Yürümek mi Koşmak mı Zayıflatır?

   Spor veya egzersiz yapmaya başlayan herkesin üzerinde düşündüğü bir konudur bu. Zayıflamak isteyenler yürümek mi koşmak mı zayıflatır sorusuna cevap ararken; sağlık için spor yapmayı düşünenler ise yürümek mi koşmak mı sorusuna cevap bulmaya çalışır. Aslında bu ayrımı normal insanlar, yani herhangi bir hastalığı...

749 0

   Spor veya egzersiz yapmaya başlayan herkesin üzerinde düşündüğü bir konudur bu. Zayıflamak isteyenler yürümek mi koşmak mı zayıflatır sorusuna cevap ararken; sağlık için spor yapmayı düşünenler ise yürümek mi koşmak mı sorusuna cevap bulmaya çalışır. Aslında bu ayrımı normal insanlar, yani herhangi bir hastalığı olmayan veya yaşlı olmayan insanlar için yapmak bayağı zordur. Konu ile ilgili araştırmalara bakıldığında, yürümenin mi yoksa koşmanın mı daha sağlıklı olduğu konusunda, birbirinden farklı onlarca sonuç var. Kimi araştırmalarda koşmanın daha iyi olduğu savunulurken, kiminde yürümenin daha iyi olduğu savunuluyor.
   Özellikle ülkemizdeki spor uzmanlarının fikirlerine bakıldığında, genel kanı yürümenin daha sağlıklı olduğu üzerindedir. İster koşma olsun ister de yürüme; her ikisinin de aşırılığının faydadan çok zarar getireceği de vurgulanmaktadır.

koşmak mı yürümek mi zayıflatır
Yürümek mi koşmak mı zayıflatır
Yürümek mi Koşmak mı Zayıflatır?
   Bu başlığımız altında, her iki etkinliğin sağlık açısından çok, zayıflatma yönünü ele almaya çalışacağız. Eğer 40 yaşından daha gençseniz, kalp ve damar rahatsızlığınız, diyabet veya tansiyonunuz yoksa, kanser gibi ölümcül bir hastalıkla boğuşmuyorsanız, uzmanların görüşü koşmak üzerine. Yani onlara göre koşmak yürümeye göre daha fazla zayıflatabiliyor. Çünkü koşarken harcadığınız kalori miktarı daha fazla oluyor.
   Ancak uzmanların özellikle üzerinde durduğu bir nokta var ki bu da koşmaya başlamadan önce doktora görünmek. Siz farkında olmasanız dahi, koşmanın üzerinizde göstereceği olumsuz etkiler olabilir. Buna mahal vermemek için de eğer spor olarak koşma seçilmişse mutlaka bir doktora başvurulmalı.
   Yine aşırı kilolu olanlar, diyabeti olanlar veya kalp rahatsızlığı olanlar kesinlikle koşmamalı. Zayıflamak uğruna, sağlığı tamamen tehlikeye atmak hiç de akıl karı olmasa gerek.
Yürümek mi Koşmak mı Daha Sağlıklı?
   Amacınız sadece spor yapmak, sağlıklı yaşamaksa, neredeyse her uzmanın tavsiyesi yürümektir. Yürürken koştuğunuz gibi kalbinizi yormaz, eklemlerinize veya kaslarınıza zarar vermezsiniz. Tabi spor yapmak için yürüyorsanız; yürüyüşünüz, günlük yürüyüşünüzden biraz farklı olmalı. Daha doğrusu biraz daha hızlı ve tempolu olmalıdır. Yorulduğunuzu hissetmelisiniz.
Haftada Ne Kadar Koşulmalı?
  Koşma yanlısı biriyseniz, koşmak size zevk veriyorsa; faydalarından yararlanmak için bu sporu bilinçli yapmalısınız. Her şeyin aşırısının kötü olduğu gibi koşmanın da aşırısı çok zararlıdır. Uzmanlara göre, koşanların haftada 2 veya en fazla 3 defa koşması yeterlidir. Bu koşmaların süresi de 30 dakika veya maksimum 1 saat olmalıdır. Haftada toplam 1 saat ile2,5 saat kadar koşmak en idealidir. Tabi bu koşuşlar art arda değil, bir-iki gün arayla yapılmalıdır.
Günde Ne Kadar Yürünmeli?
Yaptığınız veya yapacağınız yürüyüşlerin de planlı ve kararında olmasına dikkat edin. Belli bir tempoda yapılan yarım saatlik yürüyüşlerin yeterli olduğu bilinmektedir. Hatta bu yarım saatlik yürüyüşleri her gün yapmasanız da olur. Bazı spor uzman veya hekimlerine göre, birer gün arayla yapılan yarım saatlik yürüyüşler daha sağlıklıdır.
Etiketler

Yorum Sırası Sizde

css.php