Güneş Kremi Kullanmanın Faydaları

Bu yazıda, güneş kremi kullanmanın faydaları, güneş kremi kullanırken dikkat edilmesi gerekenler, kaç faktör güneş kremi seçilmesi gerektiği, güneş kremini ne zaman sürmek gerektiği ile ilgili ayrıntılı bilgiler vermeye çalıştık. Güneş kremi ile ilgili, doğru bildiğiniz yanlışlar ve yanlış bildiğiniz doğrular hakkında aydınlanmak istiyorsanız yazımızı...

1098 1

Bu yazıda, güneş kremi kullanmanın faydaları, güneş kremi kullanırken dikkat edilmesi gerekenler, kaç faktör güneş kremi seçilmesi gerektiği, güneş kremini ne zaman sürmek gerektiği ile ilgili ayrıntılı bilgiler vermeye çalıştık. Güneş kremi ile ilgili, doğru bildiğiniz yanlışlar ve yanlış bildiğiniz doğrular hakkında aydınlanmak istiyorsanız yazımızı okumadan geçmeyin.
Güneşin, hem biz insanlar hem de diğer tüm canlı ve cansızlar için ne kadar önemli ve gerekli olduğu tartışılmaz bir gerçektir. Ancak tüm bu faydalarının yanında, zararları da yok değil. Güneşin zararlarını, ona fazla maruz kalarak yaşıyoruz. Bir plajda tatil yapan, güneş altında çalışmak zorunda kalan veya herhangi bir şekilde güneş ışınlarına doğrudan maruz kalan her insan, zararlı ışınlardan zarar gören insan kategorisinde sayılabilir.

Güneşin Zararları Nelerdir?
   Güneş ışınlarına aşırı derecede maruz kalan insanlarda güneş çarpması veya güneş yanması oluşabilir. Bunun özellikle çocuk ve yaşlılarda yaşanması daha muhtemel. Güneş çarpması ve yanması dışında, güneş ışınlarına aşırı maruz kalan insanlarda deri kanseri oluşma ihtimalinin olduğu da tıp dünyasında bilinen bir gerçektir. Bunun yanında, güneş çarpması ve yanması cildin erken yaşlanmasına, yani kırışıklıkların oluşmasına ve güneş lekelerinin oluşarak, cilde kötü bir görünüm vermesine de sebep olabilir. Tüm bu zararlardan korunmanın en güzel yöntemlerinden bir tanesi güneş kremi kullanmaktır. Tabi güneşe fazla çıkmamak en iyisi ama bazen zorunlulukların önüne geçilemeyebiliyor.
güneş kremi faydalı mı
Güneş kremi kullanmanın faydaları

Güneş Kremi Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?
   Bir güneş kreminden maksimum derecede fayda sağlamak için, dikkat edilmesi gereken bazı hususlar mevcuttur. Bunları şu şekilde belirtmek mümkündür. Güneş kremi kullanmanın faydaları için bu kurallara mutlaka uymalısınız.
1 – Minimum 30 koruma faktörlü bir güneş kremi seçilmelidir.
2 – Krem, güneşe çıkmadan 20-30 dakika öncesinden cilde uygulanmalıdır.
3 – Alınan krem, hem UVA hem de UVB dalgalarına karşı etkili olmalıdır. Sırf UVB dalgaları için etkili olan güneş kremleri, faydadan çok zarar verebilirler.
4 – Cildin yıkanma durumunda, tekrar sürülmelidir.
5 – Güneş kreminin etkililik süresi ortalama 2 saat kadardır. Onun için tekrar edilmesi önemlidir.
6 – Hamile kadınlar, paraben içermeyen ürünleri tercih etmelidir.
7 – Güneş kremi kullanılırken, güneşin zararlarından tamamen korunuyorum diyerek, güneşte fazla kalmak da akıl karı değildir. Güneşin zararlarının yanında faydalarının olduğu da unutulmamalıdır. Çok uzun sürelerce (2-3 ay) devamlı kullanılan güneş kremi, güneşin sizlere verdiği D vitaminini almakta sıkıntı yaratabilir. Bu durumda, D vitamini ihtiyacınızı ağız yoluyla almaya çalışmalısınız.
Cilt Tipine Göre Güneş Kremi Seçimi
Güneş kremi seçiminizde, sahip olduğunuz cilde göre davranmanız yararlı olacaktır. Yağlı bir cilde sahip olanların, yağsız ve su bazlı güneş kremlerini tercih etmesi  önemlidir. Kuru ciltlere sahip olanlar ise krem bazlı ürünleri tercih etmelidir.
Son Söz   Şunu da belirtmek isterim ki, güneş kremlerinin faydalı olup olmadığı, faydalıysa ne kadar faydalı olduğu ile ilgili eksin bulgular yoktur. Anlayacağınız, şuanda bu kremlerin kesinlikle faydalı olduğu ile ilgili bir fikir birliği bulunmamakta. Onun için, size tavsiyem çok kullanmamanızdır. Mümkün olduğunca, özellikle güneş ışınlarının dik bir şekilde geldiği yaz aylarında evde kalmayı tercih ediniz. Güneşte kalmak sizin için bir zorunluluk ise şapka takmayı kesinlikle ihmal etmeyiniz. Konu ile ilgili fikirleriniz bizim için önemlidir. Bizimle paylaşmaktan çekinmeyin lütfen.
Etiketler

Yorum Sırası Sizde

1 comment

  1. Yücel BALTACI Cevapla

    Merhaba sevgili okurlar
    Forever aloe sunscreen güneşten 30 koruma faktörlü günlük nemlendirici yaz ve kıs kullanabileceğiniz kremi öneririm mutlaka deneyin
    sipariş vermek isteyenler dilerse 7/24 online web adresimizden http://wellness.flptr.com sitesinden sipariş verebilir yada 0535 762 71 39 nolu iletişim whatsaap telefonumuzdan sipariş verebilir kapıda ödeme imkanı vardır

css.php