YGS’den Nasıl Yüksek Puan Alınır?

PAYLAŞ:


İki milyon kadar öğrencinin girdiği ve bu sayının giderek artacağı YGS, gerçekten de tüm öğrenciler için, önemli bir dönüm noktasıdır. Bu dönüm noktasını en iyi şekilde değerlendirmek de yine öğrencilerin elindedir. Azim ve akıllıca yola çıkmış her öğrenci istediği başarıya ulaşacaktır. YGS gibi sınavlar, sadece çok çalışarak başarılı olunabilecek sınavlar değildir. Çok ve verimli çalışmanın yanında, sınav öncesinde ve sonrasında belli stratejileri uygulamak elzemdir. İşte bu yazımızda, YGS’den nasıl yüksek puan alınır, YGS’den yüksek puan almak için ne yapılmalı, hangi stratejiler uygulanmalı gibi birçok soruya cevap vermeye çalışacağız. Dilerseniz, YGS’den yüksek puan almak için neler yapılması gerektiği ile ilgili açıklamalarımızı başlık başlık ele alalım.

Verimli ve Çok Çalışmak

   Evet, değerli öğrenciler; YGS’den yüksek puan almak için yapmanız gereken ilk şey, verimli ve çok çalışmaktır. Hani hep derler ya: ‘’Çok çalışma, verimli çalış!’’ diye. Şahsen ben artık bu söze pek katılmıyorum. İnanın milyonların girdiği ancak binlerin alındığı bir sınavda artık sadece verimli çalışmak yetmiyor. Onun için sakın ola ki 1-2 saat çalışarak, ‘’ben verimli çalışıyorum, bu yeter’’ demeyin. Devir az ama verimli çalışma devri değil. Devir, verimli ama çok çalışma devridir. Rakiplerinizi geride bırakmanın yegane yolu budur. Bu yol sizin en kıymetli hazinenizdir. Sizi bu hazineden mahrum etmek isteyen arkadaşlarınız, dizileriniz, oyunlarınız, gezmeleriniz ve uykularınız olacaktır. Aman ha uymayın hiçbirine! Silkinin ve kendinize gelin. Hangi vakitte olursanız olun, bilin ki geç kalmış değilsiniz.

   Kesinlikle kendinizden taviz vermeyin. Eksik konularınızı iyice bitirin ve yığınca soru çözün. Çıkmış, çıkmamış ne kadar soru örneği varsa hepsini gözden geçirin. Okuyun, yazın, çizin, düşünün, anlatın, anlayın. Bir şekilde anlayıverin.

   İtiraf edeyim ki bunları yapmak için bir yıl inek olacaksınız. Ancak sonrasında aslanlar gibi, yaşantınıza devam edeceksiniz. Ne dersiniz, bir yıl aslan olup, sonrasında inekler gibi yaşam sürmekten çok daha iyi değil mi? Bakın bu önemli bir sözdür. Üzerinde düşünün derim. Düşündüğünüz halde, çok çalışmaya başlamadıysanız, daha ne diyeyim size. Allah ıslah etsin sizleri! (Gülücük)

Yazarak ve Yazdıklarını Tekrar Ederek Çalışmak

   Edindiğiniz bilgileri, hafızanızda tutup, sınav esnasında ve hatta sonrasında kullanmanız için yazarak çalışmanın önemi yadsınamaz. Bunu yaparsanız, yazmayan alim unutur, siz unutmazsınız. Okuduklarınızı, sırf okumakla yetinme uyuşukluğuna girmeyiniz sakın. Özellikle sözel derslerin mutlaka özetni çıkarıp, bu özetleri de sık sık tekrar ediniz.

YGS’den Başarılı Olmak İçin Hangi Derslere Ne Kadar Çalışmalısınız?

Bu sınavda, size çok puan getirecek ve az puan getirecek dersler vardır. Sözelcilere Türkçe ve sosyal dersleri çok puan getireceği için, özellikle bu derslere yoğunlaşmalı, bu derslerin konularını iyice bitirmeden diğer derslerle gereğinden fazla zaman harcamamalıdır. Eşit ağırlıkçılar Türkçe ve matematiğe, sayısalcılar ise matematik ve fen bilimlerine yoğunlaşmalıdır. Tabi bu, diğer dersleri tamamen boşlamak değildir. Unutmayın, herkes kendi alanıyla ilgili soruları çözer. Önemli olan diğer derslerin sorularını da çözüp rakiplerine fark atmaktır.

Sınava Çalışmaya Ne Zaman Son Verilmeli?

   Bir kere şu ‘’Sınavdan bir hafta önce çalışma bırakılmalıdır.’’ ifadelerini es geçin. Bana sorarsanız bunun hiçbir geçerliliği yoktur. Aksine son güne kadar çalışın. Sadece son üç gün temponuzu düşürün o kadar. Sınavdan önceki gece de konu ve sorulara son vermiş olun. Ama elinize kitaplarınızı alarak, şöyle tüm sayfaları bir gözden geçirin. Varsa eksikleriniz hızlı bir şekilde okuyup geçin. Uyku düzeninizi bozmak için son günü beklemeyin. Ya bir-iki hafta öncesinden uyku saatinizi belirleyin ya da ne zaman uyuyorsanız son gece de o saatte uyuyun. Son gece gelip de normal saatinizden saatlerce önce uyumaya çalışırsanız, uyumakta zorlanabilirsiniz. Bu durum sizde panik hali yaratıp, sabaha kadar uyuyamama gibi bir sıkıntıya sokabilir.

Sınav Esnasında Önce Hangi Sorular Çözülmelidir?

   Bu konudaki ana kural, sözelcilerin kendi alanlarını, eşit ağırlıkçı ve sayısalcıların da kendi alanlarını ilk önce çözmesidir. Yani hangi sorular size daha fazla puan getiriyorsa önce onları çözmelisiniz. Sonra, kaş yapayım derken, göz çıkarma mevzuları yaşanmasın.

Önce Zor Sorular mı Kolay Sorular mı Çözülmeli?

   Bu konudaki genel kanı, önce kolay ve başarılı olunan derslerin sorularından başlamaktır. Ancak şahsen ben böyle düşünmüyorum. Bu fikri savunanlar, morali yüksek tutmak için kolay sorulardan başlanmalı derler. Ancak ben de diyorum ki ‘’Siz kolay soruları zaten her hâlükârda çözersiniz. Zor soruları sonlara bırakırsanız, zaten şişmiş olan kafanız, bunları çözmekte zorlanabilir. Mesela Türkçe paragraf soruları benim en az sevdiğim sorulardır. Düşünmeyi gerektiren ve uzun-karmaşık olan bu soruları, dinç kafa ile çözüp ve sınava rahat bir şekilde devam etmek için, paragraf sorularını en başta çözerim. Artık bu konuda seçim sizin.  Moralim yüksek başlayayım diyorsanız, kolay sorulardan; zor soruları dinlenmiş beyinle çözeyim diyorsanız zor sorulardan başlayın. Bölümlere göre ayrıntılı olarak öğrenmek isterseniz şu yazımızı okuyabilirsiniz. YGS Soru Çözme Sırası

Sınav Günü Nasıl Davranayım?

   Sınav gününü, kendinize bir bayram olarak görün. Sıfır model elbiselerinizi giyinin, süslenin püslenin. Yani moraliniz ve kendinize olan güveniniz tavan yapsın. Yeteri kadar emek verdiyseniz bayramınıza devam edeceksinizdir. Yok yeteri kadar çalışmadıysanız da, güzel bir bayram günü yaşamak için, sonraki sınav gününü bekleyin. Hepinize başarılar…
Bu Yazılar da Çok Faydalı Olabilir!
Paragraf Soruları Çözme Teknikleri
Dil Bilgisi Nasıl Öğrenilir?
Beden Eğitimi Öğretmeni Nasıl Olunur?

YORUMLAR

BLOGGER YORUMLARI: 26
Loading...
Ad

Cilt Bakımı,115,Çocuk Gelişimi,38,DGS,187,Eğitim,475,Genel,38,Genel Sağlık,75,Klima,52,Konu Anlatımları,49,KPSS Taban Puanları,169,Maaşlar,32,Öğrencilere Tüyolar,62,Saç Bakımı,28,Üniversite Bölümleri,759,VİDEOLAR,1,
ltr
item
Eğitim ve Sağlık Sitesi: YGS’den Nasıl Yüksek Puan Alınır?
YGS’den Nasıl Yüksek Puan Alınır?
YGS'den yüksek puan almanız için altın tavsiyeler
Eğitim ve Sağlık Sitesi
http://www.egitimsaglik.com/2013/12/ygsden-nasl-yuksek-puan-alnr.html
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/2013/12/ygsden-nasl-yuksek-puan-alnr.html
true
2743778651510976752
UTF-8
Yüklenen Tüm İçerikler Herhangi bir içerik bulunamadı. HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE Devamını oku Cevapla Cevaplamaktan vazgeç Sil Tarafından: Ana Sayfa SAYFALAR İÇERİKLER Hepsini Görüntüle SİZİN İÇİN ÖNERDİĞİMİZ DİĞER İÇERİKLER ETİKET ARŞİV ARAMA TÜM İÇERİKLER Aradığınız kelimeye ilişkin bir içerik bulunamadı. Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzts Sal Çrş Perş Cuma Cmrts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Agus Eyl Ekim Kas Aralk biraz önce 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 dakika önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftadan önce Takipçiler Takip Et BU İÇERİK ÖZELDİR İçeriği görmek için paylaşın Tüm kodu kopyala Tüm kodu seç Tüm kodlar kopyalanmıştır. [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) kullanabilirsiniz kopyalamak için