Yağlı Ciltler İçin Maskeler

Yağlı bir cilde sahip olanlar, genellikle bu durumdan şikâyetçidirler. Gerçekten de yağlı ciltler en çok uğraştıran, bıktıran ciltlerdir. Yağlı ciltlerin olumsuzluklarından en çok şikâyet edenler bayanlardır. Daha doğrusu makyaj yapan bayanlardır. Çünkü yağlı ciltler, makyajı daha çabuk dışarı atarlar. Cilt yağlanmasının bu ciltlerde olması buna...

246 0

Yağlı bir cilde sahip olanlar, genellikle bu durumdan şikâyetçidirler. Gerçekten de yağlı ciltler en çok uğraştıran, bıktıran ciltlerdir. Yağlı ciltlerin olumsuzluklarından en çok şikâyet edenler bayanlardır. Daha doğrusu makyaj yapan bayanlardır. Çünkü yağlı ciltler, makyajı daha çabuk dışarı atarlar. Cilt yağlanmasının bu ciltlerde olması buna sebep vermektedir. Yağlı ciltlerin diğer olumsuz bir özelliği ise sivilce ve siyah noktalara açık olmasıdır. Tabi bunlar, yağlı ciltler için maskeler konusu adı altında vereceğimiz tarifler yardımcılığıyla giderilebilecek sorunlardır.

   Aslında bir anlamda, yağlı bir cilde sahip olmak avantajlı bir şeydir. Kötü yönleri olsa da iyi yönleri daha baskın durumdadır. Kuru ciltler için maskeler adlı yazımızda, kuru ciltlerde kırışıklığın çok daha erken başladığını, bunun da yaşlanmayı erken başlattığını söylemiştik.

   Yağlı ciltlerde bu durumun tersi yaşanır. Yağlı bir cilde sahip olanlarda kırışıklıklar geç başlar, bu durum da yaşlanmayı geciktirir. İnsanların da derdi geç yaşlanmak veya yaşından daha genç göstermekse daha ne isteyebiliriz ki. Oh be, çok şükür ki yağlı bir cilde sahibim dememeniz için bir sebep yok. Şimdi dilerseniz yağlı ciltler için maskelere geçelim.
yağlı ciltler için doğal maskeler
Yağlı Ciltler İçin Maskeler (Doğal Kil)

Domates ve Kil Maskesi

   Kilin ciltler için önemini hepiniz bilirsiniz. Domatesin de aynı şekilde yağlı ciltler üzerinde çok büyük etkileri vardır. Bu maske tarifimizde ikisi ile voltranımızı (güçlerin birleşimi) oluşturup, mükemmel sonuçlara ulaşmaya çalışacağız. Tarifimiz için gerekli olan malzemeler, 1-2 kaşık domates suyu ve bir miktar kil.

   Domates suyu ile kili karıştırın. Kil iyice eriyip kıvamını bulduktan sonra 5 dakika kadar bekletin. Oluşturduğunuz karışımı gözlerinizden uzak tutarak yüzünüze uygulayın. Kil kuruyunca da ılık suyla kibarca temizleyin. Kuruma süresi tahminen 15 dakika kadardır. Bu maskeyi yüzünüzde fazla tutarsanız, yüzünüz kızaracaktır. Eğer büyük bir şansızlık sonucu süreyi uzun tutup yüzünüzü kızarttıysanız, çok da panik yapmayın. Kızarmanın şiddetine göre 3 ile 10 saat gibi bir süre içinde kendiliğinden geçecektir. Bizzat tecrübe edilmiştir.

Yağlı Ciltler İçin Limon Kabuğu Maskesi

   Limonun hem yağ dengeleyici hem de sıkılaştırıcı özelliği vardır. Bu bakımdan yağlı cilt bakımları ve yağlı cilt maskeleri için vazgeçilmezdir. Bu tarifimizde de limonun kabuklarından, neler çıkabileceğini göreceğiz. Hani derler ya, ‘’vitamin kabuktadır.’’ İşte biz o vitamini kabuktan alıp yağlı olan cildimize devredeceğiz. Böylece cildimizdeki yağlar limon kabuğu sayesinde dengelenecek ve yüzümüz daha pürüzsüz, daha sıkı bir hal alacak.

   Öncelikle 1-2 limonun kabuklarını soyuyoruz. Bu kabukları doğradıktan sonra fazla asitlerini almak, yani limoni biraz hafifleştirmek için 15-20 dakika kadar normal suda tutuyoruz. Limon kabuklarımız dinlendikten sonra fazla suyunu sıkıyoruz ve cildimize uyguluyoruz. 10 dakika beklettikten sonra yüzümüzü duruluyoruz.

Maya Maskesi

   Mayanın yağlı ciltler üzerindeki etkisini hepiniz bilmezsiniz! Kısa bir süre öncesine kadar ben de bilmiyorum. Öğrendiğimde de çok şaşırmıştım zaten. Ne alaka demiştim. Ama araştırdığımda gerçekten de çok büyük etkilerinin olduğunu öğrendim. Hatta çok eskilerde maya, güzellik kremi olarak bile sürülüyormuş kadınlar tarafından. Neyse biz maskemize dönelim. Mayanın en büyük özelliği, içindeki özel bir maddeden dolayı hücreleri yenilemesiymiş. Yani yaraları iyileştirmede ve cildi yenilemede bayağı etkileyiciymiş. Peki maskemiz nasıl hazırlanıyor?

   Bir paket yaş mayayı, birkaç damla süt veya süt yoksa saf su ile karıştırıyoruz. Oluşturduğumuz karışımı yüzümüze uyguluyoruz. Karışım yüzde sert bir hal alınca da ılık su ile duruluyoruz. Sadece bu kadar.

Yumurta ve Limon Maskesi

   Bu tarifimizde 1 yumurtanın sadece sarısını ve birkaç damla limon suyunu karıştırıyoruz. Oluşan karışımı yüzümüze uyguluyoruz. 15 dakika kadar beklettikten sonra ılık suyla duruluyoruz. Ancak çiğ yumurta kokusuna hassasiyeti olanlar yapmasınlar. Şahsen ben yumurtayı ne saçlarıma ne de yüzüme uygulamıyorum. Sırf kokusundan dolayı. Ama sizin böyle bir sıkıntınız yoksa çak faydalı olacağını düşünüyorum.

   Yağlı ciltler için maskelerimiz şimdilik bu kadar. Cildinize iyi bakın, karizmatik kalın…
Etiketler

Yorum Sırası Sizde

css.php