ki'lerin Yazımı

PAYLAŞ:


   ‘’-ki’’ eki ile ‘’ki’’ bağlacının nasıl yazılması gerektiği ile ilgili püf noktayı öğreneceğiniz yazıma hoş geldiniz. Bu yazıyı okuduğunuza göre, sizin de başınız ‘’ki’’lerle hayli dertte olsa gerek. Üzülmeyin, bu yazıyı okuduktan sonra, kesinlikle öyle bir sorununuz kalmayacak. ‘’Aman Allah’ım, sadece bu kadar mıydı?’’ diyeceğinizden emin olabilirsiniz.

   Şahsen ben, bir kişinin Türkçeye ne kadar hakim olduğunu, kendisini ne kadar geliştirdiğini öğrenmek için onun yazılarına bakıyorum. –de eki ile de bağlacını ayırt edip düzgün yazabilmişse; aynı şekilde –ki eki ile ‘’ki’’ bağlacını ayırt edip düzgün yazabilmişse, ‘’Haa, bu kişide bir şeyler var!’’ diyorum. Türkçenin gereği kadar düzgün kullanılmaması gerçekten de beni üzüyor. Bu ek ve bağlaçların yanlış yazıldığı yerlerde müdahale edesim geliyor; ama ukalalık olarak anlaşılır diye buna da çekiniyorum doğrusu.

   Ben de ‘’-ki eki ve ki bağlacı nasıl yazılır, nasıl ayırt edilir?’’ konulu bir yazı yazmayı uygun gördüm. Bu işin püf noktasını anlatmadan önce Türkçede yer alan ‘’-ki’’ eklerinden ve ‘’ki’’ bağlacından kısaca bahsetmek yerinde olacaktır sanırım.

Bağlaç Olan ‘’ki’’

   Bağlaç olan ki’nin görevi iki yargıyı birbirine bağlamaktır. Kendisinden önceki ve sonraki kelimeyle, kesinlikle bitişik yazılmaz. Yani her zaman ayrı yazılır. Bağlaç olan ‘’ki’’ bir ek değildir. Onun için, bu ek yazıldığında, başına kısa çizgi (-) konmaz.

Not: halbuki mademki, sanki, oysaki, çünkü (için ki=çünkü),meğerki gibi kalıplaşmış bazı bağlaçlarda ‘’ki’’ bitişik yazılır.

Örnekler:

O kadar çalıştı ki sonunda istediği bölüme yerleşebildi.

Eğer gelirse, ki geleceğini sanmıyorum, onu bir daha asla bırakmayacağım.

Sıfat Yapan ‘’-ki’’

Eklendiği kelimeyi sıfat yapar. Bir ektir ve her zaman, kendisinden sonraki kelime ile bitişik yazılır. Bu ek tek başına yazıldığı zaman kendisinden önce kısa çizgi (-) işareti konur. (Örnek: -ki)

Örnekler:

Akşamki parti, eğlenceliydi.

Ankara’daki dayım, yarın gelecekmiş.

İlgi Zamiri Olan ‘’-ki’’

Zamirler, bir ismin yerine kullanılan sözcüklerdir. İşte ilgi zamiri olan ‘’-ki’’ de, tam da bu rolü üstlenmiştir. İlgi zamiri olan –ki bir ektir ve her zaman bitişik yazılır.

Örnekler:

Senin araban yeni, benimki eski.(-ki, bir isim olan ‘’araba’’nın yerine kullanılmıştır.)

Akşamkini hatırladın mı? (-ki, bir isim olan ‘’adam’’ın yerine kullanılmıştır. Yani, ‘’akşamki adam’’ ifadesi yerine, sadece ‘’akşamki’’ kullanılmıştır.


   Bu genel bilgileri okuyup öğrendiğinize göre, ‘’-ki’’ eki ile ‘’ki’’ bağlacını nasıl ayırt edebileceğinizi anlatabilirim artık.

Yöntemimiz şu arkadaşlar:

ki’yi gördüğümüz yerde, hemen sonrasında, ‘’ler’’ ekini getiriyoruz. Eğer düzgün bir kelime oluşturabildiysek, oradaki ‘’ki’’ bir ektir ve bitişik yazılır.

Eğer oluşturduğumuz kelime düzgün bir kelime değilse de, oradaki ‘’ki’’ bir bağlaçtır ve ayrı yazılır.

İsterseniz, örnekler üzerinde görelim ki daha anlaşılır olsun.

Örnekler:

-Bendeki dertler bitmez. (bendeki+ler=bendekiler, düzgün bir kelime. O zaman ektir, bitişik yazılır.)

-Dünkü ödevleri yapmadım. (dünkü+ler=dünküler, düzgün bir kelime. O zaman ektir, bitişik yazılır.)

-Masadaki kitaplar benim. (masadaki+ler=masadakiler, düzgün bir kelime. O zaman ektir, bitişik yazılır.)


-Pasta o kadar güzeldi ki anlatamam. (güzeldiki+ler=güzeldikiler, düzgün bir kelime değil. O zaman bağlaçtır, ayrı yazılır.)

-Onu o kadar seviyorum ki… (seviyorumki+ler=seviyorumkiler, düzgün bir kelime değil. O zaman bağlaçtır, ayrı yazılır.)


   Sanırım, konu anlaşılmıştır. İşte bu kadar arkadaşlar. Basitmiş değil mi! Umarım faydalı olmuştur. Başarılar…

YORUMLAR

BLOGGER YORUMLARI: 3
Loading...
Ad

Cilt Bakımı,115,Çocuk Gelişimi,38,DGS,187,Eğitim,475,Genel,38,Genel Sağlık,75,Klima,52,Konu Anlatımları,49,KPSS Taban Puanları,169,Maaşlar,32,Öğrencilere Tüyolar,62,Saç Bakımı,28,Üniversite Bölümleri,759,VİDEOLAR,1,
ltr
item
Eğitim ve Sağlık Sitesi: ki'lerin Yazımı
ki'lerin Yazımı
-de eki ile de bağlacını ayırt etme yöntemleri
Eğitim ve Sağlık Sitesi
http://www.egitimsaglik.com/2013/12/ki-lerin-yazimi.html
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/2013/12/ki-lerin-yazimi.html
true
2743778651510976752
UTF-8
Yüklenen Tüm İçerikler Herhangi bir içerik bulunamadı. HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE Devamını oku Cevapla Cevaplamaktan vazgeç Sil Tarafından: Ana Sayfa SAYFALAR İÇERİKLER Hepsini Görüntüle SİZİN İÇİN ÖNERDİĞİMİZ DİĞER İÇERİKLER ETİKET ARŞİV ARAMA TÜM İÇERİKLER Aradığınız kelimeye ilişkin bir içerik bulunamadı. Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzts Sal Çrş Perş Cuma Cmrts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Agus Eyl Ekim Kas Aralk biraz önce 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 dakika önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftadan önce Takipçiler Takip Et BU İÇERİK ÖZELDİR İçeriği görmek için paylaşın Tüm kodu kopyala Tüm kodu seç Tüm kodlar kopyalanmıştır. [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) kullanabilirsiniz kopyalamak için