Test Soruları Nasıl Çözülür?

PAYLAŞ:


Sevgili öğrenciler, ülkemizde yapılan merkezi sınavlar çoktan seçmeli yani test şeklinde yapılmaktadır. Bu durum, öğrencileri bu tarz soruların nasıl çözülmesi gerektiği ile ilgili teknikleri öğrenmeye zorlamaktadır. Test soruları nasıl çözülür adlı yazımızda bu soruların nasıl çözülmesi gerektiği, soruları çözerken nelere dikkat edilmesi gerektiği ile ilgili bilgileri vermeye çalıştık.

   Merkezi sınavlarda sorulan sorularla ilgili bilgi ve kuralları bilmek çok önemlidir; ama yeterli başarıyı yakalamak için yeterli değildir. Bilginin yanında bu bilgiyi nasıl kullanacağınızı da bilmelisiniz. Onun için test çözme tekniklerini iyi kavramalı, girdiğiniz her sınavda bu kuralları uygulamalısınız. Peki test soruları nasıl çözülür, işte bu konuyu madde madde ele almaya çalışalım.

Önce Soru Kökleri Okunmalıdır

   Soru kökü, soruda bizden istenenin ifade edildiği kısımdır. Soruları çözerken soru kökünü iyice anlamalı, varsa paragraf veya açıklamalara sonra bakılmalı, istenilenin ne olduğu anlaşılmalı ve soruya cevap verilmelidir. Soru kökünü anlayamadığınız takdirde, doğru cevabı bulmanız neredeyse imkansızdır. İsterseniz bu konuya bir örnek vermeye çalışalım:

Soru:

‘’İlkbaharın en güzel günlerini yaşıyorduk. Mis gibi kokan çiçekler, usul usul esen rüzgar bizi kendimizden geçiriyordu. Her renkten çiçek vardı. Sarı, kırmızı, mor… Toplayıp yediğimiz ‘yemlik’ otunun tadı hala damaklarımda. O günleri hala özlüyorum. Belki bir gün o güzelliklerle tekrar buluşurum.’’

   Yukarıdaki paragrafta aşağıdaki hangi duyu ile ilgili bir özellik verilmemiştir?

A ) Görme

B ) Tatma

C ) İşitme

D ) Dokunma

E ) Koklama

    Bu soruda yer alan ‘’ Yukarıdaki paragrafta aşağıdaki hangi duyu ile ilgili bir özellik verilmemiştir?’’ ifadesi sorunun köküdür. İşte bu soru kökü okunmadan önce paragrafı okumuş olsaydınız, büyük ihtimalle soru kökünü okuduktan sonra geri dönecek, paragrafı tekrar okuyacaktınız. Bu da sizin için zaman kaybına yol açacaktı.

Paragraf veya Açıklamalar Okunurken Önemli Yani Can Alıcı Kısımların Altı Çizilmelidir

   Burada yine örnek sorumuza göz atalım. Soru kökü, bizden duyularla ilgili özellikleri bulmamızı istiyor. Bulduğumuz özelliklerin altını çizer veya yuvarlak içine alırsak, paragrafın başına geri dönme gibi bir dertten kurtulmuş oluruz. Paragraftaki özelliklere bakalım şimdi.

   Kokan = koklama   esen rüzgar = dokunma   renk = görme   tadı = Tatma

   İşte bu şekilde önemli yerlerin altını çizdiğimizde zaman kazanmış olacağız.

Soru Kökündeki Olumsuz İfadelere Dikkat Edilmeli

   Test soruları nasıl çözülür adlı yazımızda aslında en püf noktalardan bir tanesi de bu kuraldır. Sınavlarda sorulan soruların soru köklerinde, olumsuz ifadelerin altı çizilidir. Buna çok dikkat edilmelidir. Küçük bir yanlış anlaşılma soruları yanlış çözmeye sebep olabilir. Örnek sorumuza baktığımızda ‘’verilmemiştir’’ olumsuz ifadesinin de altının çizili olduğunu görebiliriz.

Tüm Şıklar Okunmalıdır

   Sınava girenlerin yaptığı en büyük hatalardan bir tanesi tüm şıkları okumadan ilk şıkkı işaretlemektir. Kimi sorularda doğruyu değil de en doğru seçenek istenmektedir. Onun için tüm şıklar okunmalı anlaşılmalı ondan sonra işaretlenmelidir.

Bir Soru Çok Defa Okunmamalıdır

   Bir soruyu istem dışı 3-4 defa okuyup anlayamıyorsanız, kafanız dağılmış demektir. O sorunun üzerinde durmayın artık. Tekrar geri dönmek üzere yuvarlak içine alın ve sıradaki soruya geçin.

Cevaplarınızı Optik Kağıdına Geçirmek İçin Son Dakikaları Beklemeyin

   İşaretlemeyi en sona bırakıp da yetiştiremeyen bu yüzden sıfır puan alan öğrencilerin sayısı çoktur.  Her 5-10 sorudan sonra cevaplarınızı optik kağıdına işaretleyin.

İlk Cevabınızı Değiştirmeyin

   Çoğu defa emin olmadığımız bir soruyu işaretler, o soruya tekrar baktığımızda şıkı değiştiririz. Ama ne yazık ki sınav sonrasında ilk cevabımızın doğru olduğunu görür dizlerimizi dövmeye başlarız. Siz de eğer emin değilseniz ilk cevabınızı değiştirmeyin.

   Umarım ‘’test soruları nasıl çözülür’’ adlı yazımız işinize yaramıştır. Teşekkür etmek veya soru sormak için lütfen yorum yazın. Yorumlarınız bizim için çok değerlidir. Herkese başarılar…
Dil Bilgisi Nasıl Öğrenilir?

YORUMLAR

BLOGGER YORUMLARI: 15
Loading...
Ad

Cilt Bakımı,115,Çocuk Gelişimi,38,DGS,187,Eğitim,475,Genel,38,Genel Sağlık,75,Klima,52,Konu Anlatımları,49,KPSS Taban Puanları,169,Maaşlar,32,Öğrencilere Tüyolar,62,Saç Bakımı,28,Üniversite Bölümleri,759,VİDEOLAR,1,
ltr
item
Eğitim ve Sağlık Sitesi: Test Soruları Nasıl Çözülür?
Test Soruları Nasıl Çözülür?
Test sorularını çözmenin püf noktası
Eğitim ve Sağlık Sitesi
http://www.egitimsaglik.com/2013/11/test-sorular-nasl-cozulur.html
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/2013/11/test-sorular-nasl-cozulur.html
true
2743778651510976752
UTF-8
Yüklenen Tüm İçerikler Herhangi bir içerik bulunamadı. HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE Devamını oku Cevapla Cevaplamaktan vazgeç Sil Tarafından: Ana Sayfa SAYFALAR İÇERİKLER Hepsini Görüntüle SİZİN İÇİN ÖNERDİĞİMİZ DİĞER İÇERİKLER ETİKET ARŞİV ARAMA TÜM İÇERİKLER Aradığınız kelimeye ilişkin bir içerik bulunamadı. Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzts Sal Çrş Perş Cuma Cmrts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Agus Eyl Ekim Kas Aralk biraz önce 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 dakika önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftadan önce Takipçiler Takip Et BU İÇERİK ÖZELDİR İçeriği görmek için paylaşın Tüm kodu kopyala Tüm kodu seç Tüm kodlar kopyalanmıştır. [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) kullanabilirsiniz kopyalamak için