Çizgi Filmler Çocuklar İçin Zararlı mı

PAYLAŞ:


Hemen hemen tüm ebeveynlerin, üzerinde düşündüğü ‘’çizgi filmler çocuklar için zararlı mı?’’ sorusuna kendi kişisel düşüncelerimle açıklık getirmek istedim. Ne yaparsak yapalım, çocuklarımıza bir şekilde çizgi filmleri izletiyoruz. Kimimiz makul derecede izletirken, kimimiz bu konuda aşırıya kaçabiliyoruz.

   Çizgi filmleri çocuklar üzerinde gerçekten de büyük etkileri var. Bu etkilere tamamen olumsuz diyemeyeceğimiz gibi, tamamen olumlu da diyemeyiz. Öncelikle çizgi filmlerin çocuklar üzerindeki olumlu etkilerinden bahsetmek istiyorum.

   Çizgi filmleri çocuklara izlettirmekte aşırıya kaçmadığımız müddetçe, gerçekten büyük faydalarının olduğunu söyleyebilirim. Bildiğimiz gibi çocukların ilk öğrenmeleri taklit yoluyla gerçekleştirmektedir. Yani bebekler başta anne-babası olmak üzere aile bireyleri ve çevresinde gördüğü herkesten bir şeyler öğrenmeye çalışır. Çıkardığımız sesleri çıkarmaya çalışır, yaptığımız hareketleri aynı şekilde o da yapmaya çalışır. Bu nedenden dolayı, çocuklarımıza örnek olmamız, onlarla konuşmamız, onlara doğru davranışları göstermemiz son derecede önemlidir.

   Özellikle bir yaşındaki çocuklar, konuşma deneyimlerini yeni yeni edinmeye başlarlar. Ve az önce de belirttiğimiz gibi bunu yaparlarken de yine bizleri taklit ederler. Çocukların konuşmayı hızlı öğrenmelerinde bu taklitlerin sıklığı önemlidir. Biz bebekle ne kadar konuşursak, onun konuşma becerisi de o derecede gelişir. Ancak maalesef, hepimiz çocuklarımıza yeteri kadar zaman ayıramıyor, onlarla yeteri kadar konuşup iletişime geçemiyoruz. Hele ki hem annenin hem de babanın çalıştığı ailelerde bu durum biraz daha fazla yaşanıyor. Çocuğun konuşma becerisini edinmesi ve zengin yaşantılar geçirebileceği uygun ortamlar yaratamıyoruz.

   İşte bana göre, çizgi filmler tam da bu esnada önem kazanmış oluyor. Bizim yapamadığımızı onlar yapıyor. Çocuklar çizgi filmleri izlerken hem eğleniyor hem de yeni sözcükler öğreniyor. Bu durumun en büyük kanıtı, bebek veya çocuklarımızın yanımızda çok farklı kelimeler kullanmasıdır. Evet, çocuklarımız bazen o kadar farklı kelimeler konuşur ki bizler buna şaşırırız. Çünkü kullandığı kelime, bizim onun yanında hiç kullanmadığımız bir kelimedir. İşte çocuk o kelimeleri muhtemelen izlediği çizgi filmlerden öğrenmiştir. Kısaca anlatmak gerekirse, çizgi filmler çocukları hem eğlendirir hem de eğitir diyebiliriz. Ancak izlenecek çizgi filmler iyi seçilmelidir. Özellikle çizgi film kahramanının, gerçekten çocuğa olumlu örnek olabilecek bir kahramanın olması gerekir. Bildiğiniz gibi savaşan, dövüşen insanları, canavarları, robotları anlatan bir sürü çizgi film var. Bence çocuklara bu tarz çizgi filmler kesinlikle izletilmemeli. Bunlar yerine çocuklar için eğitici ve eğlendirici özelliği olan çizgi filmler tercih edilmelidir.

   Peki çizgi filmler çocuklar için zararlı değil midir? Elbet zararlı yönleri de vardır. Örneğin çocuğun yaşına, karakterine uygun olmayan çizgi filmler, çocuğu yanlış davranışlara yönlendirebilir. Yine izleme konusunda aşırıya kaçan çocuklarda uyuşukluk ve tv bağımlılığı gibi olumsuz sonuçlar da oluşabilir. Son söz olarak şunu söyleyebilirim. Bir çizgi film çocuğunuzu eğitiyorsa, bunun yanında bir de eğlendiriyorsa, aşırıya kaçmamak koşuluyla, gönül rahatlığıyla izlettirebilirsiniz.

YORUMLAR

BLOGGER YORUMLARI: 2
Loading...
Ad

Cilt Bakımı,115,Çocuk Gelişimi,38,DGS,187,Eğitim,475,Genel,38,Genel Sağlık,75,Klima,52,Konu Anlatımları,49,KPSS Taban Puanları,169,Maaşlar,32,Öğrencilere Tüyolar,62,Saç Bakımı,28,Üniversite Bölümleri,759,VİDEOLAR,1,
ltr
item
Eğitim ve Sağlık Sitesi: Çizgi Filmler Çocuklar İçin Zararlı mı
Çizgi Filmler Çocuklar İçin Zararlı mı
Çocuklara çizgi film izlettirmeni zararları var mıdır
Eğitim ve Sağlık Sitesi
http://www.egitimsaglik.com/2013/12/cizgi-filmler-cocuklar-icin-zararl-m.html
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/2013/12/cizgi-filmler-cocuklar-icin-zararl-m.html
true
2743778651510976752
UTF-8
Yüklenen Tüm İçerikler Herhangi bir içerik bulunamadı. HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE Devamını oku Cevapla Cevaplamaktan vazgeç Sil Tarafından: Ana Sayfa SAYFALAR İÇERİKLER Hepsini Görüntüle SİZİN İÇİN ÖNERDİĞİMİZ DİĞER İÇERİKLER ETİKET ARŞİV ARAMA TÜM İÇERİKLER Aradığınız kelimeye ilişkin bir içerik bulunamadı. Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzts Sal Çrş Perş Cuma Cmrts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Agus Eyl Ekim Kas Aralk biraz önce 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 dakika önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftadan önce Takipçiler Takip Et BU İÇERİK ÖZELDİR İçeriği görmek için paylaşın Tüm kodu kopyala Tüm kodu seç Tüm kodlar kopyalanmıştır. [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) kullanabilirsiniz kopyalamak için