Hemşirelik Bölümü ve Hemşire Maaşları

PAYLAŞ:

Hemşirelik Nasıl Bir Bölüm?
Arkadaşlar bu yazımızda Hemşirelik bölümü nasıldır? Hemşirelik mesleği nasıldır? Hemşirelik zor mudur? 2015 Hemşire maaşları ne kadar? Gibi belli başlı soruların cevabını vermeye çalışacağız. Özellikle üniversite sınavına girip hemşirelik bölümü yazmayı düşünen arkadaşlar için faydalı olması dileğiyle. Şimdi konumuzu başlık başlık ele almaya çalışalım.
Hemşirelik Bölümü Hakkında Bilgiler
  Hemşirelik bölümü lisans programlarında 4 yıldır. Eskiden 2 yıllık bölüm de bulunmaktaydı; ancak şimdi bu bölümler yoktur.
Hemşirelik Bölümünde Hangi Dersler Okutulur? Hemşirelik Bölümü Dersleri
 Hemşirelik bölümünde Mesleki Temel İlke ve Kavramlar, Fizyoloji, İngilizce, İletişim, Biyokimya, Farmakoloji, Bilgisayar, Anatomi, Meslek Esasları, İç Hastalıkları Hemşireliği, Mikrobiyoloji, İlk Yardım, Patoloji, Cerrahi Hemşireliği ve benzeri derslerin yanında Atatürkçülük ve İnkılap Tarihi, Türk Dili gibi dersler okutulur.
Hemşirelik Bölümü Zor mudur?
Hemşirelik bölümü genel olarak zordur diyebiliriz. Özellikle sağlık meslek liselerinden mezun olmamış hemşirelik bölümü öğrencileri bu bölümü okurken daha fazla zorlanabilirler. Tıp veya meslek ile ilgili kelime ve kavramların çokluğu ve bunların ezberlenmesinin zorluğu bu bölümü zorlaştıran etkenlerdir.
Hemşirelik Bölümü Okuyanlar Staj Görürler mi?
Evet, hemşirelik bölümü öğrencileri hem eğitim-öğretim yılı içerisinde hem de yaz tatilinde sağlık kuruluşlarında staj görürler.
Hemşirelik Bölümü İş Bulma Olanakları Nasıldır?
Ülkemizin sağlık konusunda bir gelişim içinde olması, sağlık personeli ihtiyacını arttırmıştır. Özellikle hastanelerin bel kemiği olan hemşirelere duyulan talep hayli fazladır. Bu durum da KPSS’den yüksek puan alanların kamu hastanelerinde veya sağlık kuruluşlarında, KPSS’den yeterli puanı alamayanların ise özel hastanelerde iş bulmasını kolaylaştırmıştır.
Hemşire Maaşları Ne kadar?
Aslında bu soruya net bir cevap vermek biraz zordur. Özel sektörde çalışan hemşirelerin maaşları maalesef istenen düzeyde değildir. Ancak devlet hastanelerinde veya üniversite araştırma hastanelerinde çalışan hemşirelerin maaşları tatmin edicidir diyebiliriz. Yalnız buralarda çalışan hemşirelerin de çalıştığı ile, hastaneye, servise göre de maaşları değişebiliyor. Çünkü döner sermaye dediğimiz kavram aynı hastanenin farklı servislerinde bile değişebiliyor. Biz yine de size bir fikir olsun diye hemşire maaşlarını açıklayalım. Bazı devlet hastanelerinde 3000-3500 lira maaş alan var. Sağlık ocaklarında 2000-2500 lira maaş alan var. Özel hastanelerde 1000-1500 lira maaş alan hemşire var. Araştırma hastanesinde 2500-3000 lira maaş alan hemşire var.
Ancak verdiğimiz bu rakamlara döner sermaye ödemesi dahildir. Kamu hastanelerinde veya araştırma hastanelerinde işe yeni başlayan bir hemşirenin taban maaşı 2013 yılının sonlarında 1600 lira civarındadır. Buna döner sermaye eklenerek yukarıdaki rakamlara ulaşılabilmiştir.
Hemşirelik Zor Bir Meslek mi? Hemşirelik Mesleği Zor mu?
Bu konuda farklı görüşler olsa da ben bu mesleğin zor olduğunu düşünüyorum. Tabi burada yine çalışma yeri devreye girecek. Eğer siz küçük bir ilçenin küçük bir hastanesinde çalışıyorsanız, muhtemelen bu iş size hiç de zor gelmeyecektir. ‘’Zaten hemşirelik kolay bir meslektir’’ diyenler genel olarak bu gruptandır veya hemşire olmayanlardır. Ancak mesela bir üniversite hastanesinin ‘’dahiliye yoğun bakımında’’ ya da ‘’beyin cerrahi yoğun bakımında’’ çalışan biriyseniz; hastalarınızın gaitasını (kaka) temizlemek zorunda kalıyor, balgamını almak zorunda bırakılıyorsanız, gece nöbetlerinde azıcık dinlenmeye fırsat bulamıyor buna rağmen sürekli eleştiriliyor veya hakkettiğiniz parayı alamıyorsanız evet hemşirelik mesleği zordur.
Hemşirelik Bölümü Okumak İsteyenlere Tavsiyeler
-Zamanla bazı şeylere alışacak olsanız da çok hassas mideli bir yapınız varsa,
-Ben gece evimde olmalıyım, diyorsanız,
-Ölümler sizi gereğinden fazla etkiliyorsa, hemşirelik bölümü yazmadan önce 3 buçuk defa düşünün.
Yine;
-İnsanlara yardım etmekten zevk alıyorsanız,
-Ben gece de çalışırım sorun değil, diyorsanız,
-El becerilerinde kendinizi becerikli görüyorsanız,
-Kolay bir şekilde atanmak ve iş bulmak istiyorsanız,
-Ortalamaya göre iyi bir maaş almak istiyorsanız, hemşirelik bölümü yazmayı 3 buçuk defa değil de bir defa düşünmeniz yeterli. Hepinize bol şanslar… Lütfen soru ve fikirlerinizi yorum kısmında paylaşınız.

YORUMLAR

BLOGGER YORUMLARI: 91
Loading...
Ad

Cilt Bakımı,115,Çocuk Gelişimi,38,DGS,187,Eğitim,477,Genel,38,Genel Sağlık,75,Klima,52,Konu Anlatımları,49,KPSS Taban Puanları,169,Maaşlar,32,Öğrencilere Tüyolar,62,Saç Bakımı,28,Üniversite Bölümleri,759,VİDEOLAR,1,
ltr
item
Eğitim ve Sağlık Sitesi: Hemşirelik Bölümü ve Hemşire Maaşları
Hemşirelik Bölümü ve Hemşire Maaşları
Hemşirelik bölümü ve hemşire maaşları
Eğitim ve Sağlık Sitesi
http://www.egitimsaglik.com/2013/10/hemsirelik-bolumu-ve-hemsire-maaslar.html
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/2013/10/hemsirelik-bolumu-ve-hemsire-maaslar.html
true
2743778651510976752
UTF-8
Yüklenen Tüm İçerikler Herhangi bir içerik bulunamadı. HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE Devamını oku Cevapla Cevaplamaktan vazgeç Sil Tarafından: Ana Sayfa SAYFALAR İÇERİKLER Hepsini Görüntüle SİZİN İÇİN ÖNERDİĞİMİZ DİĞER İÇERİKLER ETİKET ARŞİV ARAMA TÜM İÇERİKLER Aradığınız kelimeye ilişkin bir içerik bulunamadı. Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzts Sal Çrş Perş Cuma Cmrts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Agus Eyl Ekim Kas Aralk biraz önce 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 dakika önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftadan önce Takipçiler Takip Et BU İÇERİK ÖZELDİR İçeriği görmek için paylaşın Tüm kodu kopyala Tüm kodu seç Tüm kodlar kopyalanmıştır. [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) kullanabilirsiniz kopyalamak için