Sınıf Ders Defteri Nasıl Doldurulur

Değerli okurlar, bu yazıyı özellikle öğretmenliğe yeni başlayan öğretmenler için hazırladık. Göreve yeni başlayan öğretmenler kendi alanlarında her ne kadar bilgili olsalar da, okulda yaparak yaşayarak öğrenecekleri çok şey vardır. Bunlardan bir tanesi de sınıf (ders) defterini doldurmaktır. Şahsen ben, sınıf defterinin nasıl doldurulması gerektiği ile ilgili herhangi bir mevzuat...

4960 1

Değerli okurlar, bu yazıyı özellikle öğretmenliğe yeni başlayan öğretmenler için hazırladık. Göreve yeni başlayan öğretmenler kendi alanlarında her ne kadar bilgili olsalar da, okulda yaparak yaşayarak öğrenecekleri çok şey vardır. Bunlardan bir tanesi de sınıf (ders) defterini doldurmaktır. Şahsen ben, sınıf defterinin nasıl doldurulması gerektiği ile ilgili herhangi bir mevzuat göremedim şimdiye kadar. Ancak rehberlik veya teftiş için gelen müfettişlerin rehberlik ve yönlendirmeleriyle bu işin nasıl olması gerektiği konusunda da az çok bilgi sahibi oldum.

Sınıf defteri doldurulurken aslında tam bir yol haritası yok. Yani sınıf defterini doldurmanın iki şekli var. Her ders için hazırlanan ünitelendirilmiş yıllık planlar vardır. Bu planlarda ise konularla ilgili kazanımlar vardır. İşte sınıf defterinin doldurulma şekillerinden en çok tercih edileni veya doğru olanı, deftere bu kazanımları yazmaktır. Örneğin Türkçe dersinde sözcük türleri işlenmişse, ünitelendirilmiş yıllık planda kazanım olarak şöyle bir ibare yer alabilir. ‘’Sözcük türleriyle ilgili bilgi ve kuralları kavrar.’’ ya da ‘’Sıfatların kullanım özelliklerini fark eder.’’ İşte deftere yazmanız gereken bu kazanımlardır.

Bir ikinci doldurma ise konuyu olduğu gibi yazmaktır. Örneğin, ‘’Sözcük türleri ile ilgili bilgi ve kurallar anlatıldı.’’

Her iki doldurma şekli de müfettişleri tarafından kabul ediliyor. Burada dikkat edilmesi gereken şey, planınızda olmayan şeyi yazmamaktır. Mesela sınıf defterine yazılan ‘’konu tekrarı yapıldı’’ gibi ifadelere müfettişler tepki gösterebiliyorlar. Yine dikkat edilmesi gereken hususlardan bir tanesi de sınıf defterini bitişik eğik yazı ile doldurmaktır. Her ne kadar birçok öğretmen bitişik eğik yazı ile değil de düz yazı ile doldursa da olması gereken ve mevzuata uygun olan bitişik eğik yazı ile yazmaktır.

Yeri gelmişken çok önemli bir konuya değinmemek de olmaz. Yine özellikle yeni göreve yeni başlayan bazı öğretmenlerin yaptığı en büyük hatalardan bir tanesi de sınıf defterine yanlış yazılan yazıların kalemle karalanması veya daksil ile silmeye çalışmasıdır. Bu kesinlikle yasaktır.

Ama olmaz mı, belki deftere yanlış bir ifade yazdınız, belki yanlış ders alanını doldurdunuz veya yanlış öğrenciyi yok yazdınız ve bunu düzeltmeniz gerekiyor. İşte arkadaşlar burada yapılması gereken o yazıyı karalamak veya daksil ile silmek değildir. Silmek istediğiniz yazının üzerine tek çizgi çekin ve altına ya da üstüne düzgün halini yazın. Buradaki püf nokta silmek istediğiniz yanlış ifadenin okunabilir halde kalmasıdır. Herhangi biri durum için deftere göz atıldığında hem yanlış olan kısım hem de doğru olan kısım okunabilmelidir. Bu kurallar genellikle kullandığınız veya kullanacağınız her türlü resmi belge için geçerlidir. Hatta bazı belgelerde üstünü çizme bile kabul edilemeyebilir.
Göreve Yeni Başlamış Öğretmen Maaşları İdarecilik mi Öğretmenlik mi?

Etiketler

Yorum Sırası Sizde

1 comment

  1. Adsız Cevapla

    Vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkürler hocam. İşime yaradı.

css.php