Çinko Hangi Yiyeceklerde Bulunur?

   Çinkonun insan metabolizmasında, gerçekten de hayati önem taşıyan etkileri vardır. İnsan vücudunun ve organların sağlıklı bir yapıya sahip olabilmesi için yeterli çinkoya ihtiyaç duyulur. Bu ihtiyacın eksikliği sonucunda ise birçok sağlık problemi yaşanır. Çinko insan vücudunun hemen hemen her bölgesinde yer almakla birlikte, en...

370 2

   Çinkonun insan metabolizmasında, gerçekten de hayati önem taşıyan etkileri vardır. İnsan vücudunun ve organların sağlıklı bir yapıya sahip olabilmesi için yeterli çinkoya ihtiyaç duyulur. Bu ihtiyacın eksikliği sonucunda ise birçok sağlık problemi yaşanır. Çinko insan vücudunun hemen hemen her bölgesinde yer almakla birlikte, en çok karaciğer, kas, böbrek, göz ve sadece erkeklerde bulunan prostat bezi ve spermde yoğun bir şekilde bulunur.

Çinkonun Faydaları Nelerdir?

   Çinkonun aslında sayılamayacak kadar çok faydası vardır. Bunların ne olduğunu öğrenmeniz açısından bazılarını yazmamız yararlı olacaktır.

Çinko;

-Hastalıklara karşı, bağışıklık sistemini güçlendirerek metabolizmayı korur.

-Yaraların erken iyileşmesinde etkilidir.

-Saçların, tırnakların sağlıklı gelişmesinde büyük rol oynar.

-Saçları güçlendirir ve dökülmesini engeller.

-Anne karnındaki bebeğin daha sağlıklı büyüyüp gelişmesini sağlar.

-Erkek sperm üretimi için gereklidir.

-Çinko insan vücudunu prostat kanserine ve akciğer kanserine karşı korur.

-Yeterli çinko ihtiyacı ile tırnaklarda oluşan beyaz lekeler geçer ve tırnaklar daha sağlam bir hal alır.

-Diyabet hastaları için olumlu etkileri vardır.

Günlük Çinko İhtiyacı Ne Kadardır?

   İnsan vücudunun çinkoya olan ihtiyacı kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Örneğin bir çocuk ile bir yetişkinin ya da bir yaşlı ile bir gencin, yine hamile bir kadın ile hamile olmayan bir kadının ihtiyaç duyduğu çinko oranı aynı değildir. Uzman görüşlerine göre, yetişkin bir insanın ortalama olarak günlük çinko ihtiyacı 12  mg kadardır. Çinko eksikliği olan kişiler, bu eksikliği gidermek isterlerse, takviye programı için günlük olarak 25-30 mg çinkoyu geçmemelidirler.  Günlük çinko ihtiyacını bir tabloda şöyle gösterebiliriz.

Çinko Hangi Yiyeceklerde Bulunur?

   Çinko birçok yiyecekte bulunmaktadır. Bunlardan bazılarını kısaca açıklayalım. Bu yiyeceklerde bulunan çinko miktarı 100 grama göre belirlenmiştir.

İstiridye

   Bir yetişkinin günlük çinko ihtiyacı ortalama olarak 12 mg demiştik. 100 gram istiridyede bulunan çinko miktarı 6-7 mg’dır. Bu yönüyle en çok çinko barındıran besinlerin başında yer almaktadır.

Sığır Eti

   Sığır eti de yine çinko konusunda zengin yiyeceklerden bir tanesidir. 100 gram sığır etinde yaklaşık olarak 5 mg çinko bulunmaktadır.

Kuru Fasulye

   Hemen hemen herkesin bol bol tükettiği, bulundurmakta pek de zorluk çekilmeyen bir yiyecek olan kuru fasulye de çinko yönünden çok zengindir. 100 gram kuru fasulyede yaklaşık 3 mg çinko bulunmaktadır.

Peynir

Kahvaltılarımızdan eksik olmayan daha doğrusu eksik olmaması gereken besinlerden bir tanesi de peynirdir. 100 gram peynirde ortalama 3 mg çinko vardır.

Mısır

   Suda haşlanarak, közde pişirilerek, patlatılarak veya farklı şekillerde tüketilen yiyeceklerden bir tanesi olan mısır, 100 gramında 2,5 mg çinko barındırıyor. Bol bol tüketmekte fayda var.

Yumurta

   Yumurta birçok mineral ve vitamin konusunda zengin olduğu gibi, çinko konusunda da zengin yiyeceklerden bir tanesidir. 100 gram yumurtada ortalama 1,5 mg çinko bulunur.

   Bu yiyeceklerin yanında, balık, lahana, brokoli, çökelek, maydanoz  ve meyveler gibi birçok yiyecekte de çinko, yoğun bir şekilde bulunmaktadır.

Çinko Eksikliğinde Ne Olur?

-Saçlar zayıflar ve dökülmeye başlar.

-Tırnaklarda beyaz lekeler oluşur ve tırnaklardaki kırılganlık oranı artar.

-Cinsel problemler yaşanmaya başlar.

-Yaraların iyileşme süresi uzar.

-Bağışıklık sistemi güçsüzleşerek, hastalıklara sebebiyet olur.

-İshal durumu yaşanabilir.

-Cilt enfeksiyonları oluşabilir.

-Gece körlüğü yaşanabilir.

-Tat alma duyusu zayıflar.

-Öğrenme güçlüğü ve dikkat eksikliği artar.

-İştah kapanır ve sağlıksız zayıflama başlar.

-Bebeklerin ve çocukların gelişiminde gerilik yaşanır.

Çinko Fazlalığının Zararları Var mıdır?

   Çinko her ne kadar insan vücudu için büyük bir gereksinim olsa da, her şeyin aşırısının zararlı olduğu gibi, çinkonun da aşırısı zararlıdır. Günlük olarak 30-40 mg’dan daha fazla çinko alan kişilerde çinko zehirlenmesi yaşanır. Onun için ek çinko alırken de bu iş abartılmamalı, mutlaka doktor kontrolü ve tavsiyesi ile gereken tedaviye başlanmalıdır.
Etiketler

Yorum Sırası Sizde

2 comments

  1. eymen Cevapla

    hocam kabak çekirdeğinde de çinko bulunuyor ama 100 gramında ne oranda var bilmiyorum aydınlatırsanız sevinirim

  2. ridvanozkan Cevapla

    Evet, kabak çekirdeği çinko bakımından çok zengin. Öyle ki tüketeceğiniz bir bardak kabak çekirdeği, günlük çinko ihtiyacınızın %90'ını karşılamaktadır.

css.php