Çocuklara Tuvalet Eğitimi Ne Zaman Verilmeli?

PAYLAŞ:


Tuvalet Eğitimi Ne Zaman Verilmelidir?

Anne-babalar bebeklerinin veya çocuklarının bir an önce tuvalet adabını öğrenmesini, altını kirletmemesini, tuvalet ihtiyacını kendisinin söylemesini isterler. Ve bu anne-babalardan bazıları da çocuğu daha tuvalet eğitimine hazır olmadığı halde, bu eğitimi zoraki, çocuğuna vermeye çalışırlar. Bu durum da çocuklarda, hiç tahmin edilemeyecek kadar büyük sorunlara yol açabilir. Çocuklarda tuvalet eğitimi anne-babanın isteklerine, belirleyecekleri zamana göre gerçekleşmez. Eğer bir çocuk tuvalet eğitimine hazır değilse, anne-baba ağzıyla kuş tutsa bunu başaramayacaklardır. Hatta belki de aksine, çocuğun tuvalet adabını öğrenmesini geciktirmiş olacaklardır. Hem de çocuğun psikolojisinde derin izler bırakarak… Zamanından önce ve yanlış olarak verilen bir tuvalet eğitimi; çocuklarda suçluluk, güvensizlik, başarısızlık, utangaçlık gibi olumsuz durumlar oluşturabilir. Bu tür durumlar da çocuğun belki de tüm hayatını etkileyebilir.

   Tuvalet eğitimi çocuklar için önemli bir dönüm noktasıdır. Bağımsızlığın en büyük göstergelerinden birisidir. Tuvalet eğitimini almaya başlamış ve kısmen de olsa bunda başarılı olmuş çocuklarda güven duygusu gelişmeye başlar.  Kendi kendini denetlemeye, sorumluluk bilincini kazanmaya başlar. Kısacası verilen tuvalet eğitiminin kalitesi nasılsa, çocuğun kişiliğinde var olacak değişim ve gelişim de o şekilde olur. Zamanında ve doğru verilen bir tuvalet eğitimi çocuklarda nasıl güven duygusunun oluşmasını sağlıyorsa, yanlış verilen bir tuvalet eğitimi de çocuklarda suçluluk duygusunun oluşmasına sebep olacaktır. Onun için aileler kesinlikle tuvalet eğitimi için doğru zamanı beklemeli ve bunun için doğru taktikleri uygulamalıdır. Baskıcı ve ısrarcı tutumlardan uzak durmalıdır. Peki, çocuklara tuvalet eğitimi ne zaman verilmeli? Çocukların tuvalet eğitimine hazır oldukları nasıl anlaşılır?

Çocukların Tuvalet Eğitimine Hazır Oldukları Nasıl Anlaşılır?

Bir çocuğun tuvalet eğitimine hazır olup olmadığı sadece yaşıyla anlaşılmaz. Onun için ‘’çocuklar şu yaşta tuvalet eğitimine hazırdırlar ya da bu yaşta tuvalet eğitimine hazır değildirler’’ gibi söylemlerde bulunmak yanlış olur. Tabi ki çocuğun tuvalet eğitimine hazır olup olmadığı bazı hallerden anlaşılır. Eğer bebeğiniz rahat bir şekilde oturabiliyor ve yürüyebiliyorsa, tuvalet ihtiyacının olduğunu size söyleyebilecek kadar konuşabiliyorsa, 3-4 saat altına yapmadan durabiliyorsa, gündüz uykularında altını ıslatmadan uyanabiliyorsa, bazı el-kol becerilerinde bulunabiliyorsa tuvalet eğitimine hazır oldukları söylenebilir. Bu durumu en iyi gözleyebilecek olanlar da şüphesiz ki anne ve babalardır. Eğer saydığımız bu özellikler sizin çocuğunuzda da varsa tuvalet eğitimini başlayabilirsiniz.

Çocuklara Tuvalet Eğitimi Kaç Yaşında Verilmeli?

   İlle de çocuğun tuvalet eğitimine hazır olduğu bir yaş veya zaman isterseniz onu da söyleyelim. Çocuklar genellikle 18.ay ile 30.ay arasında tuvalet eğitimi almaya hazırdırlar. Tabi örneğin 30. Aydan sonra arada bir olan alt ıslatmalar, çocuğun tuvalet eğitimini almadığını göstermez. Alt ıslatma sorunundan daha doğrusu tuvalet eğitiminin alınmamasından bahsedilebilmesi için çocukların 5- yaşında olması ve bu durumun uzun bir süre devamlı gerçekleşmesi gerekir.

Çocuklara Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilmelidir?

Çocuğuma Tuvalet Eğitimini Nasıl Verebilirim?

   Çocuğunuza veya bebeğinize tuvalet eğitimini nasıl vermeniz gerektiğinde pek bilgi sahibi değilseniz, şu tavsiyelere kulak vermenizde fayda var.

-Öncelikle çocuğunuza tuvalet adabının ne olduğunu, neden olduğunu uygun bir dil ile anlatınız.

-İlk günlerde kakasını veya çişini tuvalete veya lazımlığa yaptığı her defa onu sevdiği güzel bir şey ile ödüllendirin.

-Tuvaleti çocuğunuz için çekici hale getirin. Örneğin en sevdiği oyuncaklardan bir tanesini orada bulundurun. Tuvalete her gittiğinde bu oyuncakla oynamasına izin verin ve tuvaletten sonra oyuncağı çıkarmayın.

-Çocuğunuza alacağınız lazımlığı, çocuğunuzun seçmesini sağlayın.

-Tuvalet ihtiyacı olduğunda kaka veya çiş demek yerine onun da hoşuna gideceği bir kelime belirleyin.

-Çocuğunuz tuvalete ihtiyacını yaptıktan sonra sifonu kendisi çeksin. Bu onun çok hoşuna gidecektir.

-Her tuvaletten sonra çocuğunuzun ellerini yıkamasını sağlayın. Çocuğunuzun ellerini her zaman siz yıkamayın, onun da yıkamasına fırsat verin.

Tuvalet Eğitimi Verilirken Şunları Yapmaktan Sakının

Tuvalet eğitimi sırasında kesinlikle baskıcı tutumunuzdan uzak durun. Çocuğun, tuvaletini altına yaptığı durumlarda kesinlikle tehdit etmeyin. ‘’Altına yapmamayı ne zaman öğreneceksin?, pis çocuk, kaka oldun, yine mi yaptın?’’ gibi söylemlerden uzak durun. Bu tür söylemler, çocuğunuzun suçluluk duygusuna kapılmasından başka hiçbir işe yaramaz. Bu tür durumlarda kızıp bağırmak yerine ya görmezlikten gelin önemsemeyin ya da çocuğunuz anlayabilir bir seviyedeyse ayıplamadan güzelce konuşun, anlatın.

YORUMLAR

BLOGGER YORUMLARI: 4
Loading...
Ad

Cilt Bakımı,115,Çocuk Gelişimi,38,DGS,187,Eğitim,477,Genel,38,Genel Sağlık,75,Klima,52,Konu Anlatımları,49,KPSS Taban Puanları,169,Maaşlar,32,Öğrencilere Tüyolar,62,Saç Bakımı,28,Üniversite Bölümleri,759,VİDEOLAR,1,
ltr
item
Eğitim ve Sağlık Sitesi: Çocuklara Tuvalet Eğitimi Ne Zaman Verilmeli?
Çocuklara Tuvalet Eğitimi Ne Zaman Verilmeli?
Tuvalet eğitimi ne zaman verilmeli
Eğitim ve Sağlık Sitesi
http://www.egitimsaglik.com/2013/10/cocuklara-tuvalet-egitimi-ne-zaman.html
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/2013/10/cocuklara-tuvalet-egitimi-ne-zaman.html
true
2743778651510976752
UTF-8
Yüklenen Tüm İçerikler Herhangi bir içerik bulunamadı. HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE Devamını oku Cevapla Cevaplamaktan vazgeç Sil Tarafından: Ana Sayfa SAYFALAR İÇERİKLER Hepsini Görüntüle SİZİN İÇİN ÖNERDİĞİMİZ DİĞER İÇERİKLER ETİKET ARŞİV ARAMA TÜM İÇERİKLER Aradığınız kelimeye ilişkin bir içerik bulunamadı. Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzts Sal Çrş Perş Cuma Cmrts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Agus Eyl Ekim Kas Aralk biraz önce 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 dakika önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftadan önce Takipçiler Takip Et BU İÇERİK ÖZELDİR İçeriği görmek için paylaşın Tüm kodu kopyala Tüm kodu seç Tüm kodlar kopyalanmıştır. [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) kullanabilirsiniz kopyalamak için