Okula Başlamadan Önce Çocuklara Okuma Yazma Öğretmek Doğru mu?

PAYLAŞ:


Okula Başlamadan Önce Çocuklara Okuma Yazma Öğretmek Doğru mu?
   ‘’Okula başlamadan önce çocuklara okuma yazma öğretmek’’ birçok anne-babanın düşündüğü, bunun faydalı mı yoksa zararlı mı olacağı konusunda bir karara varamadıkları bir konudur. Öğretmen olduğum için, zaman zaman bana da ‘’Çocuğuma okuldan önce harfleri öğreteyim mi?’’, ‘’Okuldan önce harfleri öğretirsem okulda sıkılır mı?’’, ‘’Herkes okuldan önce çocuğuna harfleri öğretiyor, biz de öğretelim mi?’’ gibi sorular geliyor. Eminim ki bu sorulara cevap arayan binlerce aile vardır. Bu yazımızda ‘’okula başlamadan önce çocuklara okuma yazma öğretmek’’ konusunu, farklı yönleriyle ele almaya çalışacağız. Soru-cevap şeklinde konumuza devam edelim.
Okula Başlamadan Önce Çocuklara Okuma Yazma Öğretilmeli mi?
   Bu konudaki genel kanıya göre; çocuklara, okula başlamadan önce okuma-yazmayı öğretmek sakıncalıdır. Önceden okuma-yazmayı öğrenen çocuk, okulda sıkılacaktır; çünkü arkadaşlarına göre çok ileridedir. Arkadaşlarının aylar sonra öğreneceklerini, o çocuk zaten biliyordur. Aynı şeyleri sınıf arkadaşlarıyla beraber tekrar görmek, çocuğa bıkkınlık verecek, bu da çocuğun okulda sürekli sıkılmasına yol açacaktır. Eğer çocuğunuz üstün zekâlıysa ve harfleri kendi başına öğrenme meraklısıysa, öğrenmesini engellemeyin. Ama çocuğunuz daha okula başlamadıysa, ona harfleri öğretmek için herhangi bir çaba sarf etmeyin, yani çocuğunuzu kendi haline bırakın.
Okula Başlamadan Çocuklara Okuma Yazma Öğretmek Neden Sakıncalıdır?
   Okuldan önce çocuklara okuma-yazma öğretmenin zararlarını madde madde açıklamaya çalışalım.
1 . Çocuklar ilkokulda okuma-yazmayı eğik-bitişik harflerle öğrenirler. Bu durumu göz ardı eden ailelerin, çocuklarına düz yazı şeklinde okuma yazmayı öğretmeleri, telafisi zor sonuçlar doğurabilir.    Çocuk bir kere düz yazı ile okuma-yazmayı öğrenirse, bitişik-eğik yazmayı öğrenmesi çok güç olacaktır.
2 . Çocuğunuz sınıf arkadaşlarından farklı olarak, okuma-yazmayı bildiği için, kıskanılacak ve belki de sevilmeyecek, bu durumdan da fazlasıyla etkilenecektir.

3 . Çocuğunuzun öğretmeni, zaten okuma-yazmayı bilen çocuğunuz için farklı bir program uygulamak zorunda kalacaktır. Bu da hem öğretmeni sıkıntıya sokacak hem de çocuğun yanlış anlamalarına sebep olacaktır.
4 . Çocuğunuz, öğretmenin verdiği ödevleri ‘’zaten biliyorum’’ diyerek yapmayacak ve sorumluluk bilincini kaybetmeye başlayacaktır.
5 . ‘’Okuldan önce çocuklara okuma-yazma öğretmek zararlıdır’’ fikrini savunduğu için çocuğuna önceden okuma-yazma öğretmeyen ailelerin çocukları, ailelerine ‘’neden bana da öğretmediniz, falan biliyor, ben bilmiyorum.’’ diyecek ve sizin dedikodunuz yapılacak. Şaka gibi ama doğru.
Sevgili anne-babalar,
Biliyorum, çocuğunuzun okuma-yazmayı bir an önce öğrenmesi için çok heveslisiniz; ama inanın bu durumun yarardan çok çocuğunuza zararı vardır. Doğrudur, belki arkadaşlarından önce okuma-yazmayı öğrenmiş olan çocuğunuz ilk bir-iki yıl sınıf çalışkanı bile olacak ama sonrasında neyse yine o olacaktır. Çocuğunuza, okuldan önce okuma yazma öğretmek yerine, onu başka konularda geliştirmeye çalışın. Psiko-motor becerilerini geliştirin, Eğlenmesini, çocukluğunu yaşamasını sağlayın. Sorumluluk verin, beyin geliştirici etkinliklerde bulunun yeterli. Zaten zamanı gelince, yeterli temeli almışsa fazlasıyla başarılı olacaktır. Sadece sabredin ve bekleyin. Sizin de bu konuda fikirleriniz varsa yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz. Çocuğunuzun zekasını nasıl geliştirebileceğiniz konusu için buraya tıklayın.

YORUMLAR

BLOGGER YORUMLARI: 2
Loading...
Ad

Cilt Bakımı,115,Çocuk Gelişimi,38,DGS,187,Eğitim,477,Genel,38,Genel Sağlık,75,Klima,52,Konu Anlatımları,49,KPSS Taban Puanları,169,Maaşlar,32,Öğrencilere Tüyolar,62,Saç Bakımı,28,Üniversite Bölümleri,759,VİDEOLAR,1,
ltr
item
Eğitim ve Sağlık Sitesi: Okula Başlamadan Önce Çocuklara Okuma Yazma Öğretmek Doğru mu?
Okula Başlamadan Önce Çocuklara Okuma Yazma Öğretmek Doğru mu?
çocuğuma okuldan önce okuma yazmayı öğretebilir miyim
Eğitim ve Sağlık Sitesi
http://www.egitimsaglik.com/2013/10/okula-baslamadan-once-cocuklara-okuma.html
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/2013/10/okula-baslamadan-once-cocuklara-okuma.html
true
2743778651510976752
UTF-8
Yüklenen Tüm İçerikler Herhangi bir içerik bulunamadı. HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE Devamını oku Cevapla Cevaplamaktan vazgeç Sil Tarafından: Ana Sayfa SAYFALAR İÇERİKLER Hepsini Görüntüle SİZİN İÇİN ÖNERDİĞİMİZ DİĞER İÇERİKLER ETİKET ARŞİV ARAMA TÜM İÇERİKLER Aradığınız kelimeye ilişkin bir içerik bulunamadı. Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzts Sal Çrş Perş Cuma Cmrts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Agus Eyl Ekim Kas Aralk biraz önce 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 dakika önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftadan önce Takipçiler Takip Et BU İÇERİK ÖZELDİR İçeriği görmek için paylaşın Tüm kodu kopyala Tüm kodu seç Tüm kodlar kopyalanmıştır. [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) kullanabilirsiniz kopyalamak için