Müdür Yardımcılığı Sınavına Nasıl Çalışmalıyım?

PAYLAŞ:


Değerli öğretmenler, eğer yöneticilik sınavlarına girip müdür yardımcısı olmak istiyorsanız, bu yazıyı dikkatle okuyup söylediklerimi uygulamanızı tavsiye ederim. Şunu belirtmek isterim ki anlattıklarımı bizzat uygulayarak 2011 müdür yardımcılığı sınavından 94,949 puan aldım. Ve bu puan da sınava girdiğim ilin birinci puanıydı. Tabi müdür yardımcılığı görevine başladıktan 6 ay sonra istifa ettim, o da ayrı mesele.

   Öncelikle, kısaca müdür yardımcılığı sınavından bahsedip sonra da çalışma stilimden bahsedeyim. Araştıranlarınız bilir. Müdür yardımcılığı sınavında mevzuat başta olmak üzere Türkçe, İnkılap Tarihi, Anayasa ve güncel konularda sorular gelmektedir. Bu yüzden Türkçe ve tarih öğretmenleri diğer öğretmenlere oranla biraz daha avantajlıdır diyebilirim. Gerçi Türkçe bölümünde olsun, İnkılap tarihi bölümünde olsun öyle çok da zor, ayrıntılı sorular gelmemektedir. Şimdi ‘’müdür yardımcılığı sınavına nasıl hazırlanmalıyım?’’ diyenler için açıklama ve tavsiyelerimizde bulunmaya çalışalım.

Yazarak Çalışın

   Evet, değerli öğretmen arkadaşlarım. Müdür yardımcılığı sınavında yüksek puan almak için, yazarak çalışmak şarttır. Çoğu arkadaşımda gördüğüm yanlış çalışma şekli şuydu: Bu arkadaşlar Müdür yardımcılığı sınavı için bir yardımcı kitap alıyor ve bu kitabı bir romanı okurmuş gibi okuyordu. Konuları anladıklarını da sanıyorlardı. Oysa sadece sanıyorlardı. Doğrudur, belki o an anlıyorlardı ama siz de bilirsiniz ki önemli olan bilgiyi anlamak değil, onu hafızada tutup zamanı geldiğinde hayata uyarlamaktır. Sadece okunarak çalışılan bir konunun hafızada kalma süresi bir veya bilemedim iki haftadır. İki hafta sonra ya o konuları hiç hatırlamazsınız ya da yarım yamalak hatırlarsınız. Bu da sizin için pek sağlıklı olmaz.

   Gördüğüm ikinci bir hatalı çalışma şekli ise çalışırken sadece önemli yerlerin altını çizmekle yetinilmesiydi. Eğer aldıysanız bilirsiniz. Müdür yardımcılığına sınavına hazırlık kitapları neredeyse 1000 küsur sayfadan oluşmakta. Konulara çalışırken önemli yerlerin altını çizersiniz; ama büyük ihtimalle sonradan o altını çizdiğiniz yerleri sık sık tekrar etmezsiniz. Ders çalışırken önemli yerlerin altını çizmek önemlidir ve çok yararlıdır; ama bana sorarsanız tek başına yeterli değildir.

   Ben, müdür yardımcılığı sınavına çalışırken, önce okuyordum. Okurken önemli yerlerin altını çiziyor veya işaretliyordum. Konumu bitirdikten sonra, ajandamı çıkarıp, altını çizdiğim yerleri tek tek yazıyordum. Konu ile ilgili soruları çözmeye geçmeden önce bu yazdıklarımı tekrar okuyor ve sorulara öyle başlıyordum. Bu şekilde bir çalışma sonunda, sıklıkla tüm soruları doğru cevaplandırıyordum. Bir sonraki konuma geçmeden hemen önce ise önceki özetlerimi ajandamdan tekrar ediyordum. Böyle bir çalışma ile bilgiler gerçekten de çok kalıcı oluyor.

Özetlerinizi Sık Sık Tekrar Edin

Okuduğunuz konuların özetini çıkarın yani önemli yerlerin altını çizin dedim; ama bu yeterli değil. Gerekirse o notlarınızı yanınızda taşıyıp her fırsatta tekrar edin. Unutmayın ki tekrar edilmeyen her bilgi unutulmaya mahkûmdur.

Tek Kaynakla Yetinmeyin

Bir kitabı bitirdikten sonra ikinci bir kitaptan da konuları okumanız çok faydalı olacaktır. Mevzuat konuları tüm kaynaklarda aynıdır; ama diğer konular için bu söz konusu değildir. Bir kaynaktan okuyamadığınız bir konuyu başka kaynaktan okuma olasılığınız yüksektir. Ben önce Pegem yayınlarının kitabını altını çizerek okumuştum. Pegem’i bu şekilde bitirdikten sonra ise Yargı yayınlarının kitabını aldım. Ayrıntılı çalışmalarımın hepsini Yargı üzerinde yaptım. Yani özetlerimi filan Yargı’dan derledim.

Sınava Bir Hafta Kala Özetlerinizin Özetini Çıkarın

Son haftaya kadar tekrar ettiğiniz özetlerin çoğunu büyük olasılıkla kavramış olursunuz. Ama yine de özetlerin içinde hala kavrayamadığınızı göreceğiniz kısımlar olacaktır. İşte sadece bu kısımları başka bir yere yazarak öğrenmeye çalışın. Böylelikle hiç eksiğiniz kalmayacaktır.

Ayrıntıları Atlamayın

   Benim sınavda kaçırdığım bir soru, sınava hazırlanırken kendimce önemsiz görüp atladığım küçük bir paragraf olmuştu. Hatta sınav esnasında, böyle bir konu yoktu kitaplarda demiştim kendi kendime. Yalnız eve gelip kitabı kontrol ettiğimde yaptığım hatayı anlayabilmiştim.

Değerli meslektaşlarım, benim anlatacaklarım bunlardan ibaret. Umarım yazdıklarım işinize yarar. Hepinize başarılar diler, sınavda hak ettiğiniz puanı almanızı temenni ederim. Sizler de konu ile ilgili yorumlarınızı bizden esirgemezseniz mutlu oluruz.
İdarecilik mi Öğretmenlik mi?

YORUMLAR

BLOGGER YORUMLARI
Ad

Cilt Bakımı,115,Çocuk Gelişimi,38,DGS,187,Eğitim,475,Genel,38,Genel Sağlık,75,Klima,52,Konu Anlatımları,49,KPSS Taban Puanları,169,Maaşlar,32,Öğrencilere Tüyolar,62,Saç Bakımı,28,Üniversite Bölümleri,759,VİDEOLAR,1,
ltr
item
Eğitim ve Sağlık Sitesi: Müdür Yardımcılığı Sınavına Nasıl Çalışmalıyım?
Müdür Yardımcılığı Sınavına Nasıl Çalışmalıyım?
Müdür Yardımcılığı sınavı için en iyi yardımcı kaynaklar
Eğitim ve Sağlık Sitesi
http://www.egitimsaglik.com/2013/11/mudur-yardmclg-snavna-nasl-calsmalym.html
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/2013/11/mudur-yardmclg-snavna-nasl-calsmalym.html
true
2743778651510976752
UTF-8
Yüklenen Tüm İçerikler Herhangi bir içerik bulunamadı. HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE Devamını oku Cevapla Cevaplamaktan vazgeç Sil Tarafından: Ana Sayfa SAYFALAR İÇERİKLER Hepsini Görüntüle SİZİN İÇİN ÖNERDİĞİMİZ DİĞER İÇERİKLER ETİKET ARŞİV ARAMA TÜM İÇERİKLER Aradığınız kelimeye ilişkin bir içerik bulunamadı. Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzts Sal Çrş Perş Cuma Cmrts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Agus Eyl Ekim Kas Aralk biraz önce 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 dakika önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftadan önce Takipçiler Takip Et BU İÇERİK ÖZELDİR İçeriği görmek için paylaşın Tüm kodu kopyala Tüm kodu seç Tüm kodlar kopyalanmıştır. [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) kullanabilirsiniz kopyalamak için