yaparak Konuşun

  Çocuğunuza, ‘’neden ders çalışmıyorsun, hadi çalış, dersini yap’’ demek yeterli olmaz. Bu gibi sözler hem çocuğunuz hem de sizin için o anlık söylenmiş olan sözlerdir. Bu sözler pek de önemsenmez ve geçiştirilir. İşi ciddiye almalısınız. Bunun için tüm aile bireylerini toplantı ile ilgili bilgilendirmeli ve ciddi bir şekilde bu toplantıyı gerçekleştirmelisiniz. Bu aile toplantısında herkese söz hakkı verilmeli, çocuğun neden ders çalışmadığı veya çalışamadığı çocuktan da dinlenmeli ve bu konu hakkındaki çözüm önerileri gerekirse bir kağıda yazılarak, uygulanmaya başlanmalıdır.

Çocuğunuza Ders Çalışması Gerektiğini Değil; Neden Ders Çalışması Gerektiğini Anlatın

   Sürekli çocuğu azarlar bir şekilde, ona ders çalışması gerektiğini söylemek hiçbir işe yaramayacaktır. Doğru, belki bu yöntemle çocuğunuza kitap açtırabilir veya onu çalışma odasına gönderebilirsiniz; ama bu da çocuğun sadece dersten soğumasına ve size ders çalışıyor görünümü vermeye çalışarak bir nevi aldatma eğilimine sürükleyecektir. Çocuğunuza, şayet ders çalışırsa neler kazanabileceğini, sizi bu şekilde çok mutlu edeceğini, ders çalışıp da başarılı bir çocuk olursa herkes tarafından kabul edilip sevileceğini vb. şeyleri anlatın. Ona ‘’Ben senin ille de başarılı bir çocuk olmanı istemiyorum, senin emek vermeni, çabalamanı istiyorum. Ders çalıştığın halde başarılı olamazsan sen benim için yine çok değerli olacaksın!’’ demekten çekinmeyin ve gerçekten ders çalıştığı halde başarılı olamıyorsa daha fazla üstüne gitmeyin. Çocuğunuzu o şekilde kabul edin.


Çocuğunuzun Ders Çalışmak İçin Plan Yapmasını Sağlayın

   Çocuğunuzu, bir sonraki gün hangi dersleri kaç saat, nasıl çalışacağının planını yapmasına teşvik edin. Planı oluştururken ona yardımcı olabilirsiniz; ama bu çalışma planını onun hazırlaması daha verimli olacaktır. İnsanın kendi elleriyle yaptığı insana daha tatlı gelir.

Çocuğunuzun Başarılı Olması İçin Sabredin

   Ders çalışmak da başarılı olmak da belli bir süreç isteyen olgulardır. Çocuğunuzun bir anda yığınca bilgiyi hafızasına alıp çalışkan veya başarılı bir çocuk olması neredeyse imkânsızdır. Bu durumun oluşması için çocuğun zamana ihtiyacı vardır.

Mükemmeliyetçi Anne-Baba Tavrı Sergilemeyin

   Çocuğunuzun ille de sınıfın veya okulun en başarılı öğrencisi olmasını beklemeyin. Onun sınırları seviyesinde başarı bekleyin. Her çocuğun yetenekleri, ilgileri, dünyayı algılayış biçimleri farklıdır. Belki çocuğunuz matematik dersinde sınıfının en iyi öğrencisi değildir ama insanlarla iletişimde en iyisidir. Çocuğunuzun bu iyi yönlerini de görmeye çalışın. Sonuçta kabul edilmeli ki herkes doktor, mühendis, öğretmen, mimar, memur olmak zorunda değil ve olamıyor da zaten. Sizin için asıl olan iyi bir insan yetiştirmektir. İyi bir çocuk yetiştirdiyseniz hem kendinizle hem de çocuğunuzla gurur duyabilirsiniz.

Çocuğunuzu Ödüllendirin

   Özellikle ilk başlarda, çocuğunuzun her ders çalışma eğiliminde onu ödüllendirin. Tabi ödül konusunda aşırıya kaçmayın. Bu ödüller, çocuğunuzun en çok sevdiği bir yiyecek, çalıştığı bir saat sonrasında özenle hazırlanmış bir kahve, çok izlemek istediği bir tv programı vb. olabilir.


Çocuğunuza Ya Söz Vermeyin Ya Da Sözünüzde Durun

   Birçok anne-baba, çocukları başarılı olduğunda, karnesi iyi olduğunda vb. durumlarda bisiklet, bilgisayar veya pahalı olan başka bir şeyi alma vaadinde bulunurlar. Ve çocuk ailesinin istediklerini gerçekleştirdiğinde de herhangi bir sebep göstererek bunları almaktan vazgeçerler. Bu, çok yanlış bir davranış. Gücünüzün yettiğince vaatlerde bulunun ve bulunduğunuz vaatleri de mutlaka gerçekleştirin.

Çocuğunuz İstediklerinizi Vermediyse Siz De Vaatlerinizi Gerçekleştirmeyin

   Yine yapılan bir yanlış şu. Aile çocuğunun takdir alması durumunda örneğin bilgisayar alacağının sözünü verir; ancak çocuk takdir almadığı halde, çocuğuna kıyamayıp yine de o bilgisayarı alır. Böyle bir durumda da çocukta, işi ciddiye almama gibi bir tavır oluşabilir.

Çocuklarınızın Okul Hayatıyla İlgilenin

   Çocuğunuzun okulunu ara sıra ziyaret edin, sınıf toplantılarına katılın ve en önemlisi kimlerle arkadaşlık yaptığını araştırın. Kurt ile gezen kuzunun halinin ne olacağını bilin.

Çocuğunuzun Ders Çalışması İçin Kütüphanelere De Yönlendirin

Kütüphane ortamında da ders çalışmasını veya kitap okumasını sağlayın. Bu ortamın verdiği zevk bir başkadır.

Çocuğunuzun Sosyal Hayatını da Unutmayın!

   Çocuklarınız ders çalışmaya ayarlanmış robotlar değildir. Nihayetinde onların insan, daha da önemlisi çocuk olduklarını unutmayın. Beynin sağlıklı bir şekilde görevini yerine getirmesi için temiz havaya, mutluluğa, stresten uzak bir ortama da ihtiyacı vardır. Çocuğunuzun pikniğini, maçını, tiyatrosunu, sinemasını, oyununu da ihmal etmeyin.
   Tüm bunları uyguladıktan sonra, umarım çocuğunuzun ders çalışmasını sağlayabilirsiniz. Olumlu veya olumsuz sonuçlarınızı burada yorum kısmında bizlerle paylaşmanız, bizim için de çok faydalı olacaktır.

YORUMLAR

BLOGGER YORUMLARI: 4
Loading...
Ad

Cilt Bakımı,115,Çocuk Gelişimi,38,DGS,187,Eğitim,477,Genel,38,Genel Sağlık,75,Klima,52,Konu Anlatımları,49,KPSS Taban Puanları,169,Maaşlar,32,Öğrencilere Tüyolar,62,Saç Bakımı,28,Üniversite Bölümleri,759,VİDEOLAR,1,
ltr
item
Eğitim ve Sağlık Sitesi: Çocuğumun Ders Çalışması İçin Ne Yapabilirim?
Çocuğumun Ders Çalışması İçin Ne Yapabilirim?
Çocuğunuzun ders çalışması için mükemmel uygulamalar
Eğitim ve Sağlık Sitesi
http://www.egitimsaglik.com/2013/10/cocugumun-ders-calsmas-icin-ne.html
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/2013/10/cocugumun-ders-calsmas-icin-ne.html
true
2743778651510976752
UTF-8
Yüklenen Tüm İçerikler Herhangi bir içerik bulunamadı. HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE Devamını oku Cevapla Cevaplamaktan vazgeç Sil Tarafından: Ana Sayfa SAYFALAR İÇERİKLER Hepsini Görüntüle SİZİN İÇİN ÖNERDİĞİMİZ DİĞER İÇERİKLER ETİKET ARŞİV ARAMA TÜM İÇERİKLER Aradığınız kelimeye ilişkin bir içerik bulunamadı. Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzts Sal Çrş Perş Cuma Cmrts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Agus Eyl Ekim Kas Aralk biraz önce 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 dakika önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftadan önce Takipçiler Takip Et BU İÇERİK ÖZELDİR İçeriği görmek için paylaşın Tüm kodu kopyala Tüm kodu seç Tüm kodlar kopyalanmıştır. [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) kullanabilirsiniz kopyalamak için