Dualar Nasıl Kolay Ezberlenir

PAYLAŞ:

Sevgili okurlar, çoğumuzun hayatında önemli yer teşkil eden, ibadetlerde, günlük hayatımızda kullanılan veya din kültürü ve ahlak bilgisi dersinde ezberlenmesi gereken sure ve duaları kolay ezberleme yöntemlerini bilmek çok faydalı olacaktır. Ancak ‘’dualar nasıl kolay ezberlenir?’’ konumuza açıklık getirmesi açısından bazı şeyleri bilmekte de fayda vardır. Örneğin bir dua veya sureyi ezberlerken, neden ezberlediğinizi, bu dua veya surenin ne işinize yarayacağını düşünmeli ve bu bilince sahip olmalısınız. Öncelikle o dua veya sureyi kolay ezberleyebilmek ve hayatınıza uygulayabilmek için Allah’a samimi dualarda bulunmalısınız. Tabi bahsettiğim bu dua da kalıplaşmış bir dua değildir. İçinizden nasıl geliyorsa, kendinizi nasıl daha rahat hissediyorsanız öyle dua edin. Yeter ki Allah’a teslimiyetinizi gösterin. Şimdi duaları kolay ezberlemenin yöntemlerine geçelim.
1 – Dua veya Sureleri Bölümlere Ayırın
   Uzunca bir dua veya sureyi tümüyle okuyarak ezberlemeniz çok zor olacaktır. Tümünü okuyarak ezberlemek yerine onu küçük bölümlere ayırarak tek tek ezberleyin. İlk bölümü ezberledikten sonra ikinci bölümü ezberleyin ve daha sonra iki bölümü birleştirerek okuyun. Her bölümü ezberledikten sonra bölümleri birleştirmeye devam edin.
2 – Eğer dua veya sureleri Arapça harflerle değil de latin harfleriyle ezberlemeniz gerekiyorsa, önce mutlaka bilen birinden o surenin okunuşunu dinleyin. İnternet ortamında her dua veya surenin sesli örnekleri var. Onlardan faydalanabilirsiniz. Arapçada yer alan birçok ses Türkçede bulunmamaktadır. Örneğin Arapçada iki türlü ‘’K’’ sesi vardır: biri ‘kaf’ diğeri ise ‘kef’tir. Ancak bunlar latin alfabesiyle yazılırken her ikisi de bizim dilimizdeki ‘k’ sesi ile yazılır. Oysa ‘kaf’ sesi daha kaba bir sestir ve o ses çıkarılırken boğazdan da yardım alınır. Arapça okumayı bilmeyen, daha doğrusu Kur’an okumayı bilmeyenler büyük ihtimalle her iki sesi de normal ‘k’ gibi okuyacaktır. Bu da sonradan telafisi zor olan durumlara sebep olabilir. Onun için dediğim gibi mutlaka uzman birinden bu sureleri dinledikten sonra ezberleyin.
3 – Duaları Sesli Olarak Ezberleyin
   Duaları sesli olarak ezberlemeye çalışmanız, hem gözü hem de kulağı çalıştırmanız anlamına gelir. Yani kulağınız da duyduğu için daha iyi hatırlayacak ve daha güzel bir şekilde ezberlemiş olacaksınız.
4 – Yazarak da Ezberlemeye Çalışabilirsiniz
   Yazarak ezberlemek de güzel yöntemlerden bir tanesidir. Duayı küçük bölümlere ayırdıktan sonra her bölümü 5-6 defa yazmak ezberlemenizi kolaylaştırabilir.
5 – Son olarak ezberlediğiniz dua veya surenin anlamını tam olarak ezberleyemeseniz de Türkçe anlamını mutlaka okuyun. Allah’a dua ederken ne dediğinizi, ne istediğinizi bilin. Kuru kuruya Arapça dilini kullanmak yeterli değildir. Dua samimiyettir. Ne dediğinizi bilmezseniz samimiyetiniz de olmaz.

YORUMLAR

BLOGGER YORUMLARI: 35
Loading...
Ad

Cilt Bakımı,115,Çocuk Gelişimi,38,DGS,187,Eğitim,475,Genel,38,Genel Sağlık,75,Klima,52,Konu Anlatımları,49,KPSS Taban Puanları,169,Maaşlar,32,Öğrencilere Tüyolar,62,Saç Bakımı,28,Üniversite Bölümleri,759,VİDEOLAR,1,
ltr
item
Eğitim ve Sağlık Sitesi: Dualar Nasıl Kolay Ezberlenir
Dualar Nasıl Kolay Ezberlenir
Duaları kolay bir şekilde ezberlemek için yapılması gerekenler
Eğitim ve Sağlık Sitesi
http://www.egitimsaglik.com/2013/11/dualar-nasl-kolay-ezberlenir.html
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/2013/11/dualar-nasl-kolay-ezberlenir.html
true
2743778651510976752
UTF-8
Yüklenen Tüm İçerikler Herhangi bir içerik bulunamadı. HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE Devamını oku Cevapla Cevaplamaktan vazgeç Sil Tarafından: Ana Sayfa SAYFALAR İÇERİKLER Hepsini Görüntüle SİZİN İÇİN ÖNERDİĞİMİZ DİĞER İÇERİKLER ETİKET ARŞİV ARAMA TÜM İÇERİKLER Aradığınız kelimeye ilişkin bir içerik bulunamadı. Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzts Sal Çrş Perş Cuma Cmrts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Agus Eyl Ekim Kas Aralk biraz önce 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 dakika önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftadan önce Takipçiler Takip Et BU İÇERİK ÖZELDİR İçeriği görmek için paylaşın Tüm kodu kopyala Tüm kodu seç Tüm kodlar kopyalanmıştır. [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) kullanabilirsiniz kopyalamak için