Diş Temizletmek Zararlı Mı?

PAYLAŞ:


Dişleri lekelenmiş veya diş tartarı oluşmuş hemen hemen herkes, diş temizletmeyi düşünür. Ancak diş temizletmenin doğru olup olmadığına bir türlü karar veremez. Tanıdıklarından sorup öğrenmeye çalışır veya şuanda sizin de yaptığınız gibi Google amcaya ‘’diş temizletmek zararlı mı’’ diye sorar. Madem siz de sordunuz, az da olsa sizi aydınlatmaya çalışalım. Ancak şimdiden söyleyeyim ki , biz de bu konuda kesin bir yargıya varmayacağız. Yani ne diş temizletmek zararlıdır ne de diş temizletmek yararlıdır diyemeyeceğiz.

   Bunun yerine bu işlem esnasında olup büteni anlatmaya çalışıp, forumlarda karşılaştırdığımız kişilerin yorumlarını paylaşmaya çalışacağız. Böylelikle, sizler de diş temizletmenin yararlı mı yoksa zararlı mı olduğuna kendiniz karar vermeye çalışacaksınız.

   Diş Temizletmek Yararlı mı?

   Tekrar belirtmem gerekir ki, biz bunu demiyoruz. Sadece soru başlık halinde belirttik o kadar. Diş temizletmek yararlıdır diyenler uzun yıllardan beri dişlerini temizlettiğini iddia ediyor ve çok memnun olduklarını ifade ediyorlar. Onca diş temizletmeye rağmen, pırıl pırıl dişlerinin olduklarını ve hiç çürüme de yaşamadıklarını vurguluyorlar. Ancak şunu da belirtmek gerekir ki bunu diyenlerin oranı %25’lerde. Doğru mudur bilmem ama bu kişilerin bu ifadelerde bulunma sebebi reklam da olabilir. Tabi faydaları da gerçekten olabilir. Örneğin, sapsarı dişlere sahip olan, dişlerinin arkası sigaradan simsiyah olmuş kişiler veya fena halde diş tartarı oluşmuş kişiler için gerçekten de diş temizletme faydalı hatta elzem olabilir. Ben de bu tür kişilere diş temizletmelerini şiddetle tavsiye ederim.

Diş Temizletmek Zararlı Mıdır?

   Diş temizletmek zararlıdır diyenler ya kendilerinin de dişlerini temizlettiği halde birkaç ay sonra sapsarı dişlere sahip olduğunu, dişlerinin daha kötü bir durumda olduklarını söylerler ya da bunu bizzat tanıdık, eş-dost, akrabalarında gördüklerini ifade ederler. Diş temizletmenin zararlı olduğu iddiasına, bilimsel açıklama getirmek isteyenler ise şunu belirtirler. ‘’Diş temizletme işlemi diş minesinin, yani dişlerin üzerinde yer alan koruyucu tabakanın aşındırılması yolu ile olur. Yani diş temizletme esnasında, diş lekeleri ve diş tartarları ile birlikte bu diş minesi denilen tabakanın da zarar gördüğünü vurgularlar. Kısa bir süreliğine temiz ve beyaz dişlere sahip olmak için, diş sağlığını tehlikeye atma akıl karı değil.’’ derler. Forumlardan araştırdığım kadarıyla bunu diş temizletmek zararlıdır, diyenlerin oranı da yaklaşık %75’lerde.

Son Söz, Kişisel Tavsiye

   Diş temizliğinize mümkün olduğunca dikkat edin. Yapay temizlik ve ürünlerden uzak durun. Dişleriniz gerçekten çok kötü bir hal aldıysa dişlerinizi temizletin. Ama temizlettikten sonra da kesinlikle ikinci temizletmeye ihtiyaç duymamak için çok daha fazla hassasiyet gösterin.

YORUMLAR

BLOGGER YORUMLARI
Ad

Cilt Bakımı,115,Çocuk Gelişimi,38,DGS,187,Eğitim,477,Genel,38,Genel Sağlık,75,Klima,52,Konu Anlatımları,49,KPSS Taban Puanları,169,Maaşlar,32,Öğrencilere Tüyolar,62,Saç Bakımı,28,Üniversite Bölümleri,759,VİDEOLAR,1,
ltr
item
Eğitim ve Sağlık Sitesi: Diş Temizletmek Zararlı Mı?
Diş Temizletmek Zararlı Mı?
diş temizletmek zararlı mı
Eğitim ve Sağlık Sitesi
http://www.egitimsaglik.com/2013/12/dis-temizletmek-zararl-m.html
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/2013/12/dis-temizletmek-zararl-m.html
true
2743778651510976752
UTF-8
Yüklenen Tüm İçerikler Herhangi bir içerik bulunamadı. HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE Devamını oku Cevapla Cevaplamaktan vazgeç Sil Tarafından: Ana Sayfa SAYFALAR İÇERİKLER Hepsini Görüntüle SİZİN İÇİN ÖNERDİĞİMİZ DİĞER İÇERİKLER ETİKET ARŞİV ARAMA TÜM İÇERİKLER Aradığınız kelimeye ilişkin bir içerik bulunamadı. Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzts Sal Çrş Perş Cuma Cmrts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Agus Eyl Ekim Kas Aralk biraz önce 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 dakika önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftadan önce Takipçiler Takip Et BU İÇERİK ÖZELDİR İçeriği görmek için paylaşın Tüm kodu kopyala Tüm kodu seç Tüm kodlar kopyalanmıştır. [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) kullanabilirsiniz kopyalamak için