Prostat Nedir?

Prostat, yaratılış gereği sadece erkeklerde bulunan bir organdır. Tüm erkeklerde doğuştan itibaren var olan bir organdır. Prostat erkeklerde idrar torbasının alt kısmında, yani idrarın çıkış yeri olan idrar kanalının çevresinde yer alır ve bu idrar kanalını çepeçevre sarmıştır. Yani idrar kanalı tam olarak prostatın ortasından...

205 0

Prostat, yaratılış gereği sadece erkeklerde bulunan bir organdır. Tüm erkeklerde doğuştan itibaren var olan bir organdır. Prostat erkeklerde idrar torbasının alt kısmında, yani idrarın çıkış yeri olan idrar kanalının çevresinde yer alır ve bu idrar kanalını çepeçevre sarmıştır. Yani idrar kanalı tam olarak prostatın ortasından geçer. Bu organın ağırlığı genel olarak 18-20 gram kadardır ve bir kestane büyüklüğündedir. Şekli kabaca, bir portakala benzetilir. Dışında bir kabuk yapısı içinde de dilim şeklinde yapılar vardır.

Prostatın Görevi Nedir?

   Erkeklerde meni dediğimiz, cinsel birleşme veya zevkten sonra dışarı atılan sıvının bir kısmı prostatta oluşur. Daha doğrusu bu organın görevi meninin sıvımsı olan kısmını oluşturmaktır. Prostat bu sıvıyı oluşturmakla meninin oranını çoğaltmış olur. Bu da döllemenin kapasitesinin artmasını sağlamaktadır. Prostat dediğimiz organda çinko bulunduğu için, erkeklerin idrar yolları enfeksiyonlarına yakalanma riski, kadınlara göre azalmaktadır.

Prostat Ne Zaman Faaliyete Geçer?

   Az önce belirttiğimiz gibi, bu organ doğuştan itibaren her erkekte mevcuttur; ancak faaliyete başlaması ergenlik çağında olur. Özellikle ergenlikten sonra testosterondan dolayı etkin bir halde görev yapmaya başlar.

Prostatta Hangi Hastalıklar Görülür?

Sinek küçüktür ama mide bulandırır sözünü bilirsiniz. Bu durum prostat için de geçerlidir. Vücudun en küçük organlarından birisi olmasına rağmen, hastalıklara açık, ve hastalıkların en yoğun olduğu organlardan da birisidir. Prostatta 3 farklı hastalık baş gösterebilmektedir. Bunlar;

-Prostat İltihabı olarak bilinen ‘’Prostatit’’

-İyi Huylu Prostat Büyümesi

-Prostat Kanseri’dir.
Etiketler

Yorum Sırası Sizde

css.php