Dişler Nasıl Beyazlatılır?

   Sanırım diş temizliğinin önemini bilmeyeniniz yoktur. Erkek olsun kadın olsun neredeyse herkes, karşı cinste ilk önce diş temizliğine ve diş beyazlığına dikkat eder. Temiz, bakımlı ve beyaz dişleri olan insanların kendilerine güveni daha fazladır ve daha güvenle gülümserler. Dişleri sapsarı olanlar ise ya gülmemeye...

262 0

   Sanırım diş temizliğinin önemini bilmeyeniniz yoktur. Erkek olsun kadın olsun neredeyse herkes, karşı cinste ilk önce diş temizliğine ve diş beyazlığına dikkat eder. Temiz, bakımlı ve beyaz dişleri olan insanların kendilerine güveni daha fazladır ve daha güvenle gülümserler. Dişleri sapsarı olanlar ise ya gülmemeye çalışır ya gülerken dişlerini kapatır ya da o haliyle gülüp insanların midesini alt üst eder.

   Aslında dişlerin bembeyaz olmasından çok, onların sağlıklı ve temiz olması önemlidir. Her insanın doğuştan sahip olduğu bir diş rengi vardır. Kimisinin diş rengi beyazdır, kimin sarımsı kiminin de bembeyaz. Doğal diş rengi bembeyaz olan biri, bir ay boyunca dişlerini fırçalamayıp bir ay sonunda bir defa fırçalasa dahi, büyük olasılıkla dişleri yine bembeyaz görünecektir. Bunun aksine, doğal diş rengi sarımsı olan biri, günde iki defa dişlerini fırçalasa bile istediği beyazlığa ulaşılamayacaktır.
dişler nasıl beyazlar
Dişler Nasıl Beyazlatılır?

   Genelde insanlar bunun tersini düşünürler. Sanırlar ki bir insan dişlerini ne kadar çok fırçalarsa o kadar beyaz olur. Oysa durum böyle değildir. Düşünün dişlerinizin dışı da içi de sarı. Kimyasal bir yol olmadan bu dişler beyazlatılabilir mi? Hayır, maalesef beyazlatılamaz. Peki dişler nasıl beyazlatılır, dişlerin beyazlatmanın mümkünatı yok mu? Var tabi ki. Zaten bu yazıyı da ‘’dişler nasıl beyazlatılır’’ sorusuna cevap olabilecek yöntemleri anlatmak için yazdım.

   Dişleriniz istediğiniz kadar beyaz değilse işin biraz doğallığından uzaklaşıp, ilaçlara, özel diş macunlara veya başka kaynaklara yönlenmeniz gerekir. Dişleri doğal bir şekilde beyazlatmak için iki yöntemden bahsedebilirim.

Karbonat

Karbonatın dişleri beyazlatıcı bir etkisi olduğu söylenir. Dişlerinizi, karbonatı sirke veya su ile hafif ıslatarak fırçalayabileceğiniz gibi karbonatlı diş macunlarını da kullanmanız mümkündür. Bu yöntemle bembeyaz dişlere kavuşamasanız bile, diş beyazlığınızı en az bir ton daha açabilirsiniz.

Çilek Püresi

   Bir iki tane çileği ezerek, oluşturduğunuz püre ile dişlerinizi fırçalarsanız daha beyaz dişlere sahip olabilirsiniz.

Bu doğal yöntemlerin yanında doğal olmayan yollar da mevcuttur. Örneğin televizyonlarda gördüğünüz mankenlerden, oyunculardan neredeyse tamamı kimyasal yollarla bembeyaz dişlere sahip olmuşlardır. Bu yöntemlerden bazılarına kısaca değinelim.

Doktor Aracılığıyla Diş Beyazlatma

   Anladığınız gibi bir doktora giderek farklı yöntemlerle dişlerinizi beyazlatmanız mümkün. Ancak bunun için herkesin ekonomisi yeterli olmayabilir. Zira 1000-1500 liraya kadar çıkan maliyetleri olabiliyor. Az önce bahsettiğim gibi bembeyaz dişlere sahip olan ünlülerin çoğu bu yolla bayazlatabilmişlerdir.

Sensodyne Diş Macunu

   Özellikle son bir-iki yıldır çokça tutulan ve diğer diş macunlarına oranla daha yüksek fiyatlara sahip olmasına rağmen bayağı satılan bir macundur Sensodyne. Bu diş macununun da farklı türleri var. Beyazlatıcı özelliği olanının işe yaradı bilinir.

Diş Tozları

   Piyasada satılan beyazlatıcı diş tozlarından faydalanabilirsiniz. Bu konuda forumlarda okuduğum kadarıyla pek bir memnuniyet yok ama memnun olanlar da yok değil.

Dişleri beyazlatmak için bazı formülleri verdik. Peki bu formüller yeterli midir? Bence değil. Daha sağlıklı ve daha beyaz dişlere sahip olabilmeniz için bazı şeylere de dikkat etmenizde fayda var.

Örneğin;

-Dişlerinizi günde en az bir kere fırçalayın.

-Aşırı kahve ve çay tüketiminizden vazgeçin.

-Sigarayı ya bırakın ya da tamamen azaltın.

-Uyumadan önce dişlerinizi mutlaka fırçalayın..

-Bu kurallara uymayacaksanız bembeyaz ve sağlıklı dişlere sahip olmayı unutun.

   Umarım yazdıklarım işinize yarar. Hepinize sağlıklı dişler, bembeyaz gülüşler dilerim. Karizmatik kalın…
Etiketler

Yorum Sırası Sizde

css.php