Utangaç Çocuklar Utangaçlıgı Nasıl Yenebilir?

PAYLAŞ:Utangaç Çocuklar Utangaçlığı Nasıl Yenebilir?
‘’Çocuğum çok utangaç, ne yapabilirim’’ mi diyorsunuz? Peki, çocuğunuzun neden utangaç olduğunu hiç düşündünüz veya araştırdınız mı? Çoğumuz, çocuklarımızın utangaç olduğundan yakınıyor, buna çözümler arıyoruz; ama maalesef işin derin boyutuna inmiyoruz. Bir çocuk durduk yere utangaç olamaz. Bu utangaçlığın mutlaka bir sebebi vardır. Belki de çocuğun geçmiş yaşantıları ile ilgilidir. Anne-babasının tutumu, sosyo-ekonomik durumu, kardeş sayısı, fiziki görüntüsü gibi birçok etken çocuğun utangaç olmasında etkili olmuş olabilir. Bir çocuk neden utangaç olur, utangaçlığı nasıl yenebilir? Sırasıyla yazmaya çalışalım.
Çocuklarda Utangaçlığın Sebepleri
Fiziksel Şiddet
Anne-babasından fiziksel şiddet gören yani dayak yiyen çocukların, içine kapanıp utangaçlaşması kaçınılmazdır. Çocuğunun utangaçlığından şikayetçi olup bunun için internette çözüm bulmaya çalışan anne-babaların, çocuğuna fiziksel şiddet uygulayabileceğini pek sanmıyorum ama yine de bu durumun bilinmesinde fayda var.
Sosyal Şiddet
   Bu şiddet türü pek bilip önemsenmese de maalesef çoğumuz, bilmeden de olsa çocuğumuza uyguluyoruz. Sosyal şiddeti aslında çocuklarımıza kendimizce bir şeyler öğretmek, sosyalleşmesini sağlamak için uygularız. Örneğin biri çocuğumuza bir şey verdiğinde, ‘’oğlum teşekkür etsene, kızım sağol desene’’ türünden baskıcı tutamlarda bulunuruz. Yahut çocuğumuza sorulan bir soru karşısında, biraz durup beklemek yerine, Hadi çocuğum şunu desene, bunu söylesene deriz. Yahut da onun yerine cevap vermeye kalkarız. Bu durum çocukların baskı altında kalmasına sebep olduğu için utangaçlığa da sebep verebilir.
Fiziki Görünüm
   Fiziki görünümünde herhangi bir eksiklik, fazlalık veya diğer çocuklara göre bir farklılık varsa, hele de bundan dolayı arkadaşları tarafından kendisiyle alay ediliyorsa, çocuğunuzun utangaç olma ihtimali yüksektir.
Ailelerin Çocuklarına Sorumluluk Vermemesi
    Çocuğunun her işini kendisi gören anne-babalar, çocuklarının sorumluluk bilincine sahip olmasını engellediği için, çocuklarının utangaç olmasına da sebep oluyorlardır. 
Mükemmeliyetçi Tutum
   Çocuklarından sınırlarının ötesinde performans bekleyen ailelerin çocukları utangaç olabilirler. Çocuk gücünün yetemeyeceği bir işi başaramadığı zaman ister istemez suçluluk duyacak ve bu suçluluk duygusu utangaçlığa dönüşmeye başlayacaktır.
Çocukları Başka Çocuklarla Kıyaslama
   Sürekli başka çocuklarla kıyaslanan çocuklar, hem öfke duygusuna sahip olur hem de içine kapanırlar.
Çocuğunuzun Utangaçlığı Yenmesi İçin Nasıl Davranmalısınız?
-Çocuğunuza kesinlikle fiziksel şiddet uygulamayın. Bunun yerine yaptığı hataların sonuçlarını uygun bir dille anlatın. Veya ille de ceza vermek zorunda kalıyorsanız, bu fiziksel şiddet olmasın. Örneğin onu sevdiği bir şeyden (bilgisayar oyunu, park vb.)mahrum bırakın.
-Çocuklarınızın yerine her zaman siz karar vermeyin. Bırakın hayatları ile ilgili bazı kararları kendileri verebilsinler. Hiç olmazsa onlara birkaç seçenek sunarak birini seçmesini isteyin.
-Çocuklarınızın ne yapıp-yapmaması hakkında baskıcı tutumlar sergilemeyin. Doğru şeyleri önce siz yaparak ona örnek olun ve o doğru şeylerin güzelliğinden herhangi bir zaman bahsedin.
-Çocuğunuzun fiziki görüntüsünde, onu rahatsız edecek ve utandıracak bir problem varsa ve bu problem tedavi edilebilir ise mutlaka tedavi edin. Tedavi edilebilir değilse de ona başka beceriler kazandırmaya çalışarak bu eksiğini kapatmasını sağlayın. Örneğin ilgi duyduğu futbola, yüzmeye, derslerinde başarılı olmaya, tiyatroya vb. yönlendirin.
-Çocuklarınıza bebeklikten itibaren sorumluluk verin. Onun her işini siz görmeyin. Odasını kendisi toplasın, elbiselerini kendisi giysin, birinden bir şey isteyecekse kendisi istesin.
-Çocuğunuzu başka çocuklarla kıyaslamayın. Onun sizin için biricik olduğunu unutmayın.
-Çocuğunuzdan, onun gücünü aşan işler başarmasını beklemeyin.
-Bir toplumda çocuğunuzu rencide edecek söz ve davranışlarda bulunmayın.
-Çocuğunuzun sosyalleşip utangaçlığını yenmesi için, sportif faaliyetlere yönelmesini sağlayın.
-Çocuğunuzun bilgi ve becerilerini artırın.
-Çocuğunuzun giyim ve temizliğine dikkat edin. Çok eskimiş, kirli, yırtık elbise veya ayakkabılarla dolaştırmayın.
-Çocuğunuza bol bol kitap okutun.
-Çocuğunuzun utangaçlığını yenmesi için toplum içine çıkarın.
-Çocuğunuzu bol bol takdir edin.
   Umarım bu yazılar siz ve çocuğunuz için faydalı olur. Lütfen değerli yorumlarınızı esirgemeyin.

Bu konular da ilginizi çekebilir!

YORUMLAR

BLOGGER YORUMLARI
Ad

Cilt Bakımı,115,Çocuk Gelişimi,38,DGS,187,Eğitim,477,Genel,38,Genel Sağlık,75,Klima,52,Konu Anlatımları,49,KPSS Taban Puanları,169,Maaşlar,32,Öğrencilere Tüyolar,62,Saç Bakımı,28,Üniversite Bölümleri,759,VİDEOLAR,1,
ltr
item
Eğitim ve Sağlık Sitesi: Utangaç Çocuklar Utangaçlıgı Nasıl Yenebilir?
Utangaç Çocuklar Utangaçlıgı Nasıl Yenebilir?
Utangaç çocukların utangaçlığı yenmesi için şunlara dikkat edin
Eğitim ve Sağlık Sitesi
http://www.egitimsaglik.com/2013/10/utangac-cocuklar-utangaclg-nasl.html
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/2013/10/utangac-cocuklar-utangaclg-nasl.html
true
2743778651510976752
UTF-8
Yüklenen Tüm İçerikler Herhangi bir içerik bulunamadı. HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE Devamını oku Cevapla Cevaplamaktan vazgeç Sil Tarafından: Ana Sayfa SAYFALAR İÇERİKLER Hepsini Görüntüle SİZİN İÇİN ÖNERDİĞİMİZ DİĞER İÇERİKLER ETİKET ARŞİV ARAMA TÜM İÇERİKLER Aradığınız kelimeye ilişkin bir içerik bulunamadı. Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzts Sal Çrş Perş Cuma Cmrts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Agus Eyl Ekim Kas Aralk biraz önce 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 dakika önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftadan önce Takipçiler Takip Et BU İÇERİK ÖZELDİR İçeriği görmek için paylaşın Tüm kodu kopyala Tüm kodu seç Tüm kodlar kopyalanmıştır. [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) kullanabilirsiniz kopyalamak için