Ebelik Nasıl Bir Bölüm ve Ebe Maaşları

PAYLAŞ:

Merhaba sevgili okurlar. Bu yazımızda ebelik bölümünün amacı, eğitim süresi, ebelik bölümü iş olanakları, ebelik bölümünde okutulan dersler, ebelerin atanma imkanı, ebelerin çalıştığı yerler ve ebe maaşları gibi konularda bilgiler edineceksiniz. Eğer üniversite bölümlerinden ebelik bölümünü istiyor ve ‘ebelik nasıl bir bölüm’ diye soruyorsanız okumaya devam edin. Konumuzu başlık başlık ele almaya çalışalım.
Ebelik Bölümünün Amacı
Üniversitelerde eğitimi verilen ebelik bölümünün amacı, anne ve bebek sağlığı ile ilgili her konuda yetişmiş ve bu konudaki tedavi ile ilgili hizmetleri en güzel ve sağlıklı şekilde yürütebilecek elemanlar yetiştirmektir. Ebelik bölümün eğitim süresi 4 yıldır.
Ebelik Bölümü Dersleri
Ebelik bölümünde okutulan dersler şunlardır. Ebelikte Temel Kavram Ve Nitelikler, Biyokimya, İletişim Becerileri, Anatomi, Tıbbi Biyoloji, Bilgisayar, Türk Dili, İnkılap Tarihi, Yabancı Dil, Psikoloji, Fizyoloji, Sağlık Politikaları, Ruh Sağlığı, Farmakoloji, Genetik, Mikrobiyoloji, Ebelik Uygulamaları, Epidemiyoloji, Beslenme İlkeleri, Çevre Sağlığı, Üreme Sağlığı ve Aile Planlaması, İlk Yardım, Sağlık Sosyolojisi, Riskli Doğum Öncesi, Ebelik Tarihi, Kadın Hastalıkları, Halk Sağlığı, Kanser Biyolojisi, Yeni Doğan Hastalıkları, Doğum Koçluğu, Ebelikte Evde Bakım…  Tabi seçmeli derslerin varlığı ile beraber, bu dersler farklı üniversiteler için farklılık oluşturabilir. Ama genel olarak, ebelik bölümü dersleri bunlardır.
Erkekler Ebe Olabilir mi?
 Daha önce, bu başlık altında Türkiye'de erkek ebe bulunmadığını ifade etmiştim. Bir ziyaretçimizin verdiği bilgilere göre Türkiye'de erkek ebe bulunmaktaymış. Vatana ve millete hayırlı olsun!
Ebelik Bölümü İçin Kaç Puan Lazım? 2013 Ebelik Taban Puanları
Ebelik bölümüne, üniversiteler tarafından hem YGS-2 hem de MF-3 puan türünde öğrenci alımı yapılmaktadır; ama YGS-2 puan türünden ebe alımı yapan üniversitelerin sayısı daha fazladır. 2014 ebelik taban puanlarına baktığımızda, ebelik taban puanları YGS-2 puan türünde 290 puana kadar düşmüş durumda. MF-3 puan türünde ise en düşük puan 270'lerde.
Ebe Olmak İçin Hangi Niteliklere Sahip Olmak Gerek?
Ebe olmak isteyenlerin yardımsever, pratik olması, bebekleri sevmesi ve sabırlı olması gerekir. Hassas mideli olanların ebelikte biraz zorlanacağını da bilmem söylememe gerek var mı? Tabi ebelik eskiye oranla biraz değişti diyebilirim. Örneğin doğumları artık doktorlar yaptırıyor, ebeler ise sadece doktorlara yardımcı niteliğinde. Tabi her yerde aynı uygulama mevcut mudur bilemem.
Ebeler Ne İş Yapar? Ebeler Hangi İşleri Yapmakla Sorumludur?
Ebelik denince çoğu insanın aklına sadece ‘doğum yaptıran kişi’ gelir. Oysa durum bundan ibaret değildir. Ebeler sadece doğum esnasında görev yapan kişiler değillerdir. Doğum öncesinde anne ve bebek sağlığı ile ilgili tüm konularla ilgilenir, anneyi takip eder, gerekli verileri kaydeder ve anneye bilinçlendirici konuşmalarda bulunurlar. Doğum esnasında, yine doğumun yapılmasına yardım eder, hatta doğumu yaptırır, süreci takip eder gerekli kayıtları tutarlar. İşleri bunlardan da ibaret değildir. Doğum sonrasında anne ve bebeğin takibi, aşıların yapılması, annenin bilinçlendirilmesi gibi konularda da görev alırlar.
Ebeler Nerede Çalışır? Ebeler Nerelerde Çalışırlar?
Ebeler köy, kasaba gibi kırsal bölgelerde veya il-ilçe merkezlerinde çalışabilirler. Kırsal bölgelerde çalışan ebeler genellikle ziyaretçi ebe veya denetici ebe olarak çalışırlar. İl veya ilçe merkezlerinde çalışan ebeler ise doğumhane ve aile planlaması kliniklerinde, tedavi merkezlerinde görev alırlar. Bu ebelerden bazıları eğitimci ebe olarak çalışmalarda bulunurlar.
Ebe Maaşları Ne Kadar? Ebeler Ne Kadar Maaş Alır?
Ebelerin tamamının kamu kurum ve kuruluşlarında iş olanağı bulunmamaktadır. Özel sektördeki maaşların değişkenliğini siz de bilirsiniz. Bu durum aynı zamanda kamuda çalışan ebeler için de geçerlidir. Çalıştığı bölgeye, kuruma, hatta ile bağlı olarak değişebilir. Ama bir devlet kurumunda çalışan bir ebenin maaşı döner sermaye ile birikte 3 bin civarındadır.
Ebelik Bölümü İş Olanakları- Ebelik İş İmkanları
KPSS’den yeterli puanı alarak bir devlet kurumunda çalışabilecekleri gibi özel hastane veya doğumhanelerinde de iş bulma imkanlarına sahiptir.
Ebelik Bölümü KPSS Taban Puanları 2013 2014
Ebelik bölümü için KPSS taban puanları 2013 yılı için 50’lere kadar düştü. Eskiden daha yüksek olan puanlar son atamalarla beraber bayağı bir düşüş yaşadı.
Ebelik Nasıl Bir Bölüm başlıklı yazımıza gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz.

YORUMLAR

BLOGGER YORUMLARI: 31
Loading...
Ad

Cilt Bakımı,115,Çocuk Gelişimi,38,DGS,187,Eğitim,477,Genel,38,Genel Sağlık,75,Klima,52,Konu Anlatımları,49,KPSS Taban Puanları,169,Maaşlar,32,Öğrencilere Tüyolar,62,Saç Bakımı,28,Üniversite Bölümleri,759,VİDEOLAR,1,
ltr
item
Eğitim ve Sağlık Sitesi: Ebelik Nasıl Bir Bölüm ve Ebe Maaşları
Ebelik Nasıl Bir Bölüm ve Ebe Maaşları
ebelik bölümü ve ebe maaşları
Eğitim ve Sağlık Sitesi
http://www.egitimsaglik.com/2013/11/ebelik-nasl-bir-bolum-ve-ebe-maaslar.html
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/2013/11/ebelik-nasl-bir-bolum-ve-ebe-maaslar.html
true
2743778651510976752
UTF-8
Yüklenen Tüm İçerikler Herhangi bir içerik bulunamadı. HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE Devamını oku Cevapla Cevaplamaktan vazgeç Sil Tarafından: Ana Sayfa SAYFALAR İÇERİKLER Hepsini Görüntüle SİZİN İÇİN ÖNERDİĞİMİZ DİĞER İÇERİKLER ETİKET ARŞİV ARAMA TÜM İÇERİKLER Aradığınız kelimeye ilişkin bir içerik bulunamadı. Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzts Sal Çrş Perş Cuma Cmrts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Agus Eyl Ekim Kas Aralk biraz önce 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 dakika önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftadan önce Takipçiler Takip Et BU İÇERİK ÖZELDİR İçeriği görmek için paylaşın Tüm kodu kopyala Tüm kodu seç Tüm kodlar kopyalanmıştır. [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) kullanabilirsiniz kopyalamak için