Çocuklarda Kekemeliğin Tedavisi

PAYLAŞ:Çocuklarda Kekemeliğin Tedavisi
Kekemelik nedir?
Kekemelik, kısaca konuşma bozukluğu olarak tanımlanabilir. Çocukların konuşmaya başladıkları 2-3 yaşlarında, kendini belli etmeye başlar. Çocuk konuşmaya başlar başlamaz kekemelik başlayabileceği gibi sonraki herhangi bir dönemde de ortaya çıkabilir. Kekemelik, bir kelimeye hiç başlayamama, başladığı kelimeyi bitirememe veya kelimeyi kesik kesik söyleme şeklinde görülebilir.
Kekemelik Neden Olur?
Kekemeliğin iki farklı sebebi olabilir. Çocukta ya fiziksel bir sorun vardır ya da yaşadığı herhangi bir korku, stres, ruhi bunalım kekemeliğe sebep olmuştur. Eğer çocuğun ağız yapısında, diş yapısında, dil yapısında herhangi bir sağlık problemi varsa çocuk ister istemez kekeleyecektir. Fiziksel sorunlar dışında, eğer bir çocuk kekeliyorsa bunun mutlaka psikolojik bir sebebi vardır. Çocuk ya kekeleyen bireylerin bulunduğu bir ortamda yetişmiştir, ya ağır bir şok geçirmiştir, ya büyük bir korku yaşamış veya yoğun bir stres yaşamıştır. Bu kaynakların ortadan kaldırılması halinde, çocuk tekrar düzgün konuşmaya başlayabilir. Ancak bunun için sabırlı ona destek verecek bir ortamın var olması gerekir.
Kekemelik Irsi midir?
Yapılan araştırmalarda, anne-babası kekeleyen çocukların kekeleme oranları yüksek çıksa da; bunun sebebinin kalıtım olduğu üzerinde kesin bir fikir birliğine varılamamıştır. Bu durum ırsi olabileceği gibi, çocuğun konuşmayı öğrenirken kekeleyen anne-babasını taklit etmesinden de kaynaklanıyor olabilir. Çocuk konuşmayı taklit ile öğrenir. Örneğin bir kelimeyi kekeleyerek söyleyen bir annenin çocuğu, kelimenin o şekilde söylediğini düşünecek ve o da kekeleyerek söyleyecektir.
Çocuklarda Kekemelik Nasıl Tedavi Edilir?
Öncelikle çocukta herhangi bir fiziksel problemin var olup olmadığı saptanmalıdır. Çocuklar bir sağlık kuruluşuna götürülerek böyle bir nedenin varlığı araştırılmalıdır. Eğer çocukta kekemeliğe sebep olan fiziksel bir sorun varsa, bu sorun veya sorunlar ortadan kaldırılmalıdır. Sağlık kuruluşunda, kekemeliğe sebep olan fiziksel bir sorun görülmezse, kekemeliğin sebebinin psikolojik olduğu anlaşılmalı ve gerekli işlemler yapılmalıdır. Kekemelik tedavisi için en uygun tedavi yöntemi, konuşma terapileridir. Bireysel veya toplu olarak konuşma terapilerine katılan çocuklarda, genellikle kekeleme sorunu ortadan kalkar. Yine çocukta kekemeliğe yol açan psikolojik neden bulunmaya çalışılmalı ve bu sebep ortadan kaldırılmalıdır. Bunun yanında ailenin sürekli çocuğa destek vermesi, onu sevmesi gerekmektedir.
Çocuklarda Kekemeliğin Fiziksel Mi Yoksa Psikolojik Mi Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Psikolojik bir sebepten dolayı kekeleyen çocuklar; bir şarkıyı, şiiri veya ezberledikleri herhangi bir yazıyı okurken genellikle kekelemez ve çok akıcı bir biçimde okur veya söylerler. Eğer Çocuk kendini rahat hissettiği arkadaşlarının yanında, ailesinin yanında kekelemeden konuşup; utanıp sıkıldığı bir ortamda ise kekeleyerek konuşuyorsa kekeleme sebebinin psikolojik olduğu bilinmelidir.
Kekeleyen Bir Çocuğa Nasıl Davranılmalı?
 -Kekeleyen bir çocukla asla dalga geçilmemeli ve bu durum çocuğa hissedilmemelidir.
-Kekeleyen çocuğun tamamlayamadığı bir kelime tamamlamaya çalışılmamalıdır.
-Kekeleyen çocuk dinlenmeli ve o dinlenirken herhangi bir sıkıntı ifadesi gösterilmemelidir.
-Onun konuşması gereken durumlarda, başkası onun yerine konuşmaya çalışmamalıdır.
   Peki, sizler, kekeleyen çocuklara karşı nasıl bir yol izliyorsunuz. Bu durumu ortadan kaldırmak için farklı yöntemleriniz var mı?

YORUMLAR

BLOGGER YORUMLARI: 2
Loading...
Ad

Cilt Bakımı,115,Çocuk Gelişimi,38,DGS,187,Eğitim,477,Genel,38,Genel Sağlık,75,Klima,52,Konu Anlatımları,49,KPSS Taban Puanları,169,Maaşlar,32,Öğrencilere Tüyolar,62,Saç Bakımı,28,Üniversite Bölümleri,759,VİDEOLAR,1,
ltr
item
Eğitim ve Sağlık Sitesi: Çocuklarda Kekemeliğin Tedavisi
Çocuklarda Kekemeliğin Tedavisi
Çocuklarda kekemeliğe son vermek, kekemelik nasıl tedavi edilir
Eğitim ve Sağlık Sitesi
http://www.egitimsaglik.com/2013/10/cocuklarda-kekemeligin-tedavisi.html
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/2013/10/cocuklarda-kekemeligin-tedavisi.html
true
2743778651510976752
UTF-8
Yüklenen Tüm İçerikler Herhangi bir içerik bulunamadı. HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE Devamını oku Cevapla Cevaplamaktan vazgeç Sil Tarafından: Ana Sayfa SAYFALAR İÇERİKLER Hepsini Görüntüle SİZİN İÇİN ÖNERDİĞİMİZ DİĞER İÇERİKLER ETİKET ARŞİV ARAMA TÜM İÇERİKLER Aradığınız kelimeye ilişkin bir içerik bulunamadı. Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzts Sal Çrş Perş Cuma Cmrts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Agus Eyl Ekim Kas Aralk biraz önce 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 dakika önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftadan önce Takipçiler Takip Et BU İÇERİK ÖZELDİR İçeriği görmek için paylaşın Tüm kodu kopyala Tüm kodu seç Tüm kodlar kopyalanmıştır. [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) kullanabilirsiniz kopyalamak için