Nasıl Resim Öğretmeni Olunur?

Sevgili öğrenciler ve veliler. Normalde diğer branşlarda öğretmen olmanın şartları veya yolları bellidir. Örneğin Türkçe, matematik, din kültürü ve ahlak bilgisi ya da rehber öğretmen olmak isterseniz her şey açıktır. Lise bittikten sonra üniversite sınavına girer ve yeterli puanıaldığınızda ilgili bölüme yerleşirsiniz. Sonra da KPSS’ye girip yine yeterli...

7137 61

Sevgili öğrenciler ve veliler. Normalde diğer branşlarda öğretmen olmanın şartları veya yolları bellidir. Örneğin Türkçe, matematik, din kültürü ve ahlak bilgisi ya da rehber öğretmen olmak isterseniz her şey açıktır. Lise bittikten sonra üniversite sınavına girer ve yeterli puanıaldığınızda ilgili bölüme yerleşirsiniz. Sonra da KPSS’ye girip yine yeterli
puanı aldıktan sonra bir okula atanırsınız. Ama bu durum resim öğretmenliği için geçerli değil. Resim öğretmeni olmak için başka yollardan geçmeniz gerekir. Peki nasıl resim öğretmeni olunur? İşte bu sorunun cevabını vermeye çalışacağız. Resim yeteneği olup da bu konu hakkında pek bilgisi olmayan birçok kişi maalesef bu öğretmenliğe gidemiyor. Şimdi ‘’nasıl resim öğretmeni olabilirim’’ diyenler için yapılması gerekenleri adım adım yazmaya çalışalım.

1 – Liseyi bitirdikten sonra üniversite sınavına
gireceksiniz.

2 – Resim-iş öğretmenliğine öğrenci alan üniversitelerin belirlemiş olduğu YGS puan türünden en az 180 puan alacaksınız. (Üniversitelerin bazıları bu 180 puanı daha aşağılara veya yukarılara çekebiliyor. 140-160-200 gibi). YGS olması yeterli. Yani puan türü önemli değil.

3 – Eğer YGS’den üniversitenin belirlediği puan aldıysanız, resim-iş öğretmenliği bölümü olup öğrenci alan üniversitelerin ilanlarını takip edeceksiniz.

4 – İlanlar genellikle temmuz ve ağustos aylarında verilmektedir, siz yine de haziran ayından başlayın istediğiniz üniversiteleri takip etmeye.

5 – Verilmiş ilanlara başvurunuzu yapacaksınız.

6 – Sizden istenen belgeler varsa teslim edeceksiniz. (YGS sonuç belgesi, diploma fotokopisi veya aslı, nüfus cüzdanı fotokopisi, bazen sağlık raporu vb.)

7 – Genellikle iki aşamalı olarak yapılan mülakatlara katılacaksınız. Bu mülakatlar uygulamalı olarak yapılır. Örneğin canlı bir model üzerinde portre yapma gibi)

8 – Mülakatları başarıyla geçerseniz, üniversiteye kaydınızı yapıp, artık bir resim öğretmenliği bölümü öğrencisi olacaksınız.

9 – Burada 4 yıllık eğitim sürenizi başarıyla tamamladıktan sonra KPSS’ye gireceksiniz.

10 – Atanmak için yeterli puanı aldıysanız, tercih ettiğiniz bir okula resim öğretmeni olarak atanacak ve hayallerinizi gerçekleştirmiş olacaksınız.

Resim Öğretmenliği Yetenek Sınavı Nasıl Yapılır? Tıkla
İşte değerli okurlar, ‘’nasıl resim öğretmeni olunur’’ sorunuzun cevabını en yalın şekilde
vermeye çalıştık. Konu ile ilgili sizler de birkaç satır yazarsanız bize en büyük teşekkürü etmiş olursunuz. Konu ile ilgili merak ettiğiniz başka sorunuz olursa da sormaktan çekinmeyin. Hepinize başarılar…
Bu yazılar da ilginizi çekebilir!
Beden Eğitimi Öğretmeni Nasıl Olunur?
Müzik Öğretmeni Nasıl Olunur?

Etiketler

Yorum Sırası Sizde

61 comments

 1. yalçın Cevapla

  ağzınıza sağlık ama ben bir öğrenmek istiyorum ticaret lisesi mevzunuyum benimde girebilme gibi bir ihtimalim var mı? şimdiden teşk ediyorum

 2. ridvanozkan Cevapla

  Sevgili Yalçın,
  Ticaret meslek lisesi mezunu olman, resim öğretmeni olmana engel değildir. YGS'de ve mülakatlarda yeterli puanı alabilirsen sen de resim öğretmeni olabilirsin. Başarılar…

 3. kübra çalın Cevapla

  merhaba. ben endüstri meslek lisesinden mezun oldum bu yıl gazi üniversitesi basım ve yayın tek. bölümü okuyorum 2015 yılında buradan mezun olacağım ve resim bölümü okumak istiyorum ancak üniversite mezunu olarak katılabiliyor muyum ? istediğim okul: Hacettepe Üniversitesi Resim Bölümü. cevaplarsanız çok sevinirim şimdiden teşekkür ederim .. 🙂

 4. ridvanozkan Cevapla

  Merhaba sevgili Kübra!
  Üniversite mezunu olmak, ikinci üniversite okumaya engel değildir. Mezun olduktan sonra tekrar sınava girer istediğin bölümü tercih edebilirsin. Şimdiden başarılar dilerim.

 5. kübra çalın Cevapla

  Bazı yerlerde lise mezunu alındığı yazıyor şüphede kalmıştım teşekkür ederim .

 6. ridvanozkan Cevapla

  Rica ederim. Muhtemelen, "en az lise mezunu" denilmek istenmiştir. İyi günler.

 7. Adsız Cevapla

  en az 180 olması gerek değilmi ? Daha düşük olursa giremezmiyiz ?

 8. ridvanozkan Cevapla

  Evet, diğer 4 yıllık ve üstü bölümlerde olduğu gibi, Resim Öğretmenliği için de en az 180 YGS puanı almalısınız.

  1. Adsız Cevapla

   180, ham puan mı yoksa okulun verdiği puanla birlikte 180 olsa kabul olur mu?

 9. Adsız Cevapla

  Merhaba çok yardımcı oldunuz, bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim. Ben de bu sene üniversiteye hazırlanıyorum, grafik tasarım ya da resim öğretmenliği istiyorum. Bu bölümler için yetenek sınavına girmem gerek yanılmıyorsam temmuz ayında olacak sınavlar fakat yetenek sınavlarından önce tercihler yapılacak ve ben LYS ye girmeyi düşünmüyorum. Tercih yapmadan yetenek sınavlarını beklersem ve yetenek sınavını kazanamazsam boşta kalır mıyım ? Bu konuda aydınlatırsanız çok sevinirim.

  1. ridvanozkan Cevapla

   Öğrenmem gerekenleri öğrendim ve sorunu cevaplıyorum. Resim Öğretmenliği mülakatlarına katılacak olman, LYS'ye girme veya tercih yapma hakkını kaybettirmiyor. Eğer LYS'den de düşündüğün bir bölüm varsa LYS'ye gir ve tercihlerini yap. Aynı zamanda Resim Öğretmenliği için de başvurunu yap. Mülakattan geçersen ve aynı zamanda yaptığın LYS tercihlerinden birine atanırsan; seçim yapma hakkı sana ait. İstersen Resim Öğretmenliğine gidersin, istersen de LYS ile yerleştiğin bölüme. Kısacası her iki hakkın da var. Şimdiden başarılar dilerim.

  2. Adsız Cevapla

   Gerçekten çok yardımcı oldunuz, aklımdaki soru işaretlerini kaldırdınız çok teşekkür ederim.

  3. ridvanozkan Cevapla

   180 toplam puandır. Okulun ortaöğretim başarı puanı da dahildir.

 10. ridvanozkan Cevapla

  Merhaba, konu ile ilgili kesin bilgiyi, size birkaç gün içinde vermeye çalışacağım. Şu an için emin olmadan bir şeyler yazmak istemiyorum. Kesin kaynaklardan öğrenip size döneceğim. Beni mazur göreceğinizi diliyorum. Kolay gelsin.

 11. ridvanozkan Cevapla

  Yardımcı olabildiğime sevindim. Bu arada; noktalamalara dikkat ettiğin için, "mi" soru edatlarını ve "de" bağlaçlarını ayrı yazdığın için ben de teşekkür eder, sana şimdiden başarılar dilerim 🙂

 12. diana turkoshvili Cevapla

  Merhaba, ben lisede guzelsanatlar resim bolumu bitirdim. Universitede onlisans dis ticaret okudum bu durumda kpss de resim ogretmenligi sinavina girme hakkim var mi?

  1. ridvanozkan Cevapla

   Maalesef hayır. Öğretmenlik için en az lisans (4 yıllık) mezunu olmanız ve eğitim bilimleri derslerini (pedagojik formasyon) almış olmanız gerekir.

 13. Cro Martinev Cevapla

  Peki maaşı ne kadardır

  1. ridvanozkan Cevapla

   Öğretmen maaşları ek ders ve diğer bazı hususlara göre değişiklik gösterir. Aşağıdaki linki incele, resim öğretmeni için de aynen geçerlidir.

   http://www.egitimsaglik.com/2014/07/goreve-yeni-baslayan-bir-ogretmenin.html

 14. Adsız Cevapla

  merhabalar.bilgilendirme için teşekkürler.peki bu bölümün ataması nasıl.yani okumak mantıklı olur mu.genel olarak öğretmenlik sıkıntılı elbette ama resim öğretmenliğinde şansımız daha mı düşük olur.yada farkı yok mu.

  1. ridvanozkan Cevapla

   Eylül 2014 atamalarında Resim öğretmenliği 70 puana kadar düştü. Birçok öğretmenlik puanına göre fena sayılmaz. Ancak bu puanı almak için elbette ki KPSS'ye biraz yüklenmeniz gerekecektir. Matematik konusunda da sorunlu değilseniz, rahat bir şekilde alacağınız bir puandır.

 15. Adsız Cevapla

  selamun aleykum…

  kardeş ben endurtrı meslek lısesı mezunuyum okuyacagımız universıtenın adı ne olarak gecıyo ? ben baktım fakülte falan cıkıyo ayrıca 2015 ygs puanları nerelerde.. üni ye girerken sadece ygs puanı yeterlı oluyo mu yoksa daha baska seyler yapacak mıyız.. bana kısaca yardımcı olursan sevınırım.
  tesekkurler.

  1. ridvanozkan Cevapla

   Aleykümselam,
   Resim öğretmenliği olan üniversitelere şunlar örnek gösterilebilir:
   Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi
   Çukurova Üniversitesi Eğitim Fakültesi
   Abant İzzet Baysal Üniversitesi Eğitim Fakültesi
   Pamukkale Üniversitesi Eğitim Fakültesi
   Dicle Üniversitesi Eğitim Fakültesi
   Mustafa Kemal Üniversitesi Eğitim Fakültesi
   Süleyman Demirel Üniversitesi Burdur Eğitim Fakültesi
   Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi
   Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi
   İnönü Üniversitesi Eğitim Fakültesi
   Muğla Üniversitesi Eğitim Fakültesi
   Niğde Üniversitesi Eğitim Fakültesi
   Cumhuriyet Üniversitesi Eğitim Fakültesi
   Karadeniz Teknik Üniversitesi Fatih Eğitim Fakültesi

   Resim bölümü güzel sanatlar fakültesi veya eğitim fakültesi bünyesinde olduğu için sizin, fakülte olarak karşılaşmanız normaldir. Resim öğretmenliği taban puanlarını bulamazsınız. Çünkü diğer bölümlere benzemez, yani direk YGS veya LYS ile öğrenci almaz. YGS'den sonra yetenek sınavlarına girmeniz ve başarılı olmanız gerekir. Her üniversitenin taban puanları ise kendi internet sitesinde duyurulur. Bu yüzden Resim öğretmenliği taban puanlarını öğrenmeniz için yukarıda saydığımız üniversitelerin sitelerini tek tek incelemelisiniz.

 16. utkucan Dogan Cevapla

  Merhaba ben ygsde barajı geçemedim nasıl biryola başvurmalıyım

 17. İsmail Tuna Kuş Cevapla

  Selam yazmışım ama yayımlanmadı sanırım tekrar yazıyorum. Resim İş Öğretmenliği sınavında aynı alan ve kol dan geliyorsa ek puan alınıyor diyor Genel lisenin sosyal bilimler bölümünden gelenelere ek puan gelmiyormuş. Ben teknik meslek lisesi el sanatları bölümü okudum ayrıca üniversitede de Yöresel El sanatları okudum bitirdim bana şimdi ek puan gelmeyecekmi bir kaç üniversiteyi aradım sekreterlerle muhattap olduğumuz için bilgileri yokmuş. Bu konu hakkında beni bilgilendirirseniz cok sevinirim ayrıca üniversitede yöresel el sanatları okuduğum içinde bana ek puan gelirmi bir katkısı olurmu çok merak ediyorum şimdiden teşekkürler

 18. Adsız Cevapla

  bir sorum olucaktı ygsde yeterli bir puan aldım yetenek sınavına giricemde lysye girmesem bir etkisi olurmu

  1. ridvanozkan Cevapla

   Hiçbir etkisi olmaz. İster lys'ye girin, ister girmeyin.

 19. Adsız Cevapla

  teşekkurler………… bir sorum daha olucak ygsden sonra yetenek sınavında resım ış öğretmenliği bolumunu kazanırsam 4 yıllık dıye bılıyorum doğrumu bu peki

  1. ridvanozkan Cevapla

   Evet, doğru.

 20. Adsız Cevapla

  peki anladım sağolun beni bilgilendirdiğiniz için iyi akşamlar dilerim……..

 21. Adsız Cevapla

  merhabalar . diyelim ki iki farklı üni ' nin yetenek sınavına girdik ve her ikisi de bizi tercih etti . o zaman daha az sevdiğimiz üni ' ye nasıl bir konuşma yapılmalıdır ,bu işin adabı nasıl olmalıdır . değerli bilgileriniz için teşekkürler 🙂

 22. Adsız Cevapla

  merhabalar . 2. sorum ise şöyle diyelim ki lys den bir yeri kazandım ve aynı zamanda da yetenek sınavını da kazandım o zaman nasıl bir yol izlemem gerekir . herhangi bir sıkıntı yaşanır mı ? teşekkürler 🙂

 23. Adsız Cevapla

  merhabalar böyle de iyi olmadı gibime geliyor ama ne yapalım sorular taksit taksit geliyor 🙂 🙂 3. sorum ise şöyle olacaktı sadece 'resim bölümünü ' okuyup mezun olduktan sonra formasyon almak diye birşey bunda da mevcut mudur 🙂 bir de atanma gibi bir şeyle karşılaşır mıyım 🙂

 24. Adsız Cevapla

  'atanma sorunu' düzelteyim dedim 🙂

 25. Melis aygar Cevapla

  merhaba,
  Resim öğretmeni olabilmek için yaş sınırı var mıdır? Ben 29 yaşında gıda mühendisiyim, fakat işimden memnun değilim, kendimi bildim bileli resime ilgim var, acaba yukarıdaki tim safhalardan geçip resim öğretmeni olmam mümkün müdür? Teşekkürler,

 26. Adsız Cevapla

  üniversite ilanlarına nereden bakabilirim.

 27. ressam Cevapla

  üniversite ilanı dediğiniz yani tercihmi yapacagız veyada ilanlara nereden bakacam

 28. Fatmanur Korkmaz Cevapla

  Ben şuan lise 2 ye gidiyorum bu hafta içinde bölüm seçmemiz gerekiyor (sayısal, tm, dil, ve ts) resim öğretmenliği için hangi bölümü seçmeliyim?
  Şimdiden teşekkürler

 29. Unknown Cevapla

  Merhabalar ben anadolu imamhatip lisesi öğrencisiyim bu benim ileride resim ogretmeni olmamı etkiler mi merak ediyorum

 30. Adsız Cevapla

  Merhabalar 🙂 Ben ticaret meslek lisesi son sinifim ve ygsye hazirlaniyorum ama kendi kafama gore resimler cizmisligim var hicbir kurs yada bir egitim almadim ama resim ogretmenligi okumak istiyorum. Sizce bir egitim almadan yetenek sinavlarina girmek dogru olurmu

 31. kaligrafi tugra Cevapla

  Merhabalar.YGS den 300 puan aldım.Resim öğretmenliği bölümünü yazmak istiyorum fakat çok fazla yeteneğim yok.2 ay kurs alsam ygs nin yüksek puan olması etkili olur mu?Teşekkürler…

 32. Adsız Cevapla

  Merhaba ben bernis ben türkçe öğretmeni olmak istiyorum ama resim dersinede ilgim var şimdi türkçe ve resim sınavları ayrı hepsi farklı tabiki ben türkçe öğretmenliği için sınava girerken aynı zamanda resim yetenek sınavınada girebiliyor muyum? ??

 33. Şeref Baran Çetin Cevapla

  bunlar uzunmu sürüyor

 34. Sevda Çiftçi Cevapla

  Ygs den 157 puan aldım.
  Diploma notuyla 193 oldu,benim tercih ettiğim üniversitenin puanı 180 di ama benim puanımı kabul etmediler çünkü ham puan gerekliymiş keşke bunu ilanda net bir şekilde yazsalardı bir yılım gitmezdi,diğer üniversitelere başvuru yapardım,niye ham puan anlamadım,puanlarda hep yükseliyor…

 35. seda Cevapla

  Merhaba,grafik tasarım okuyup resim öğretmeni olabime şansımız var mıdır?

 36. Zehra Demir Cevapla

  Merhaba su an aciklisedeyim resim ogretmeni olmak istiyorum ama ne yapmam gerektiği konusunda bilgim yok bilgi verebilirmsnz

 37. Unknown Cevapla

  iyi günler ben işletme mezunuyum ve formasyon belgem var resim öğretmenliğini kazanırsam formasyonum bu bölümde göreceğim eğitim derslerinin yerine saydırabilirmiyim

 38. Adsız Cevapla

  Normal bir resim bolumune girip son senesinde formasyon vererek resim ogretmeni olunuyor diyorlar. Dogru mu

 39. Adsız Cevapla

  Merhaba , ben güzel sanatlar resim okuyorum , küçük çocukları sevdiğim için resim öğretmeni olmak istiyorum ama tam olarak şöyle bir hayalim var anaokul da öğretmen olmak istiyorum ama bölümüm okul öncesi vb. olmadığı için anaokul öğretmeni olamayacağımı söyleyenler var anaokulda resim öğretmeni olmak oluyor mu acaba oluyorsa anaokul resim öğretmeni olabilmem için hangi üniversite okumam gerekiyor? ben sevdiğim mesleği yapmak istiyorum ilerde o yüzden sevdiğimiz işi yapmak önemli.

 40. Unknown Cevapla

  Bu çizimler ne kadar iyi olmalı portre çizimleri

 41. Suakxkd Cevapla

  Grafik ve fotoğrafçılık bölümündeyim resim öğretmeni olabilirmiyim

 42. Suakxkd Cevapla

  Grafik ve fotoğrafçılık bölümündeyim resim öğretmeni olabilirmiyim

 43. Suakxkd Cevapla

  Grafik ve fotoğrafçılık bölümündeyim resim öğretmeni olabilirmiyim

  1. Abdullah AKTAŞ Cevapla

   Resim öğretmeni olabilmeniz için okulunuzun formasyon eğitimi vermesi gerekiyor. Formasyon eğitimi alabiliyorsanız resim öğretmeni olabilirsiniz. Aksi halde mümkün değil.

 44. Melek Cevapla

  Merhabalar ben formasyon aldım 2. Üniversitede formasyonum resim bölümü için de geçerli midir

 45. Melek Cevapla

  Merhabalar ben formasyon aldım 2. Üniversitede formasyonum resim bölümü için de geçerli midir

 46. Unknown Cevapla

  Resim öğretmenliği okumak çok maliyetli midir?

 47. Unknown Cevapla

  Resim öğretmenliği okumak çok maliyetli midir?

 48. Unknown Cevapla

  Resim öğretmenliği okumak çok maliyetli midir?

 49. Unknown Cevapla

  Resim öğretmenliği okumak çok maliyetli midir?

 50. Unknown Cevapla

  Resim öğretmenliği okumak çok maliyetli midir?

css.php