Kuru Ciltler İçin Maske

Kuru bir cilde sahip olan herkes bilir. Resmen başa beladır. Azıcık soğuk yüzü, azıcık güneş yüzü görmesin ağarır, çatlar, pul pul olur. Hele de erkekler için tıraş sonrası tam bir trajedidir. Tıraştan sonra cilt uygun bir nemlendirici ile nemlendirilmediğinde; cilde sanki un sürülmüş gibi kötü...

336 3

Kuru bir cilde sahip olan herkes bilir. Resmen başa beladır. Azıcık soğuk yüzü, azıcık güneş yüzü görmesin ağarır, çatlar, pul pul olur. Hele de erkekler için tıraş sonrası tam bir trajedidir. Tıraştan sonra cilt uygun bir nemlendirici ile nemlendirilmediğinde; cilde sanki un sürülmüş gibi kötü bir görünüm meydana gelir.

    Aynı zamanda kuru ciltlerde kırışıklıkların oluşma ihtimali, diğer cilt türlerine göre çok daha fazladır. Bu durum yaşlılık belirtilerini de çok daha erken getirmektedir. Ancak her şeyin bir çaresi olduğu gibi, kuru ciltlerle baş etmenin de çareleri var. Gerek internet ortamında, gerekse televizyon, gazete, dergi gibi medya araçlarında kuru ciltler için maske tavsiyelerini sıkça görebilirsiniz. Bu maskelerin bazılarının hazırlanması güç iken, bazılarının ise evde ve evdeki malzemelerde hazırlanıp uygulanması gayet basittir.

Sizler için, denenmiş ve faydası görülmüş kuru ciltler için maskelerden birkaç tanesini derledik. Dediğimiz gibi piyasada bu maske tariflerinden belki yüzlercesi var; ama rahat hazırlanıp uygulanabilmesi açısından, biz en işe yararlarını ve her zaman evde bulunabilecek malzemelerden yapılanlarını paylaşmayı uygun gördük. Buyurun, kuru ciltler için maskeler… Daha doğrusu kuru ciltler için doğal maskeler…

1 – Ballı-Kaymaklı Maske

Bu maske için bize lazım olan malzemeler; bir tatlı kaşığı bal, bir tatlı kaşığı kaymak, birkaç damla zeytinyağı ve ılık su. Yüzü temizlemek için ılık süt kullanılırsa daha etkili olur.

Kaymak, bal ve zeytinyağını iyice karıştırdıktan sonra yüzünüze ve boynunuza uygulayın. 15-20 dakika bekledikten sonra ılık süt veya ılık su ile yüzünüzü ve boynunuzu durulayın. Yüzünüzü kurularken de yumuşak bir havlu ile yüzünüze sürtmeden, sadece hafif bastırarak durulayın.

2 – Elmalı Maske

Bu maskemiz için gerekli malzemeler; bir elma, bir tatlı kaşığı zeytinyağı, bir miktar süt, bir çay kaşığı bal. Süt yerine kaymak da tercih edilebilir.

Bir elmayı kabuğuyla birlikte iyice rendeleyip ezin. Diğer malzemelerle karıştırıp yüzünüze ve boynunuza sürün. 25-30 dakika kadar beklettikten sonra ılık suyla yıkayın ve nazikçe kurulayın. Bu maske aynı zamanda esmer cilt tonunu açmakta da işe yarar.

3 – Kuru Ciltler İçin Ballı-Yumurtalı Maske

Bu maskemiz Suna Dumankaya’nın maske tariflerinden bir tanesi. Yine hazırlanması en kolay olan maskelerden bir tanesi… Gerekli malzemelerimiz; 1 tatlı kaşığı zeytinyağı, 1 tatlı kaşığı bal ve bir adet yumurtanın sarısı.

Yumurta, bal ve zeytinyağını iyice karıştırın. Oluşturduğunuz karışımı yüzünüze ve boyun bölgenize uygulayın. Maskeyi 20 dakika kadar beklettikten sonra ılık suyla durulayın.

4 – Havuçlu Maske

Havuç her evde bulunan veya bulunması gereken sebzelerden bir tanesidir. Kolay bulunması ve kolay hazırlanması açısından ideal bir maske türüdür havuç maskesi. Ve gerçekten de çok büyük olumlu etkisi vardır. Havuç maskesi için lazım olan malzemeler; 1-2 adet havuç, bir yumurta akı ve birkaç damla zeytinyağı.

Havucu kabukları ile beraber rendeleyip ezin. İçine zeytinyağı ve yumurta akını ilave ederek iyice karıştırın. Yüzünüze ve boynunuza uyguladıktan 25-30 dakika sonra ılık suyla durulayın.

Not: Hangi malzeme ile yapılırsa yapılsın, her türlü maske gözlerden sakınılmalıdır.
Etiketler

Yorum Sırası Sizde

3 comments

  1. derviş Cevapla

    Deneyelim bakalım işe yarayacak mı? Maskeler için teşekkür. Siz deniyor kullanıyor musunuz bu tarifleri. Etkili olan ve tavsiye ettiğimiz var mı?

  2. Karizmatik Erkek Cevapla

    Yorumunuz için ben teşekkür ederim. Umarım işe yarar. Ballı yumurtalı maskeyi denemiştim, tavsiye ederdim.

  3. Adsız Cevapla

    Bu maskelerin benzerleri çok yerde var ama işe yarıyor mu söyleyen yok. Bir de şunu sormak istiyorum, bu maskeleri uyguladığımızda kuru ciltlerde farkını ne zaman görebiliriz. Yani hep mi bu maskeleri kullanmalıyım yoksa bir süreliğine mi?

css.php