İdarecilik mi Öğretmenlik mi?

Merhaba değerli öğretmen ve idareci arkadaşlarım! Şuanda bu yazıyı okuduğunuza göre ya idarecilik sınavlarına hazırlanmak üzeresiniz; ancak kesin kararınızı veremediniz ya da idarecisiniz istifa etmeyi düşünüyorsunuz. Tabi bu seçenekler benim en çok ihtimal verdiğim seçenekler. Belki de sizin bu yazıyı okuma sebebiniz farklı.   Bu konu ile...

578 4

Merhaba değerli öğretmen ve idareci arkadaşlarım! Şuanda bu yazıyı okuduğunuza göre ya idarecilik sınavlarına hazırlanmak üzeresiniz; ancak kesin kararınızı veremediniz ya da idarecisiniz istifa etmeyi düşünüyorsunuz. Tabi bu seçenekler benim en çok ihtimal verdiğim seçenekler. Belki de sizin bu yazıyı okuma sebebiniz farklı.
  Bu konu ile ilgili bilgi ve tecrübelerimiz size aktarmak istedim. Önce 6 ay süren idarecilik serüvenimi anlatıp, ondan sonra da hem öğretmenliğin hem de idareciliğin iyi ve kötü yanlarını anlatmaya çalışacağım. Umarım sizler için de faydalı olur.

   Yıl 2011. Bir ilin 80 km uzaklıktaki ilçesinde öğretmen olarak çalışıyordum. Öğretmenlik hayatımdan da gayet memnundum. Tek sıkıntım, eşimin il merkezinde çalışması ve benim il merkezine eş durumu ile gidemediğim için her gün 160 km yol yapmak zorunda olmamdı. Aklımda idareciliğin i’si bile geçmiyordu. O sıralar da müdür ve müdür yardımcılığı sınavının olacağı duyuruldu. Eğer yeterli puanı alırsam il merkezindeki bir okula gidebileceğimi öğrendim. Tabi kafamdaki ampul yandı o an. İdarecilik sınavına girecek, eş durumu ile gidemediğim il merkezine bu sayede gidecektim. Oturdum sınava çalışmaya başladım. Zaten sınav ilan edildikten sonra sınavın yapılmasına da 2-3 ay kalmıştı. Yoğun bir şekilde hazırlanmaya başladım. Hazırlandıkça da idareciliğe olan hevesim arttı. Kendimce kariyer hayalleri kurmaya başladı. Pegem yayınlarının kitabını 1 ay içinde yutmuşum. Yargı yayınlarına geçtim. Deyim yerindeyse bu kitabı da yedim bitirdim. O da yetmedi , sözügeçer sendikanın kitabını aldım, onu yiyemedim maalesef; çünkü damak tadıma tersti. Sınav vakti geldi çattı. Sınava girdim, açıklandıktan sonra da ilimden giren birkaç bin kişi içinde en yüksek puanı alarak il birincisi olduğumu büyük bir gururla (!) öğrendim. Ancak yalan olmasın benimle aynı puanı alan iki arkadaş daha vardı. Puan da 94,949 idi yanlış hatırlamıyorsam.
   Neyse büyük bir heyecanla tercihleri yaptım, bir okula yerleştim. Yerleşmez olaydım. Göreve başladığım ilk gün daha sonra yaşayacaklarımı tahmin etmeye başladım. İlk günden öğretmenler müdürü, müdür öğretmenleri, hademe öğrencileri, öğrenciler dersleri çekiştirmeye başladı. Kısmet o ki çok kötü bir okula denk gelmiştim. Müdürün müdürlükten haberi yok, öğretmenler (2-3 kişiyi tenzih ederim) müdürleşmiş, öğrenci başarı profili yerlerde, veliler okuldan bihaber… Elektrik yarım saat başı kesilmeye ayarlanmış sanki, toner bitmiş, A4 kağıdı bitmiş para yok. Öğretmenler sambacılar, bombacılar, tornacılar bilmem neler neler gruplaşmış… İşte böyle bir okula düştüm. Müdürle aram sürekli bozuk olsa da öğretmenlerle sıkıntı yaşamamaya çalıştım. Tabi laf anlamazlar da yok değildi. Müdürün kendilerine yaptıklarının hesabını bana sormaya çalışmalar falan filan… Takmadım, gereken cevapları da verdim ama hep kendi kendimi yedim. İki hafta idarecilikten bıkmam için yeterli oldu. Ama bu meret tütün gibi, bırakmaya çalışsan da bırakılmıyor. Bir yandan eş dost, bir yandan şube müdürleri, diğer idareci arkadaşlar aman ha istifa etme diyor da başka bir şey demiyor. Bu yüzden idarecilik maceram 6 ay kadar sürdü. Altı ay sonra 3. denememden sonra istifa dilekçemi büyük üstlerime kabul ettirmeyi başardım. İstifa ettim ve öğretmenliğime geri döndüm. Canım öğretmenlik… Ne güzel şeymiş de kıymetini bilememişim.
    Neyse gerekli gereksiz sözü uzatmışım. İdarecilik mi öğretmenlik mi? sorusuna rahat bir şekilde cevap verebilmeniz için kendimce gördüğüm bazı şeyleri kısaca aktarayım.

İdareciliğin Avantajları:

-Ek ders ile ilgili sıkıntınız olmaz. Ful ek ders alırsınız. Yeni öğretmen geldi, ek dersim gitti kaygısına son!
-Kariyer yaptığınıza inanır gururlanırsınız! (Bende olmamıştı)
-Yoğunlukla kendisine emredilen (kaba oldu ama) değil emreden olursunuz. (rica desek de olur)
-Şu bu iş yüzünden müdür yardımcısının odasına gidip beklemekten kurtulursunuz.
-Sınıfta ders işlemediğiniz için (ya da sadece 4,5,6 saat) bedenen çok yorulmazsınız.
-Bana göre başka da avantajı yok.

İdareciliğin Dezavantajları:

-Öğretmenler uğraşırsınız
-Öğrenci ile uğraşırsınız
-Müdür ile uğraşırsınız
-Veli ile uğraşırsınız
-MEM’ler ile uğraşırsınız
-Hizmetli ile uğraşırsınız
-Bayan öğretmenlerin eşleri ile bile uğraşabilirsiniz.
-Yandaki bahçenin sahibi Halil Emmi, camı kırılan Ayşe Teyze bile önce size gelir.
-Velakin bedenen yorulmazsınız ama içten içe erirsiniz, Statik elektriğiniz artar, kapı kolu çarpar, arabanın kapısı çarpar, manavda kasadan almaya çalıştığınız portakal bile çarpar valla. Sonra belki gül hastalığına yakalanıp vücudunuzda kızarıklıkların oluşması bile muhtemel. (Gülücük)

Öğretmenliğin Avantajları
-İdarecilik yapmıyor olmak.
Öğretmenliğin Dezavantajları
-Fıstık gibi işin olduğu halde idareci olmayı düşünmek.

   Karar sizin arkadaşlar.

NOT: Bu yazıda anlatılanlar tamamen hayal ürünü değildir. Bilakis yaşanmış, idarecilik kazığı yenmiştir. Herkese teşekkürler.

NOT 2: Anlattıklarım yaşadıklarımın etkisiyle olabilir. Daha uzaklarda daha güzel köyler olabilir. Gezmedim, görmedim, bilmiyorum. İdarecilik yapmaya karar verdiyseniz, Mevla’m sizi iyi müdür, düşünceli öğretmen bilinçli veliye düşürsün. Amin.

Etiketler

Yorum Sırası Sizde

4 comments

 1. Adsız Cevapla

  Hocam sizi en iyi ben anlarım, il 2. olarak atandım 2010 da 3,5 sene tahammül edebildim. Sadece öğrenciyle muhatab olmak çok güzel. Kusur işleseler de çocuklar en azından..

  1. ridvanozkan Cevapla

   Valla 3.5 sene iyi dayanmışsınız hocam. İstifa etsek de bu idarecilik evresinin çok büyük faydaları olmuştur bize. Şahsen ben bu evreden önce çoğu mevzuattan bihaberdim. Şimdi haklarımı da sınırlarımı da çok iyi biliyorum. Öğretmenlikte, dediğiniiz gibi çocuklar bazen sınırları zorlasa da, idarecilik günlerimi hatırlıyor deli olma Rıdvan, öğretmeiği öp başına koy diyorum. Sizin de hakkınızda hayırlısı olsun. Her boğaz yutamaz bu idareciliği hocam.

 2. Adsız Cevapla

  Vallaha ne yalan söyleyeyim ben idareciliği yatış bilirdim, öyle değilmiş. İyi yanları da yok değil, rahat günlerim de oluyordu ama çoğunlukla problem, içten içe yiyip bitiren, günbe gün artan sorumluluk, stres…Kişiliğe de bağlı tabi. Hiç bir şeyi takmayan, rahat biriysen soryn yok.

 3. ridvanozkan Cevapla

  Haklısınız hocam, idareci olacak kişinin, sorunları takmayan bir kişilikte olması şart. Şahsen ben idareciliğin tek güzel tarafının ek ders oldugunu dusunuyorum. Tabi oğretmenlikteki gibi bedenen yorulmuyorsun ama o stres seni halden düşürmeye yetiyor. Bir de hocam aslında idarecilik biraz yatış sayılabilir ama yatabilene. Bana herkes kendini hırpalama diyordu ama ben duramiyordum. Her sey eksiksiz olacakti benim icin. Öğrenci okuldan kacsa aksama kadar stresini ben yasiyordum. Kısacası dediginiz gibi kisilik meselesi bu.

css.php