YGS’den Nasıl Yüksek Puan Alınır?

İki milyon kadar öğrencinin girdiği ve bu sayının giderek artacağı YGS, gerçekten de tüm öğrenciler için, önemli bir dönüm noktasıdır. Bu dönüm noktasını en iyi şekilde değerlendirmek de yine öğrencilerin elindedir. Azim ve akıllıca yola çıkmış her öğrenci istediği başarıya ulaşacaktır. YGS gibi sınavlar, sadece çok çalışarak başarılı olunabilecek...

4193 28

İki milyon kadar öğrencinin girdiği ve bu sayının giderek artacağı YGS, gerçekten de tüm öğrenciler için, önemli bir dönüm noktasıdır. Bu dönüm noktasını en iyi şekilde değerlendirmek de yine öğrencilerin elindedir. Azim ve akıllıca yola çıkmış her öğrenci istediği başarıya ulaşacaktır. YGS gibi sınavlar, sadece çok çalışarak başarılı olunabilecek sınavlar değildir. Çok ve verimli çalışmanın yanında, sınav öncesinde ve sonrasında belli
stratejileri uygulamak elzemdir. İşte bu yazımızda, YGS’den nasıl yüksek puan
alınır, YGS’den yüksek puan almak için ne yapılmalı, hangi stratejiler uygulanmalı gibi birçok soruya cevap vermeye çalışacağız. Dilerseniz, YGS’den yüksek puan almak için neler yapılması gerektiği ile ilgili açıklamalarımızı başlık başlık ele alalım.

Verimli ve Çok Çalışmak

Evet, değerli öğrenciler; YGS’den yüksek puan almak için yapmanız gereken ilk şey, verimli ve çok çalışmaktır. Hani hep derler ya: ‘’Çok çalışma, verimli çalış!’’ diye.
Şahsen ben artık bu söze pek katılmıyorum. İnanın milyonların girdiği ancak binlerin alındığı bir sınavda artık sadece verimli çalışmak yetmiyor. Onun için sakın ola ki 1-2 saat çalışarak, ‘’ben verimli çalışıyorum, bu yeter’’ demeyin. Devir az ama verimli çalışma devri değil. Devir, verimli ama çok çalışma devridir. Rakiplerinizi geride bırakmanın yegane yolu budur. Bu yol sizin en kıymetli hazinenizdir. Sizi bu hazineden mahrum etmek isteyen arkadaşlarınız, dizileriniz, oyunlarınız, gezmeleriniz ve uykularınız olacaktır. Aman ha uymayın hiçbirine! Silkinin ve kendinize gelin. Hangi vakitte olursanız olun, bilin ki geç kalmış değilsiniz.

Kesinlikle kendinizden taviz vermeyin. Eksik konularınızı iyice bitirin ve yığınca soru
çözün. Çıkmış, çıkmamış ne kadar soru örneği varsa hepsini gözden geçirin. Okuyun, yazın, çizin, düşünün, anlatın, anlayın. Bir şekilde anlayıverin.

İtiraf edeyim ki bunları yapmak için bir yıl inek olacaksınız. Ancak sonrasında aslanlar gibi, yaşantınıza devam edeceksiniz. Ne dersiniz, bir yıl aslan olup, sonrasında inekler gibi yaşam sürmekten çok daha iyi değil mi? Bakın bu önemli bir sözdür. Üzerinde düşünün derim. Düşündüğünüz halde, çok çalışmaya başlamadıysanız, daha ne diyeyim size. Allah ıslah etsin sizleri! (Gülücük)

Yazarak ve Yazdıklarını Tekrar Ederek Çalışmak

Edindiğiniz bilgileri, hafızanızda tutup, sınav esnasında ve hatta sonrasında kullanmanız
için yazarak çalışmanın önemi yadsınamaz. Bunu yaparsanız, yazmayan alim unutur, siz unutmazsınız. Okuduklarınızı, sırf okumakla yetinme uyuşukluğuna girmeyiniz sakın. Özellikle sözel derslerin mutlaka özetni çıkarıp, bu özetleri de sık sık tekrar ediniz.

YGS’den Başarılı Olmak İçin Hangi Derslere Ne Kadar Çalışmalısınız?

Bu sınavda, size çok puan getirecek ve az puan getirecek dersler vardır. Sözelcilere Türkçe ve sosyal dersleri çok puan getireceği için, özellikle bu derslere yoğunlaşmalı, bu derslerin konularını iyice bitirmeden diğer derslerle gereğinden fazla zaman harcamamalıdır. Eşit ağırlıkçılar Türkçe ve matematiğe, sayısalcılar ise matematik ve fen bilimlerine yoğunlaşmalıdır. Tabi bu, diğer dersleri tamamen boşlamak değildir. Unutmayın, herkes kendi alanıyla ilgili soruları çözer. Önemli olan diğer derslerin sorularını da çözüp rakiplerine fark atmaktır.

Sınava Çalışmaya Ne Zaman Son Verilmeli?

Bir kere şu ‘’Sınavdan bir hafta önce çalışma bırakılmalıdır.’’ ifadelerini es geçin. Bana sorarsanız bunun hiçbir geçerliliği yoktur. Aksine son güne kadar çalışın. Sadece son üç gün temponuzu düşürün o kadar. Sınavdan önceki gece de konu ve sorulara son vermiş olun. Ama elinize kitaplarınızı alarak, şöyle tüm sayfaları bir gözden geçirin. Varsa eksikleriniz hızlı bir şekilde okuyup geçin. Uyku düzeninizi bozmak için son günü beklemeyin. Ya bir-iki hafta öncesinden uyku saatinizi belirleyin ya da ne zaman uyuyorsanız son gece de o saatte uyuyun. Son gece gelip de normal saatinizden saatlerce önce uyumaya çalışırsanız, uyumakta zorlanabilirsiniz. Bu durum sizde panik hali yaratıp, sabaha kadar uyuyamama gibi bir sıkıntıya sokabilir.

 Sınav Esnasında Önce Hangi Sorular Çözülmelidir?

Bu konudaki ana kural, sözelcilerin kendi alanlarını, eşit ağırlıkçı ve sayısalcıların da kendi alanlarını ilk önce çözmesidir. Yani hangi sorular size daha fazla puan getiriyorsa önce onları çözmelisiniz. Sonra, kaş yapayım derken, göz çıkarma mevzuları yaşanmasın.

Önce Zor Sorular mı Kolay Sorular mı Çözülmeli?

Bu konudaki genel kanı, önce kolay ve başarılı olunan derslerin sorularından başlamaktır. Ancak şahsen ben böyle düşünmüyorum. Bu fikri savunanlar, morali yüksek tutmak için kolay sorulardan başlanmalı derler. Ancak ben de diyorum ki ‘’Siz kolay soruları zaten her hâlükârda çözersiniz. Zor soruları sonlara bırakırsanız, zaten şişmiş olan kafanız,
bunları çözmekte zorlanabilir. Mesela Türkçe paragraf soruları benim en az sevdiğim sorulardır. Düşünmeyi gerektiren ve uzun-karmaşık olan bu soruları, dinç kafa ile çözüp ve sınava rahat bir şekilde devam etmek için, paragraf sorularını en başta çözerim. Artık bu konuda seçim sizin.  Moralim yüksek başlayayım diyorsanız, kolay sorulardan; zor soruları dinlenmiş beyinle çözeyim diyorsanız zor sorulardan başlayın. Bölümlere göre ayrıntılı olarak öğrenmek isterseniz şu yazımızı okuyabilirsiniz. YGS Soru Çözme Sırası

Sınav Günü Nasıl Davranayım?

Sınav gününü, kendinize bir bayram olarak görün. Sıfır model elbiselerinizi giyinin, süslenin püslenin. Yani moraliniz ve kendinize olan güveniniz tavan yapsın. Yeteri kadar emek verdiyseniz bayramınıza devam edeceksinizdir. Yok yeteri kadar çalışmadıysanız
da, güzel bir bayram günü yaşamak için, sonraki sınav gününü bekleyin. Hepinize başarılar…
Bu Yazılar da Çok Faydalı Olabilir!
Paragraf Soruları Çözme Teknikleri
Dil Bilgisi Nasıl Öğrenilir?
Beden Eğitimi Öğretmeni Nasıl Olunur?

Etiketler

Yorum Sırası Sizde

28 comments

 1. Ertuğrul Ocak Cevapla

  Hocam mezunum. 50.000 sıralamaya sahibim.. tercih yapmayıp çocukluk hayalim ve biyoloji ve kimyaya özel olan düşkünlüğüm yüzünden tıp ve diş hekimliği okumak istiyorum. bu yüzden yazın oruç sıcak dinlemeden kendimi fazla yormadan 5-60 saat hergün ygslys karışık test deneme yoğunluğunda ders çalıştım ve çalışırıyorum. eylül ortasında 6-8 saat çalışmaya başlamayı ve işin lys kısmına ygsden daha çok ilgilenmeyi planlıyorum. sizce emeğim hedefe uygunmu. ben bu çalışma saatine falan dehşet takıntılıyım. cevaplarsanız çok sevinirim hocam.

  1. ridvanozkan Cevapla

   Gayet uygun bir çalışma stratejisi uyguluyorsunuz. Özellikle yaz aylarını boş geçmeyip, çalışmanızın, size o kadar büyük getirisi olacak ki inanamazsınız. Lise son sınıftayken, gittiğim dershane, yaz tatilinde çalışabilmemiz için biz iki kişiye özel oda hazırlamışlardı. O yaz sadece 1,5 ay günde 8 saat çalıştım. Daha sonra bazı sıkıntılardan dolayı çalışmayı yıl boyunca, tamamen bıraktım. Ama o bir buçuk ay bana yetti ve istediğim bölüme yerleştim. Birçok öğrencinin hatası, yazın çalışmayı bırakarak, beyinlerini paslandırmalarıdır. Bu şekilde devam edin; ama sakın 8 saatten fazla çalışmayın, bir kere bunalırsanız toparlanmak çok güç olur. Bildiğiniz gibi YGS %40, LYS ise %60 etkili. Bu yüzden LYS'ye yükleneyim derken, YGS'yi çok ihmal etmeyin. Benim tavsiyem ocak ayına kadar YGS ağırlıklı, sonrasında ise LYS ağırlıklı çalışın. Sözel derslerde sıkıntınız varsa da, mutlaka özet çıkararak ve o özetleri sık sık tekrar ederek çalışın. Eminim ki bu azimle başaracaksınız. Şimdiden başarılar diler, hayalinizdeki bölümü kazanmanızı temenni ederim.

  2. Ertuğrul Ocak Cevapla

   Teşekürler hocam . Çalışmalara devam ediyorum. ağustos ortası ile 7 saat çalışıyorum ve ygsye 1 ay kalaya kadar bu şekilde devam edicem. ygsye 1 ay kalada 8 saat sırf ygs için deneme ve eksik kapatma üzerine odaklanacam. Mezunluğun en büyük avantaji tecrübe ve boş zaman bolluğu. Hem çok çalışıp hem çok dinleniyorsunuz . Böylece insana bıkkınlık hissi gelmiyor .Dersaneyede gitmiyorum . teknofemden ders dinleyip çözen adam.comdan bilmediğim sorulara balıyorum .Geçen sene Türkçede çok vakit kaybetmiştim . Buna önlem için günde 2 saat kitap okuyorum. Geçen sene lysyi 3 aya sıkıştırdım yamuldum. şuan yüzde 60 ygs yüzde 40 lys çalışıyorum. geçen sene habire kitap alıp biraz çözüyodum. şimdi herbranştan bir kitap aldım. onları yüzde yüz bitiricem allahın izniyle.

  3. ridvanozkan Cevapla

   Senin adına çok sevindim Ertuğrul. Umarım bu azmin devam eder ve istediğin bölüme yerleşirsin. Kitap okumana ayrıca sevindim. YGS ve LYS'nin olumlu etkileri belki de sınav bitene kadar olacaktır; ama kitap okuyarak tüm hayatına güzel şeyler katmış olacaksın. Sana, Allah'tan zihin açıklığı diliyorum. Kolay gelsin.

 2. Adsız Cevapla

  es selamün aleyküm hocam bnde ygs yeni başladım inşallah yazın da çalışıcam acaba hocam bana nasıl bir öneride bulunursunuz çalışma planında teşekkür ederim

 3. Adsız Cevapla

  Matematiği anlıyorum ama soru cozemiyorum napicam bi öneriniz var mi tesekkurler ��

  1. ridvanozkan Cevapla

   Matematiği yeteri kadar anlayamadığınız için soru çözemiyorsunuz bence. Konuyu anladığınızı düşündükten sonra, bol bol çözümlü soru çözün. Gerekirse önce çözümlere bakın. Sonra çözümü kapatarak kendiniz çözmeye çalışın. Bu şekilde bol bol pratik yaptıktan sonra, artık soruları daha kolay çözebildiğinizi göreceksiniz.

 4. Adsız Cevapla

  Ben yazın hiç çalışmamıştım dershane veya özel derslerden hiç faydalanmadım. Okulun açıldığı ilk gün başladım çalışmaya. Durumumuz pek iyi değildi. Arkadaşlarımın öğretmenlerinin yardımıyla test kitapları aldım. Fazla uzatmadan söyliyim. Önemli olan çok çalışmak değil. yeterince verimli çalışmak yeterli. 373 puan aldım YGS'den istediğim bölümdeyim şuan. Sadece başaracağınıza inanın ��☝�� Siz YGS'den değil YGS sizden korksun.

 5. Adsız Cevapla

  Yani ister istemez bi heyecan veya bi korku oluyor elimde olmadan. ben meslek lisesi öğrencisiyim o yüzden ağırlıklı olarak meslek dersleri gördük. düşünün 11.sınıfta matematik,fizik,kimya,biyoloji,geometri… vb dersleri görmedim önümde 170 küsür gün var temelden çalışmaya calışıyorum elimden geldiğince aynı zamanda stajımı yapıyorum durumumda yok dershaneye filanda gidemem… sizce astsubaylık mülakatlarını kazanabilirmiyim?

 6. Ela güler Cevapla

  mrb hocam geçen sene kendimi derslere vermedıgım için istediğim bölüme yerleşemedım .Hukuk fakültesini kazanmak istiyorum ama matematikte çok sıkıntılıyım ondan dolayı antremanla matematıkten gidiyorum temelimi saglamlaştırmak istıyorum. günde 7- 8 saat çalışıyorum 2 saat ayriyeten kitap okuyorum.konular için özet alıp tekrar yapıyorum…siizce hocam böyle çalışarak ve her hafta ders saatini artırark hukuk fakültesini kazanabilirmiyim ???

 7. Adsız Cevapla

  hocam ben İMAM HATİP LİSESİNDE11. sınıf eşit ağırlık bölümünde okuyorum ve ing.öğretmenliği istiyorum ama dil blümü yok anadoluda var ama geçiş yapılmıyor sistem kabul etmediği için …geçmeyi denemiştim ama biz anadolu olarak sayılmıyormuşuz puansızmışız …ordaki arkadaşlarım dilde koşuyorlar ama ben daha emekliyorum hocam..sizce napmalıyım vazgeçip ilahiyatamı yönelsem yoksa sözlük falan mı ezberlesem özel ders aldım ing.den snra bıraktım hoca pek iyi değildi fazla üstüne düşmüyordu dersin bende bıraktım …ama ilahiyatı ailem falan istiyo iyi diye flan bende ing. istiyorum sizce napayım ama ilahiyat da tutarsa g<itcem ing tuymazsa oraya gitcem en hayırlısı neyse inşaALLAH o olsunda hocam ne yapayım sizce

 8. Adsız Cevapla

  Hocam ygs ye az kaldı benim tüm arkadaşlarım çalışıyorlar ama ben bıraktım çalışmıyorum ne yapmalıyım

 9. Adsız Cevapla

  Hocam ygs ye az kaldı tüm arkadaşlarım ders çalışıyorlar ama ben çalışmıyorum bu yıl koleje geçmedim devlet okulunda kaldım bizim için iyi birşey yapılmadı bana yardımcı olacak kimse yok ne yapacağımi bilmiyorum okul bana yardımcı olmuyor iyi bir eğitim alamadım buda beni kötü etkiledi ne yapmaliyim

 10. Adsız Cevapla

  Hocam bu yıl dershaneler yok ve arkadaşlarım kolejlere geçtiler ben maddi sorunlardan dolayı geçmedim devlet okulunda kaldım ve iyi bir eğitim almiyorum hocalarımız bizimle ilgilenmiyor okula gidiyorum ve vaktim okulda boş geçiyor sınava az kaldı bu sıkıntılar ders çalışma Hevesimi kırdı çalisamiyorum ve tüm arkadaşlarım çalışırken boş oturmak beni uzuyor böyle olacağını bilsem asla devlet okulunda kalmazdim bu saatten sonra ne yapmaliyim

 11. Adsız Cevapla

  En iyi calisma teknigi nedir

 12. Adsız Cevapla

  Hocam ben 11.sınıfım sayısacıyım ve matemetatik eksiğim var temelim çok yok matematik yüzünden diğer derslere de önem veremiyorum yazın YGS için nasıl çalışmalı ve bi ay içinde matematikten konu eksiğini nasıl bitirmeliyim lütfen yardım edin

 13. Adsız Cevapla

  Matematiği nasıl yapabilirim bana yardım etseniz sevinirim

 14. Esma Sümeyye Cevapla

  Merhaba hocam ben 11 sınıfa yeni geçtim sayısalcıyım yaz tatilinde nasıl ders çalışmam gerektiğini ve ygs konularına nerden başlamam gerektiğini hiç bilmiyorum. Bana nereden başlıyacağım hakkında bir fikir verirseniz çok sevinirim hocam

 15. Adsız Cevapla

  Hocam merhaba ben yeni bi temel liseye kayıt oldum ama gecmis 11. sinif assagisi konulari cok bilmiyorum yani cok ders islenmiyordu okulumda simdi yeni okulumda deneme sinavina girdim ve baraji gecemedim dersler basladiktan sonra basarili olabilir miyim hocam nolur yardim soyleyin herkes diyorki eger baraji gecemediysen cok calissan bile anca 100 puan gelir ve 240 falan oluyor??

 16. Furkan Kansıran Cevapla

  Öncelikle Selamün Aleyküm. Ben Meslek lisesi menzunuyum okuldan ve hocalardan dolayı ciddi anlamda alt yapım eksikliği var. Ben bu sene Amasya da Bilgisayar Programçılığı kazandım. Her ne kadar kimine göre iyi bir bölüm olsada ben bu bölümü okuma veya kazanmak istemiyorum. Ben ygs-lys tekrar girmeyi ciddi bir şekilde düşünüyorum. Ben Kocaeli veya İstanbul Anadolu Tarafından bir üniversite kazanmak istiyorum. Alt yapım eksik olduğundan dolayı ygs_lys hazırlık yaptığımda çok dengesiz çalıştığımı fark ettim yani örn.( 1 gün 30 / 2.gün 2saat /3. Saat 1 saat vb.vs.) gibi dengesiz ders saatleri ve dengesiz ders düzeni çalışıyorum. Yani dizden bana bu konuda ciddi bir yardım istiyorum gerekirse ders çalışma programı istiyorum. Bu konuda bana yardım ederseniz çok memnun olurum.

 17. Adsız Cevapla

  Hocam Merhaba ben Sağlık Meslek mezunuyum. Bu sene YGSye çalışmadım KPSSye yoğunlaştım. Kasımdan sonra YGS ağırlık vericem. Nasıl bir program önerirsiniz Marta kadar?

 18. Hamide Güneş Cevapla

  iyi günler ben açıkliseden mezunum ve alan seçimi yapmadım sözel sayısal gibi bölüm seçimi yapmadım peki benim şimdi bölümüm hangisi oluyor veya varmı ? sözelde daha iyiyimdir istediğim bölümde ts2 puanıyla alıyor.Ben şimdi yüksek puan almak için hangi derslere daha fazla çalışmam gerekiyor ygs ve lysde yardım edermisiniz lütfen!

 19. abdullahaktas Cevapla

  Merhaba Hamide. Şuan için katsayı büyük bir problem olmadığı için size hangi derslere çalışmanız gerektiğini açıklayayım. Ts-2 den seçim yapacaksınız YGS sınavı için Türkçe ve Sosyal bilgiler kısmında başarılı olmanız gerekiyor. Biraz matematik çözmeniz size ufakta olsa katkı sağlar. Lys sınavlarında ise LYS-3 ve Lys-4 sınavlarına girmeniz gerekiyor. İyi çalışmalar…

 20. Adsız Cevapla

  iyi günler hocam ben sağlık meslek lisesi öğrencisiyim.Bu zamana kadar kpss ye çalıştım ygs ye çalışmadım daha yeni başlıyorum nasıl bir program önerirsiniz

  1. abdullahaktas Cevapla

   Merhaba, Hedefiniz ne olduğunu söylersiniz ona göre birşeyler söylemek daha doğru olur.

 21. Unknown Cevapla

  Merhaba,adım Bedirhan. Yabancı Dil okuyacağım. 11. Sınıfa henüz geçtim. Kendimi bir türlü bir çalışma disiplinine yerleştiremedim. Napmaliyim? Nasıl bir program izlemeliyim?

 22. Adsız Cevapla

  ben 11. sınıfa geçtim ve imamhatipe gidiyorum ama ünüverste de hukuk veya tıp istiyorum ama bn sayısalcı değilim ve çok çalışmam gerekiyo ne yapmalıyım bilmiyorum bide hep eksik konularınızı tekrar edin diyorlar am konumun eksik oldunu nerden anlıyacam

  1. Adsız Cevapla

   orası ama olacaktı pardon:(

css.php