Saçları Kazıtmak Saç Dökülmesini Durdurur mu?

Birçok erkeğin en büyük problemlerinden biri olan saç dökülmesi, çoğu defa bir kabus halini alabilir. Hele de saçlarınızı her ıslattığınızda avucunuzda biriken o saç telleri sizi strese sokmak için yeterli olabilir. Tabi dert, sıkıntı büyük olunca çare aramak da kaçınılmaz oluyor. Kimisi saç dökülmesini durdurmak...

222 0

Birçok erkeğin en büyük problemlerinden biri olan saç dökülmesi, çoğu defa bir kabus halini alabilir. Hele de saçlarınızı her ıslattığınızda avucunuzda biriken o saç telleri sizi strese sokmak için yeterli olabilir. Tabi dert, sıkıntı büyük olunca çare aramak da kaçınılmaz oluyor. Kimisi saç dökülmesini durdurmak için ilaçlardan, kimyasallardan, şifalı bitki ve kürlerden medet umarken, kimisi de farklı alanlara kayabiliyor. İşte bu farklı alanlardan bir tanesi de saçları kazıtmak. Saç dökülmesi yaşayan erkeklerin çoğu, bu saç dökülmesini engellemek için ya saçlarını kazıtıyor ya da saçları kazıtmak saç dökülmesini engeller mi, saçları kazıtmak saçları gürleştirir mi gibi soruların cevabını almaya çalışarak aynı teşebbüste bulunmaya çalışıyor.

   Saçları kazıtmanın saç dökülmesini durdurup durdurmadığı ile ilgili söylemek istediğim ilk şey, böyle bilimsel bir verinin yani ispatın henüz olmadığıdır. Toplumumuzda, saçlar sıfıra verildiği zaman yani kazıtıldığı zaman saçların daha gür çıkacağı ve saç dökülmesinin de duracağı inancı var. Ama dediğim gibi bilim bunu kanıtlamıyor. Saçları kazıtmak saç dökülmesini durdurur mu sorusuna bilimin evet dediği yok. Buna rağmen, hala sadece saç dökülmesini engellemek için saçlar kazıtılmaya devam ediyor. Olan saçlara oluyor.

   Bu konu ile ilgili yaşı şuanda kırkların üzerinde olan, otuzların üzerinde olan ve henüz yirmilerde olan birçok erkeğin görüşünü aldım. Bunların birçoğu ise bizzat tanıdığım ve arkadaşım. Bunlar zamanında belki onlarca defa saçlarını kazıtmışlar. Neden mi? Saç dökülmeleri durur ve saçları gürleşir umuduyla. Ama yaptıkları fayda etmiş mi? Maalesef etmemiş. En büyük kanıtı ise o kadar saç kazıtmalarına rağmen, şuanda hemen hemen hepsinin kel olması.

   Aslında saçlarınızı kazıtırsanız da kazıtmazsanız da onlar dökülmeye devam eder. Ama siz saçlar çok kısa olduğu için, döküldüklerinin farkında olamazsınız. Dökülen saçlar, gözünüzle göreceğiniz kadar büyük olmadıkları için dökülmediğini sanırsınız.

   Ha, şunu söyleyebilirim. Saçlarınız kazınmış halde iken deri bakımının daha iyi yapılabildiği, saçların, daha doğrusu olmayan saçların, kirlenme oranının daha düşük olabildiği bir gerçek olabilir. Bu da sizi kandırmaya yetecek mi bilmiyorum.

   Benim saçı dökülen erkeklere naçizane tavsiyem beslenmelerine dikkat etmeleri. Saç dökülme sebebinin doktor kontrolünde belirlenmesi. Ve dökülme sebebi olan eksiklerin giderilmesidir. Erkeklerde genellikle saç dökülmesinin sebebi çinko eksikliği bilinir. İşte mesela çinko değerleri düşük olan erkeklerin, çinko içeren gıdalara yönelmesi faydalı olabilir.

   Ama bunun dışında kesinlikle saç kazıtma gibi çarelere başvurulmaması gerektiğini düşünüyorum. Saçlarınızın tamamı henüz gitmemişken, keyfini çıkarın. Gençliğinizde kazıtır kazıtır durursunuz. Saçlarınızın tadını çıkarmazsınız. Bir de bakarsınız ki iş işten geçmiş ve siz artık kel bir erkek olmuşsunuz. Hem de saçları var iken bile, onları kazıttığı için yine kel olan bir erkek. Benden bu kadar. Saçlarınız varken ne yapacaksanız yapın. Uzatın, şekil verin, jöle sürün, parlatın. Gideceği varsa ne yaparsanız yapın yine dökülecektir. Benden bir kardeş veya abi nasihati olsun. Son söz: Saçları kazıtmak saç dökülmesini durdurmaz ve engellemez…
Etiketler

Yorum Sırası Sizde

css.php