Hukuk Fakültesi Öğrencilerine Tavsiyeler

PAYLAŞ:


Merhaba değerli okurlar. Aslında bu yazıyı özel bir istek üzerine yazdım.  Ortaokulda öğretmeni olduğum ve şu anda Hukuk Fakültesi birinci sınıfta okumakta olan sevgili Hatice BİNGÜL, alanında kendisini geliştirebileceği türünden tavsiyelerde bulunmamı istemişti. Ben de bu vesileyle, böyle bir arayış içinde olan tüm hukuk öğrencilerine faydalı olması adına, yazımı burada yayınlamayı uygun gördüm. Bu arada bu yazıyı yazmakta biraz geciktiğim için kıymetli öğrencim Hatice’den özür dilerim. Ancak şunu söylemeliyim ki yazıdaki fikir ve tavsiyelerin tamamı bana ait değildir. Kendi görüşlerimin yanında, hem tanıdığım hukukçu arkadaşlarımın tavsiyelerini hem de internet dünyasında dağınık halde bulunan paylaşımları harmanlayarak derli toplu bir yazı oluşturmaya çalıştım. Öncelikle hukuk fakültesi öğrencilerine genel tavsiyelerde bulunup, sonra da okumaları gereken kitaplar, izlemeleri gereken film veya diziler ve benzeri konularda başlık başlık devam etmeye çalışacağım. Umarım okuyanlar için faydalı bir yazı olur.

Hukuk Fakültesi Öğrencilerine Tavsiyeler

1 - Bol Bol Okuyun

   Evet, farkındayım çok klasik bir tavsiye gibi görünüyor; ama klasikleşmesinin de elbette sebebi var. Bu sebepler ise geçmişten günümüze kadar güncelliğini korumakta. Peki, nedir bu sebepler? Okumak, sizlere neler katacak? ‘’İşlemeyen demir pas tutar’’ diye bir atasözümüz vardır, hepiniz bilirsiniz. İşte okumak beyninizi işlemenin en güzel ve en verimli yollarından biri. Siz okurken sadece okumazsınız. Beyniniz aynı zamanda, canlandırır, oynar, seçer, kabul veya reddeder. İşledikçe gelişir, geliştikçe sizi zirvelere tırmanmaya zorlar. Okumak her insan için vazgeçilmez bir etkinlik olmalı; ancak hukuk öğrencileri için yeri başka. Hukukçu dediğin normal insandan hızlı düşünmeli, ayrıntıları daha iyi bir şekilde fark etmeli, empati kurabilmeli ve farklı düşünme yetilerine sahip olabilmeli. İşte bu özelliklere sahip olmanın temel yollarından bir tanesi de okumaktır. Okumanın faydalarını daha geniş bir şekilde öğrenmek isterseniz, arama motorlarına ‘okumanın faydaları’ yazmanız yeterli olacaktır.

2 – Bir Yabancı Dili Tam Anlamıyla Öğrenin

Nereye giderseniz gidin, bir yabancı dil engeliyle mutlaka karşılaşacaksınız. Tabi bu durum, bir yabancı dili tam anlamıyla kavrayamamış kişiler için geçerli olacaktır. Diyelim ki hukuk fakültesini bitirdikten sonra, bir avukat, savcı, hakim olarak değil de üniversitede kalıp öğretim görevlisi olarak görevinize devam etmeye karar verdiniz. Önünüze yabancı dil çıkacak. Özel bir hukuk bürosunda çalışmak istediniz, yabancı diliniz referansınız olacak. Lisans üstü eğitiminizi yurt dışında yapmak istediniz, yabancı dil yine peşinizi bırakmayacak. Çarşıda, sokakta, derede, tepede var olacak yabancı dil ihtiyacınızdan bahsetmeye gerek yok zaten. Şahsen ben en azından İngilizceyi çok iyi konuşamayan bir hukukçuyu eksik görürüm. Artık gerisi size kalmış. Bu konuda da geç kalmamanızı, mümkünse daha ilk seneden başlamanızı ve sadece dil bilgisinde değil konuşma konusunda da ileri düzeyde olmanızı şiddetle tavsiye ederim. Henüz Türkçeye çevrilmemiş, yabancı kaynakları, yabancı dilde okuyup anlamak sizde fark yaratacaktır.

3 – Daha Öğrencilik Yıllarınızda Bir Hukuk Bürosunda İşe Başlayın

   Bu öneri para kazanmanız için değildir sevgili hukuk öğrencileri. Tabi cebinize bir harçlık olması da bir başka güzel yanı. Hukuk derslerini teorikte okuyup anlamak yetmez. Bunları pratiğe döküp, yaparak-yaşayarak öğrenmenizin etkisi başka olacaktır. Bu sayede mezun olduktan sonra işinize acemi biri olarak başlamamış olacak, analiz ve kavrama gücünüzü geliştirecek, önünüzdeki yolu daha sağlıklı bir şekilde çizmiş olacaksınız.

4 – Yargıtay Kararlarına Önem Verin, Onları Kavrayın, Yorumlayın

   Uzmanlık alanım olmadığı için bu başlığı uzatmayacağım. Ama hukukçuların, hukuk öğrencilerine tavsiyeleri arasında olan önemli bir madde. Es geçmeyin, direk kabullenmeyin, gerekirse eleştirin ve doğrusu ne olabilir, kendiniz değerlendirin.

5 – Anlayarak Hızlı Okuma, Diksiyon ve Hitabet Sanatı Gibi Eğitimleri Alın

   Eğer imkanınız varsa; anlayarak hızlı okuma, diksiyon kursu, hitabet sanatı, beden dilini etkili kullanma, ikna etme kabiliyeti, liderlik özelliklerini edinme gibi kurs veya eğitimleri mutlaka alın. Bunların size, düşünemeyeceğiniz kadar faydası olacaktır. Bu etkinlikleri sakın ola ki zaman kaybı olarak görmeyin; aksine bunlar size zaman kazandıracak kazanımlardır.

6 – Bir Enstrüman Çalmayı Öğrenin

   Her şey kendinizi alanınızda geliştirmeniz için değildir. Sevdiğiniz bir enstrümanı sadece kendiniz için öğrenin. Faydaları işiniz konusunda zaten görülecektir.

7 – Etrafınızı Gözlemleyin, İnsanların Hal Ve Hareketlerini Anlamlandırmaya Çalışın

   Etrafımızda olup bitenler önemsiz görünse de size birçok şeyler katacaktır. İnsanların hangi durumlarda nasıl davrandığını analiz edin.

   Evet değerli okurlar, bir hukuk öğrencisine 7 harika tavsiyede bulunduktan sonra, diğer faydalı başlıklarımıza geçebiliriz. Bu başlıklarımızda hukuk öğrencileri hangi kitapları okumalı, hangi filmleri, hangi dizileri takip etmeli gibi başlıkları sunacağım.

Hukuk Öğrencilerinin Okuması Gereken Kitaplar

    Not: Sıralamalar rastgeledir.

1 – Eylülün Gölgesinde Bir Yazdı – Ferid Edgü

2 – Suç Ve Ceza – Dostoyevski

3 – Baba Ve Piç – Elif Şafak

4 – Hukuk Felsefesinin Eleştirisi – Hegel

5 – Roma Hukukunun Güncelliği – Villey

6 – Martı – Richard Bach

7 – Tarihimizle Yüzleşmek – Emre Kongar

8 – Faust – Goethe

9 – Kar – Orhan Pamuk

10 – Tutunamayanlar – Oğuz Atay

11 – Nietzsche Ağladığında – İrvin D. Yalom

12 – Reis Bey – Necip Fazıl

13 – Diriliş – Tolstoy

14 – Devlet – Platon (Eflatun)

15 – Nutuk – Mustafa Kemal Atatürk

16 – Bülbülü Öldürmek – Harper Lee

17 –Dava – Franz Kafka

18 – Şato – Franz Kafka

19 – Suçlar Ve Cezalar Hakkında – Cesare Beccaria

20 – Yabancı – Albert Camus

21 – Çankaya – Falih Rıfkı Atay

22 – Simyacı – Paulo Coelho

23 – İran’dan Mektuplar – Puşkin

24 – Sefiller – Victor Hugo

25 – Ağır Cezalık Anılar – Ömer Dedeoğlu

Hukuk Öğrencilerinin İzlemesi Gereken Filmler

1 – Esaretin Bedeli

2 – Skandalın Adı Larry Flynt

3 – Nuremberg Mahkemesi

4 – Dava (Le Proces)

5 – Şeytanın Avukatı

6 – Liar Liar

7 – Martin Luther

8 – Cinayet Gecesi

9 – Bülbülü Öldürmek

10 – Kramer Kramer’e Karşı

11 – Mahkumiyet

12 - ‘’12 Kızgın Adam’’

Hukuk Fakültesi Öğrencilerinin İzlemesi Gereken Diziler

1 – Law&Order

2 – Petroçelli

3 – Suits

Yazacaklarım şimdilik bu kadar. Tüm hukuk öğrencilerine başarılar dilerim.

YORUMLAR

BLOGGER YORUMLARI: 6
Loading...
Ad

Cilt Bakımı,115,Çocuk Gelişimi,38,DGS,187,Eğitim,477,Genel,38,Genel Sağlık,75,Klima,52,Konu Anlatımları,49,KPSS Taban Puanları,169,Maaşlar,32,Öğrencilere Tüyolar,62,Saç Bakımı,28,Üniversite Bölümleri,759,VİDEOLAR,1,
ltr
item
Eğitim ve Sağlık Sitesi: Hukuk Fakültesi Öğrencilerine Tavsiyeler
Hukuk Fakültesi Öğrencilerine Tavsiyeler
hukuk öğrencilerine altın tavsiyeler
Eğitim ve Sağlık Sitesi
http://www.egitimsaglik.com/2013/11/hukuk-fakultesi-ogrencilerine-tavsiyeler.html
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/2013/11/hukuk-fakultesi-ogrencilerine-tavsiyeler.html
true
2743778651510976752
UTF-8
Yüklenen Tüm İçerikler Herhangi bir içerik bulunamadı. HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE Devamını oku Cevapla Cevaplamaktan vazgeç Sil Tarafından: Ana Sayfa SAYFALAR İÇERİKLER Hepsini Görüntüle SİZİN İÇİN ÖNERDİĞİMİZ DİĞER İÇERİKLER ETİKET ARŞİV ARAMA TÜM İÇERİKLER Aradığınız kelimeye ilişkin bir içerik bulunamadı. Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzts Sal Çrş Perş Cuma Cmrts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Agus Eyl Ekim Kas Aralk biraz önce 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 dakika önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftadan önce Takipçiler Takip Et BU İÇERİK ÖZELDİR İçeriği görmek için paylaşın Tüm kodu kopyala Tüm kodu seç Tüm kodlar kopyalanmıştır. [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) kullanabilirsiniz kopyalamak için