Konuşma ve Sesleri Peltek Olarak Duyma

Şimdi anlatacağım şeyi, büyük ihtimalle ilk defa duymuşsunuzdur.  Gerçekten ilginç bir durumdan bahsedeceğim çünkü. Araştırdım, soruşturdum, internette başlık ile ilgili herhangi bir şey bulamadım. Hatta zamanında gittiğim kulak doktoru da gülmüş ve böyle bir şeye hiç şahit olmadığını ifade etmişti.    Başlıktan belli olduğu gibi...

318 5

Şimdi anlatacağım şeyi, büyük ihtimalle ilk defa duymuşsunuzdur.  Gerçekten ilginç bir durumdan bahsedeceğim çünkü. Araştırdım, soruşturdum, internette başlık ile ilgili herhangi bir şey bulamadım. Hatta zamanında gittiğim kulak doktoru da gülmüş ve böyle bir şeye hiç şahit olmadığını ifade etmişti.

   Başlıktan belli olduğu gibi konu; konuşmaları ve sesleri peltek duyma. Peltek konuşmayı hepiniz bilirsiniz; ama buradaki durum, peltek konuşma değil, peltek duymadır. Bu durumu yaşayan da bizzat benim. Konuyu buraya yazmamın sebebi ise eğer varsa benden başka bu durumu yaşayan, bu yazının altına yorum aracılığıyla bildirmesidir.

   Evet peltek duyuyorum dedim ama bu her zaman yaşadığım bir durum değil. Hayatımda sadece bir kere yaşadığım ve 2-3 saat süren bir durum. İsterseniz bu durumun ile ilgili anımı anlatayım sizlere. Bundan 3 yıl evveldi. Bir hafta sonu sabah uyanıp evimden 50 metre ilerdeki manavdan bir şeyler almaya çıktım. Manava girdiğimde, benim haricimde birkaç müşteri daha vardı. Bir kadın, tezgahtara bir şeyler soruyordu. ‘’Domates ne kadar?’’ filan… Ama benim duyduğum bu değildi. Benim kulağım ‘’Domated ne kadad? Gibi bir şeyler işitiyordu. İçimden ‘’bu kadın bayağı bir peltek herhalde, Allah şifa versin.’’ Diyordum. O an, tezgahtar da cevap verdi: ‘’Domatet bid lida.’’ Allahım dedim, burada herkes mi peltek? O gün pelteklere denk geldim sanırım dedim. Ama her zaman bildiğim, tanıdığım kasiyer de benimle peltek konuşunca, durumun anormal olduğunu çaktım. Diğer müşterilere kulak kabarttım, hepsi peltek konuşuyordu. Daha doğrusu ben peltek duyuyordum. Hani buna benzer bir temel fıkrası vardır. Anlatayım: Temel bir gün arabasıyla yolda ilerliyormuş. Karşıdan biri araba ters yoldan geliyormuş. Temelin arabasını sıyırmış geçmiş. Temel başlamış sövmeye. Derken ikinci araba da ters yoldan gelmiş. Üçüncü, dördüncü, beşinci derken temelin açık radyosundan bir anans sesi yükselmiş. ‘’Falan otobanda ters şeritte ilerleyen bir araç var, tüm sürücülerin dikkatine!’’ Meğer ters şeritten giden Temel’miş de haberi yokmuş. Benim de durumum böyle işte.

   Neyse eve geldim, hanım uyanmış. O da peltek konuşmaz mı! Kafayı yedim resmen. Durumu anlatınca garipsedi ve güldü. Sonra bu durum birkaç saat sonra sona erdi. Dediğim gibi hiçbir yerde bununla ilgili bir paylaşım yok, tıpta yeri yok. Peki benim yaşadığım neydi acaba? Tahminimce kulak içindeki yardımcı organlar, beynime sinyalleri yanlış gönderiyordu. Beyin de bana peltek işittiriyordu. Böyle bir durum yaşayan varsa burada yazsın lütfen. Sadece bende olmadığını öğrenmek istiyorum.
Etiketler

Yorum Sırası Sizde

5 comments

 1. mmb as Cevapla

  yaklaşık 24 saattir yaşıyorum bu durumu ve devam ediyor. ilk kendimde fark ettim peltek konuştuğumu zannettim.haberleri izler ve dinlerken de aynısı oluyor. r sesleri baskın sekilde peltek.

 2. mmb as Cevapla

  neyin nesi bu buldunuz mu ? bilgilendirirseniz sevinirim..

  1. ridvanozkan Cevapla

   Hoş geldiniz hocam 🙂 Çok şükür ikinci kişiyi buldum 🙂 Kimse inanmıyor ki hocam bir çaresi olsun. Doktora anlatıyorum, gülüyor, eşim hemşire, öyle bir şey olmaz diyor. Sizinki de geçicidir hocam. Kulaklarınızı iyice bir temizleyin bakalım değişiklik olacak mı? Gelişmeden haber verirseniz sevinirim?

 3. Mustafa YILMAZ Cevapla

  Yahu arkadaş bu sayfayı okuyunca sorunuma çare buldum sanmıştım ama maalesef sadece benzer sorunları yaşayan 2 kişi bulmuşum. Bende radyo ve tv reklamlarında bu durumu yaşıyorum genelde. Ya ben rahatsızım ya da reklam seslendirme sektöründe peltek birileri var(!)
  Öyle biri varsa da bu büyük mallık. Başka adam mı kalmadı reklam seslendirecek?..

 4. ridvanozkan Cevapla

  Üç kişi olduk desenize hocam 🙂 Türkiye'nin gururuyuz valla 🙂 Eminim ki reklamlarda sorun yok; ama merak etmeyin, sanırım sizde de geçici bir durum söz konusu.

css.php