Dil Bilgisi Nasıl Çalışılır ve Öğrenilir

PAYLAŞ:

Sınavlarda yer alan Türkçe soruları kapsamında, çoğunlukla zorlanılan sorular dil bilgisi sorularıdır. Özellikle sayısal bölümü öğrencileri dil bilgisi ile sıkıntı yaşamakta, dil bilgisi sorularını nasıl çözeceği konusunda arayışlara girmektedir. Siz de dil bilgisi nasıl öğrenilir diyenlerdenseniz, bu yazıyı okumaya devam edin. Çünkü yazımızda, ‘’dil bilgisi nasıl öğrenilir, dil bilgisi soruları nasıl çözülür, dil bilgisi sorularını çözmek için ne yapmalıyım?’’ gibi sorularınıza cevap vermeye çalışacağız.
   Evet, sevgili okurlar; aslında Türkçe dil bilgisi soruları en kolay ve en zevkli sorulardır. Başlarda konular size biraz karışık ve anlaşılmaz gelse de işin aslı böyle değildir. İşin püf noktasını bir kere kavradınız mı neredeyse tüm dil bilgisi sorularını çözdüğünüzü görürsünüz. Dil bilgisi konularına çalışmaya başladığınız an her konuyu eksiksiz öğrenmeyi beklemeyin. Büyük olasılıkla bu mümkün olmayacaktır.
   Ben dil bilgisi konularına çalışma konusunda şunu öneriyorum. Önce, tüm konuları baştan başlayarak bitirin. Tüm konuları bitirdiğinizde, hepsini kavrayamamış olabilirsiniz. Moralinizi bozmayın; zira bu neredeyse tüm öğrencilerde var olan bir şeydir. İlk bitirmenizde, konuların birbiri ile ne kadar bağlantılı olduğunu, bir konuya çalışırken nelere ne şekilde dikkat edilmesi gerektiğini, tüm dil bilgisi sorularını çözmek için, iyice kavranması gereken konuları anlamanız bile yeterli olacaktır.
   Dil bilgisi konuları birbiriyle, bir zincirin halkaları gibi bağlıdır. Aradan bir konuyu çıkardığınızda başka konuları kavramakta zorluk çekebilirsiniz. Bu duruma örnek bir soru ile devam edeyim.
Soru: ‘’Bu sınavı, büyük bir azimle çalışarak kazandı.’’ cümlesinin ögelerini gösteriniz.
Cevap:
Bu sınavı : nesne
büyük bir azimle çalışarak : zarf tümleci
kazandı : yüklem
o : gizli özne
   Gördüğünüz gibi bu soruda ‘’cümlenin ögeleri’’ konusu sorulmuş. Cümlenin ögelerinden bir tanesi ‘’zarf tümleci’’dir. Bir cümlenin zarf tümlecini bulmanız için ‘’zarflar’’ konusuna hakim olmalısınız. Cümlede zarf tümlecini bulmanın en güzel yolu cümledeki zarfları bulmaktır. Zarfları bulabilmek için ‘’fiiller’’ konusuna hakim olmalısınız. Çünkü zarflar, fiil temellidir. Yani bir fiilin ne zaman yapıldığını, ne kadar yapıldığını, nasıl yapıldığını vb. bildirirler. Buradan şunu çıkarıyoruz: Dil bilgisi konuları birbirine bağlıdır, biri öğrenilmeden diğerinin öğrenilmesi zordur.
   Peki, dilbilgisine nasıl çalışılır, dil bilgisi nasıl öğrenilir?
Her dersin temel konularının olduğu gibi, bana sorarsanız dil bilgisinin de temel konuları vardır. Bu temel konular ise ‘’isim ve fiiller’’dir. Dil bilgisini öğrenmek için bu konuları mutlaka iyi bir şekilde kavramalı, diğer konulara daha sonra geçmelisiniz.  İşin boyutunu anladığınızı sanıyorum. Tüm konuları genel olarak bir defa bitirdikten sonra dil bilgisi konularını anlamak için yapmanız gerekenleri anlatmaya başlayalım.
   Önce isimler konusundan başlayın. Konuyu iyice kavrayıp bitirdikten sonra, konu ile ilgili bulabildiğiniz kadar soru çözün. Daha sonra fiil (eylem) konusuna geçin. Bu konuyu da aynı şekilde kavradıktan sonra ‘’sözcük türlerine devam edin. Dil bilgisi konuları çalışma sırası isterseniz, size şöyle bir liste tavsiyesinde bulunabilirim.
1 – İsimler
2 – Fiiller
3 – Sıfatlar
4 –Zamirler
5 – Zarflar
6 – Edatlar-Bağlaçlar-Ünlemler
7 – Fiilimsiler
8 – Ek Ve Kök Bilgisi
9 – Kipler
10 – Noktalama İşaretleri
11 – Yazım Bilgisi
12 –Cümlenin Ögeleri
13 – Anlatım Bozuklukları
   İşte sevgili okurlar; isimleri bitirip sıfatlar konusuna geldiğinizde sıfatları hemencecik kavradığınızı göreceksiniz. Çünkü sıfatların genel tanımı şudur: İsimleri renk, durum, biçim, sayı vb. yönlerden niteleyen veya belirten kelimelerdir. ‘’Kırmızı kalem’’ ifadesinde kalem kelimesinin isim olduğunu öğrenmiştiniz. ‘’Kalem’’in nasıl olduğunu, yani biçimi ya da rengini belirten kelimenin ise ‘’kırmızı’’ olduğunu anlamakta sıkıntı yaşamayacaksınız.
   Dil bilgisi konularını kavramanın en temel şartı vaz geçmeden konulara devam etmektir. Böyle davrandığınız zaman tüm dil bilgisi konularını bir anda kavradığınızı görecek ve bu duruma kendiniz şaşıracaksınız. O zaman hepinize kolay gelsin. Başka sorunuz olursa veya yazımızı beğendiğiniz için teşekkür etmek isterseniz, yorum kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.
‘’Dil bilgisi nasıl öğrenilir? Dil bilgisi nasıl çalışılır? Dil bilgisi konularını nasıl çözebilirim? Dil bilgisi soruları nasıl çözülür?
Bu konuları da okumanızı şiddetle tavsiye ederim!
Paragraf Sorularını Çözme Teknikleri
Test Sorularını Çözme Teknikleri

YORUMLAR

BLOGGER YORUMLARI: 24
Loading...
Ad

Cilt Bakımı,115,Çocuk Gelişimi,38,DGS,187,Eğitim,477,Genel,38,Genel Sağlık,75,Klima,52,Konu Anlatımları,49,KPSS Taban Puanları,169,Maaşlar,32,Öğrencilere Tüyolar,62,Saç Bakımı,28,Üniversite Bölümleri,759,VİDEOLAR,1,
ltr
item
Eğitim ve Sağlık Sitesi: Dil Bilgisi Nasıl Çalışılır ve Öğrenilir
Dil Bilgisi Nasıl Çalışılır ve Öğrenilir
dil bilgisi nasıl çalışılır, dil bilgisi nasıl öğrenilir
Eğitim ve Sağlık Sitesi
http://www.egitimsaglik.com/2013/11/dil-bilgisi-nasl-calslr-ve-ogrenilir.html
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/2013/11/dil-bilgisi-nasl-calslr-ve-ogrenilir.html
true
2743778651510976752
UTF-8
Yüklenen Tüm İçerikler Herhangi bir içerik bulunamadı. HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE Devamını oku Cevapla Cevaplamaktan vazgeç Sil Tarafından: Ana Sayfa SAYFALAR İÇERİKLER Hepsini Görüntüle SİZİN İÇİN ÖNERDİĞİMİZ DİĞER İÇERİKLER ETİKET ARŞİV ARAMA TÜM İÇERİKLER Aradığınız kelimeye ilişkin bir içerik bulunamadı. Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzts Sal Çrş Perş Cuma Cmrts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Agus Eyl Ekim Kas Aralk biraz önce 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 dakika önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftadan önce Takipçiler Takip Et BU İÇERİK ÖZELDİR İçeriği görmek için paylaşın Tüm kodu kopyala Tüm kodu seç Tüm kodlar kopyalanmıştır. [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) kullanabilirsiniz kopyalamak için