En İyi Tıraş Bıçağı

Merhaba beyler! Bu yazımda, neredeyse her gün haşir neşir olduğumuz tıraş bıçaklarından, daha doğrusu, bana göre en sağlıklı, en ekonomik ve en uzun ömürlü tıraş bıçağı olan Gillette Blue II’den bahsetmek istedim. Lisenin ilk yıllarında, tıraş macerama babadan kalma metal kanatlı, vidalı bir makine ile...

451 0

Merhaba beyler! Bu yazımda, neredeyse her gün haşir neşir olduğumuz tıraş bıçaklarından, daha doğrusu, bana göre en sağlıklı, en ekonomik ve en uzun ömürlü tıraş bıçağı olan Gillette Blue II’den bahsetmek istedim. Lisenin ilk yıllarında, tıraş macerama babadan kalma metal kanatlı, vidalı bir makine ile başladım. Bilirsiniz belki, bu mekanizmanın üst başlığı vidalıdır. Çevirip çıkarır, içine jileti yerleştirir öyle tıraş olursunuz. Daha sonra yavaş yavaş plastik permatiklere terfi ettim. Neredeyse her tıraş sonrasında domatese dönmüş bir suratla karşılaşıyordum. Mübarek sanki yüz değil, Piri Reis haritası. Çizik mizik, kan revan…
tıraş bıçağı tavsiyesi
En iyi tıraş bıçağı

En İyi Tıraş Bıçağı

   Üniversiteye geldiğimde, paraya sahip olmanın etkisiyle, yine Gillette ürünlerinden Mach 3 ile tanıştım. Diğer tıraş bıçaklarından sonra bu bıçak, ‘’oh be dünya varmış’’ dedirtti bana. Ancak makinenin hem kendisi, hem de sonradan makinesiz halde satılan bıçakları çok pahalıydı. Ömürleri de parasına değmezdi. Eğer sakalı bir hafta dinlendirip sonrasında Mach 3 ile tıraş olduysan, artık o bıçağı atsan yeriydi. Hemen tıkanıyordu, cımbızla bile çıkarmak güç oluyordu.

   Askere gidene kadar parayı bu mala saydık artık. Askere giderken de malı evde unuttuğum için, bir markete girip tesadüfen Gillette Blue II bıçaklarından aldım. İlk tıraşımda yağ gibi akıyordu sakalımda. Kullandıktan sonra da tek kullanımlıktır diye attım tabi. Nerden bileyi meretin 1-2 ay kadar dayandığını. Sonradan öğrendim tabi ama bu birkaç jiletimin heba olmasına mal oldu.

   Askerliği bilirsiniz, her gün tıraş olunur. İşte ben de Gillette Blue II ile hergün tıraş olmama rağmen 1-2 ay gidiyordu bıçaklar. Valla o gündür bugündür bu jiletten vazgeçemedim. Yalnız çok parasız olup da permatikle idare ettiğim günler de olmadı değil. Bir de aklıma geldi, yanlış anlaşılmaması için söyleyeyim. Vallahi Gillette ile herhangi bir ilgim, ticari boyutta alış verişim yoktur. Ha, ilgilileri bu yazıyı okur da bana güzel vaatlerle gelirlerse ne ayrı mesele!

Tıraş Bıçağı Tavsiyesi

   Şimdi piyasadaki tıraş bıçaklarına bakıyorum da 5 bıçaklı olanları bile mevcut. Hesap ediyorum, bu 5’li bıçakları yüzünün bir bölgesinden 3 defa geçirsen al sana 15 defa tahriş. Ne gerek vardı kardeşim 5’liye. İkili hadi bilemedim 3’lü neyine yetmedi de 5’lisini aldın veya yaptın!

Gillette Blue II’den Vazgeçmeyin

Tek bıçaklı adi markaları yüzünüzde kullanıp da cildinizi mahvetmeyin beyler. Aynı şekilde tarla süren saban misali 5’li jiletlere de onca paranızı yedirmeyin. Alın bir Gillette, hergün tıraj olmaya en az 1 ay gitsin, cebinizden de az gitsin. Tek dikkat etmeniz gereken şey, diğer tıraş bıçaklarında da olduğu gibi uzun sakallarda kullanmamanız. Kullanırsanız ne olur? Tıkanır ve daha tıraşınız yarıdayken makineyi atarsınız. Bende 4-5 güne kadar da tıkanıklık yapmıyor; ama 1 haftayı buluyorsa kesinlikle tıkanma yapıyor. Onun için bu tür durumlara, az önce kendisine attığım permatiği kullanıyorum.

   Şunu da söylemeden edemeyeceğim. Allah permatik ve derby’den de razı olsun. Sakala olmasa da kullanmıyor değiliz. Diğer tıraş türleriniz için de permatik en iyisi zaten. Derrby’e bayağı bir fark atmış. Ama azıcık daha pahalı. Benden bu kadar beyler. Kendinize iyi bakın. Karizmatik kalın…
Etiketler

Yorum Sırası Sizde

css.php