Sivilceler Nasıl Geçer?

Hemen hemen her insanın büyük bir sıkıntısı haline gelen sivilceler, gerçekten de çok can sıkıcı olabiliyor. Sivilceler yüz güzelliğini etkileyen en büyük etkenlerin başında geliyor. Yüz güzelliğine bunca zararı olan sivilcelerin elbet çareleri de var. Bu sıkıntıya sahip insanların kimisi çareyi ilaçlarda ararken, kimisi de...

529 1

Hemen hemen her insanın büyük bir sıkıntısı haline gelen sivilceler, gerçekten de çok can sıkıcı olabiliyor. Sivilceler yüz güzelliğini etkileyen en büyük etkenlerin başında geliyor. Yüz güzelliğine bunca zararı olan sivilcelerin elbet çareleri de var. Bu sıkıntıya sahip insanların kimisi çareyi ilaçlarda ararken, kimisi de kendi evinde bir şeyler yapabilmenin uğraşını veriyor. Bu yazıda da sivilceler nasıl geçer, evde sivilce tedavisi, sivilce maskeleri gibi konularda sizleri aydınlatmaya çalışacağız. Ama isterseniz önce, sivilcenin ne olduğuna, neden oluştuğuna, hangi tenlerde ve hangi kişilerde oluştuğuna  bir göz gezdirelim.

Sivilce Nedir ve Sivilceler Neden Oluşur?

   Sivilce, özellikle ergenlik çağında çıkmaya başlayan, ciltteki yağ oranının fazla olduğu bölgelerde kendini gösteren, ve çoğunlukla iz bırakan ve kırmızı renge sahip istenmeyen bir oluşumdur.

   Yukarıda da belirttiğimiz gibi, sivilce oluşumunun en yoğun olduğu dönem ergenlik dönemidir. Bunun sebebi ise, ergenlik çağında ciltte oluşan yağ oranının birdenbire yükselmesidir. Cildin altında bulunan yağ bezleri ile cildin yüzeyi arasında yağ kanallar bulunmaktadır. Bu kanalların tıkanması durumunda ise, yağlar cildin altında birikerek sivilce oluşumuna sebebiyet verir. Sivilceler sadece yüz bölgesinde bulunmazlar. Aynı zamanda boyun, göğüs ve sırt gibi bölgelerde de çıkarlar. Yüzde çıkan sivilcelerin uygun yöntemlerle tedavi edilmesi önemlidir; zira tedavi edilmediği veya sivilceleri sıkma ve patlatma gibi yanlış uygulamalara gidildiği zaman, kalıcı olarak iz bırakabilirler. Bu durum da yüzde istenmeyen görünümlere sebep olur.

Sivilcelerin Oluşma Sebepleri Nelerdir?

   Maalesef, sivilce oluşumunun sebeplerinden bir tanesi genetiktir. Yani anne ve babasında sivilce oranı yüksek olan bireylerde, sivilce oluşumu daha muhtemeldir. Tabi ki sivilce oluşumunun tek sebebi de genetik değildir. Genetiğin yanında birçok faktör bulunmaktadır.

   Bakteri oluşumuna bağlı olarak sivilce oluşumu da yaşanabilir. Propionibacterium acnes adlı bir bakteri, cildimizde ne kadar artarsa, sivilcelenme olasılığı da o derecede artmaktadır. Yine hormonlara bağlı olarak sivilcelenme yaşanabilir. Örneğin, böbreküstü bezlerinde salgılanmakta olan androjen hormonlarının artması veya hassaslaşması sonucunda, sivilcelenme gözlenebilir.

   Sivilcelerin çıkmasına sebep olan bir diğer faktör de cilt tipidir. Yağlı ciltlerde sivilcelerin çıkma ihtimali, kuru ciltlere oranla daha fazladır. Bu sebeplerin yanında, beslenme yani aşırı yağlı besinleri tüketme, stres, güneşten yararlanma oranı gibi birçok sebep, sivilcelerin çıkmasına sebep olabilir.

Sivilceler Nasıl Geçer?

   Her şeyden önce, bir doktora başvurmanız ve onun vereceği tavsiyelere uymanızı önerdiğimizi belirtmek istiyoruz.  Bunun dışında yapabileceklerinizi de anlatmaya çalışacağız. Sivilcelerin geçmesi isteniyorsa, öncelikle cilt temizliğine dikkat edilmeli, günde en az iki defa yüz yıkanmalı ve kurutulmalıdır. Yağlı besinlerden kaçınmalı; fındık, fıstık, ayçiçeği çekirdeği gibi yağ oranı yüksek olan yemişlerden uzak durulmalıdır. Özellikle yaş halde iken tüketilen yemişler sivilce çıkmasını çok daha hızlandırmaktadır.

   Yenilen besinlere dikkat edilmekle birlikte, günümüz hastalıklarının büyük sebeplerinden birisi olan stresten de kesinlikle uzak durulmalıdır. Hele de yüzünüzde bir-iki sivilce çıktı diye endişelenip yoğun stres altına girmeniz, sivilcelerinizi arttırmaktan öteye gidemez. Bu durumun normal olduğuna kendinizi inandırın. Bu sorun sadece sizin değil, neredeyse toplumun %80’inin sorunudur. Bunu kafanızdan çıkarmayın ve rahat olun.

   Güneş ışığından yeteri kadar faydalanamamak da sivilce oluşumuna sebep olmaktadır. Onun için güneş ışığından mümkün olduğunca faydalanın. Tabi bunu yaparken de aşırıya kaçmayın; çünkü güneşe aşırı maruz kalmak, ciltte başka lekelerin oluşmasına sebep olmaktadır.

Spor yapmanız en azından evde egzersiz yapmanız da sivilce oluşumunu engelleyecek faktörler arasındadır.

   Yine dikkat edilmesi gereken konuşlardan bir tanesi de makyajdır. Makyaj cilt yüzeyini kapladığı için, deri altına olması gereken havalandırmayı da engellemektedir. Bu durum da yağ bezleri kanallarının tıkanarak sivilce oluşumunu artırmaktadır.

Sivilceleri Geçirmek İçin Uygulamalar

   Daha önce de belirttiğimiz gibi, size tavsiyemiz kesinlikle önce doktora başvurmanızdır. Doktorunuz, sizin kan değerleri ve farklı özelliklerinize göre tavsiyelerde bulunacaktır. Bir doktora başvurmadan, bizim sitemiz dahil hiçbir kaynakta belirtilen uygulamalara gitmemeniz sizin yararınıza olacaktır. Ben doktora gittim, farklı uygulamalar da öğrenmek istiyorum diyorsanız, o zaman yazımızı okumaya devam edebilirsiniz. Size sivilceler için etkili olan, sivilceler nasıl geçer sorusuna cevap olabilecek birkaç uygulamadan bahsedelim.

Sivilceler İçin Yeşil Kil Maskesi

   Yeşil kil maskesi ile ilgili, daha önce bir yazı yayınlamıştık. Dilerseniz o yazıyı buradan okuyabilirsiniz. Yeşil kil maskesi gerçekten de yağlı ve sivilceli ciltler için çok etkilidir. Ciltteki yağ oranını dengeleyerek, sivilcelenme oranını düşürmektedir. Aktarlardan satın alarak yüzünüze uygulayabilirsiniz. İçine birkaç damla limon suyu da eklerseniz daha etkili olacaktır. Cildinizde, maskeyi 10-15 dakika kadar tutmanız yeterli olacaktır.

Elma Sirkesi Kullanımı

   Elma sirkesi sivilcelerin temizlenmesi için etkili bir yöntemdir. Ancak elma sirkesi tek başına cilde uygulanmamalıdır. Bir kaşık elma sirkesi, iki kaşık yeşil çay (demlenmiş yeşil çay suyu), dört kaşık toz şeker ve bir kaşık balı, cam bir kapta karıştırın. Hazır hale geldikten sonra yüzünüze uygulayın ve 5 dakika sonra durulayın.

Deniz Suyu

Yüzünüzü deniz suyu ile temizlerseniz cilde iyi gelebilir. Deniz kenarına yakın olanlar bu suyu rahatlıkla temin edebilirler. Şişelerde saklayarak yüzünüze uygulayabilirsiniz. Denizden uzak olanlar da aktarlardan veya temizlik ürünleri, bakım ürünleri satan marketlerden satın alabilirler.

Sarımsak

   Birkaç diş sarımsağı iyice ezdikten sonra doğrudan cildinize uygulayabilirsiniz. Sarımsak kokusunu sevmeyenler bu uygulamadan uzak durmalı. Her şeye rağmen katlanırım diyorsanız, denemenizde fayda var.

Limon Suyu

Çok yağlı ve sivilceli ciltlere sahip olanlar cildine limon sürebilirler. Limon yağlı ciltlere iyi geldiği gibi sivilcelerin azalması için de iyi gelmektedir.

   Bu uygulamalardan başka daha birçok tedavi yöntemi var. Hepsini buraya yazmak gerçekten de imkansız gibi bir şey. Umarım bu yazdıklarımız içinde, sivilcelerinizi geçirecek yöntemi bulmuş olursunuz. Böylece sivilceler nasıl geçer sorusuna kesin ve net bir cevap verme imkanına sahip olmuş olursunuz. Geçer mi geçmez mi bilmiyorum ama, sivilce tedavisi kesinlikle sabır ve zaman isteyen bir tedavidir. Birkaç günde geçmedi diye hemen strese girmemelisiniz. Bol su tüketmeli, sivilcelerinizi kesinlikle sıkmamalı, patlatmamalısınız. Sivilcelerinizden kurtulmanız dileğiyle…

  
Etiketler

Yorum Sırası Sizde

1 comment

  1. Adsız Cevapla

    Bilgiler için teşekkürler. Umarım işe yararlar. Sivilcelerin geçmesi için yapmadığım bir şey kalmadı neredeyse. İlaçları da kullanmak istemiyorum. Kullunıp da faydasını gördüğünüz bir uygulama varsa lütfen yazın.

css.php