8. Sınıf TEOG Sınavından Yüksek Puan Nasıl Alınır?

PAYLAŞ:

    Değerli öğrenciler, ortaöğretim kurumlarına geçiş siteminin değişmesi ile beraber, sizin de değişikliğe gitmeniz gereken birkaç küçük husus bulunmakta. Ülkemizde iyi bir gelecek kurabilmenin yollarından birinin de iyi bir ortaöğretimde öğrenim görmek olduğunu eminim hepiniz biliyorsunuzdur.
   İyi bir ortaöğretim kurumunda okumanın yolu da kaliteli bir çalışma, uygun stratejilerden geçmektedir. TEOG merkezi ortak sınavlarda, bildiğiniz gibi okul ders notları önemli bir yer teşkil ediyor. Hem MEB’in yaptığı merkezi ortak sınavlar hem de öğretmenlerinizin yaptığı yazılılar, puanınızın hesaplanmasında çok önemli. İkisini de beraber götürmek zorundasınız. TEOG sınav puanınız hesaplanırken; 6, 7 ve 8. Sınıf başarı puanlarınız ile Milli Eğitim Bakanlığının yaptığı merkezi ortak sınav puanlarınızın etkili olduğunu biliyorsunuz. Peki, hem okul yazılılarında hem de merkezi ortak sınavlarda yüksek puan alarak nasıl başarılı olabilirsiniz? Önce yazılılardan nasıl yüksek puan alınabileceğini, sonra da TEOG merkezi ortak sınavlarından nasıl yüksek puan alınabileceğini açıklama çalışacağım.

TEOG Türkçe Testleri İçin Tıkla

Yazılılardan Yüksek Puan Almak İçin Nasıl Çalışılmalı?

Buradaki ‘’yazılılardan yüksek alma’’ ile kastedilen, son gece sabaha kadar çalışıp ezberleyerek yüksek puan almak değildir. Böyle bir çalışma stili de zaten size yarar sağlamaktan daha çok, zarar verecektir. Öğrendiğiniz bilgilerin kalıcı olması çok önemlidir. İşte burada ‘’düzenli çalışma’’ devreye giriyor. Peki, düzenli çalışarak, okul yazılılarından nasıl başarılı olabilirsiniz? Başlık başlık inceleyelim:

1 . Derse Hazırlıklı Gitmek
Hangi ders, hangi konu olursa olsun hazırlıklı gitmeniz çok önemlidir. Derste ne işleneceği konusunda bir ön fikriniz olur ve konuya önceden çalışırsanız, bunu yapmayan arkadaşlarınıza bir fark atmış olacaksınız. Bunu yaparken kısa notlar almak çok yararlı olabilir. Öyle ki ders esnasında, derse katılacak, öğretmenin sorduğu sorulara cevap verebilecek ve öğretmeninizin gözüne girebileceksiniz. İnanın tek bir derste bile bunu yapmayı başarabilirseniz, öğretmeniniz sizi bir anda fark edecek ve bu durum devam ettiği sürece, size bakış açısı olumlu şekilde tamamen değişecektir.

2 . O Gün Öğrendiklerinizi Tekrar Edin
Eve gidince elbette dinlenin, eğlenin; ama sorumluluklarınızı da unutmayın. Sizin o günkü en büyük sorumluluğunuz, öğrendiklerinizi tekrar ederek kalıcı hale gelmesini sağlamaktır. Bunu yapabilmek için öğrendiklerinizi kendi cümlelerinizle yazabilir veya bir başkasına anlatabilirsiniz.

3 . Konularla ilgili Bol Soru Çözün
Hem TEOG sınavlarına adapte olmak açısından hem de öğrendiklerinizi pekiştirmek açısından bu çok önemlidir. Bulabildiğiniz kadar soru çözmeye çalışın ve yanlış yaptığınız soruları mutlaka kontrol edin. Sorunun konusu ile ilgili eksikleriniz varsa mutlaka tamamlayın.

4 . Ara Sıra Genel Tekrarlar Yapın
Buna kesinlikle üşenmeyin ve zaman israfı olarak düşünmeyin. Yaptığınız bu genel tekrarların faydasını merkezi sınavlarda hatta ilerdeki öğrenim hayatınızda bile fazlası ile göreceksiniz.

5 . Yazılı Yoklama Esnasında Neler Yapılmalı?
   Yazı güzelliği Türkçe dersi dışında puanlamaya etki etmese bile, güzel yazınızla bir fark yaratabilirsiniz. Yazılı kağıdında güzel ve okunaklı yazmaya çalışın. Eğer yazınız tamamen okunaksızsa, öğretmenden puan beklemeniz nafile olabilir.

   Bunun dışında, soruları çok dikkatli okuyun ve iyice anlamaya çalışın. Cevaplarınız da yeterli ve net olsun. Soru ile ilgisi olmayan uzun uzun şeyler yazmaya gerek olmadığını bilin. Sorular çoktan seçmeli (test) ise kesinlikle boş bırakmayın. Biliyorsunuz yanlışlar doğruları götürmez. Örneğin geçen hafta yaptığım bir test yazılıda, öğrencilerimden biri 25 sorudan tam 6 tanesini boş bırakmış. Atsa tutacak birkaç tanesi belki; ama yapmamış.
   Yazılıyı bir an önce bitirmek için acele etmeyin. Zamanınızı kullanın ve bittikten sonra bir kontrol tekrarı yapın.
teog'dan yüksek puan almak için
TEOG Çalışma Stratejileri

TEOG Merkezi Ortak Sınavlardan Yüksek Puan Almak İçin Nasıl Çalışılmalı?

   Yukarıda belirttiklerimin tamamı bu sınavlar için de geçerlidir. Aynı yöntemleri uygulamaya çalışırsanız TEOG sınavlarından da gayet yüksek puanlar alacağınızdan şüpheniz olmasın. Yine de birkaç küçük başlıkla bu konuyu da inceleyelim:

1 . Bol Bol Kitap Okuyun
Kitap okumanın size kazandıracaklarını hepiniz bilirsiniz. İşte kitapların sizlere kazandıracakları arasında da sınavlarda yüksek puan almak vardır. Örneğin 2013 Kasım ayında yapılmış olan merkezi ortak sınavda, Türkçe dersinden ‘’Fiilimsiler’’ konusundan sorumlu olunacaktı. Ancak bu demek değildir ki Türkçeden sadece fiilimsi soruları çıkacak. Soruların büyük bir bölümü pararaf soruları idi. Paragraf sorularını çözmek için bolca okumuş olmak da çok önemlidir. Bu arada Paragraf Sorularını Çözmenin Püf Noktaları adlı yazıyı da Buraya Tıklayarak okuyabilirsiniz.
2 . Bol soru çözün ve yanlışlarınızı mutlaka kontrol edin.
3 . Sınavda soruları çok dikkatli okuyun.
4 . Tüm şıkları okumadan cevap vermeyin.

YORUMLAR

BLOGGER YORUMLARI: 227
Loading...
1 – 200 / 227   Yeni›   En yeni»
Ad

Cilt Bakımı,115,Çocuk Gelişimi,38,DGS,187,Eğitim,475,Genel,38,Genel Sağlık,75,Klima,52,Konu Anlatımları,49,KPSS Taban Puanları,169,Maaşlar,32,Öğrencilere Tüyolar,62,Saç Bakımı,28,Üniversite Bölümleri,759,VİDEOLAR,1,
ltr
item
Eğitim ve Sağlık Sitesi: 8. Sınıf TEOG Sınavından Yüksek Puan Nasıl Alınır?
8. Sınıf TEOG Sınavından Yüksek Puan Nasıl Alınır?
TEOG merkezi ortak sınavlarda, bildiğiniz gibi okul ders notları önemli bir yer teşkil ediyor. Hem MEB’in yaptığı merkezi ortak sınavlar hem de öğretmenlerinizin yaptığı yazılılar
http://3.bp.blogspot.com/-7zT3hSImRcw/VF4t5LKWmEI/AAAAAAAABAY/kFVJCq4y9BM/s1600/teog.jpg
http://3.bp.blogspot.com/-7zT3hSImRcw/VF4t5LKWmEI/AAAAAAAABAY/kFVJCq4y9BM/s72-c/teog.jpg
Eğitim ve Sağlık Sitesi
http://www.egitimsaglik.com/2014/01/8-sinif-teog-sinavindan-yuksek-puan.html
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/2014/01/8-sinif-teog-sinavindan-yuksek-puan.html
true
2743778651510976752
UTF-8
Yüklenen Tüm İçerikler Herhangi bir içerik bulunamadı. HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE Devamını oku Cevapla Cevaplamaktan vazgeç Sil Tarafından: Ana Sayfa SAYFALAR İÇERİKLER Hepsini Görüntüle SİZİN İÇİN ÖNERDİĞİMİZ DİĞER İÇERİKLER ETİKET ARŞİV ARAMA TÜM İÇERİKLER Aradığınız kelimeye ilişkin bir içerik bulunamadı. Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzts Sal Çrş Perş Cuma Cmrts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Agus Eyl Ekim Kas Aralk biraz önce 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 dakika önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftadan önce Takipçiler Takip Et BU İÇERİK ÖZELDİR İçeriği görmek için paylaşın Tüm kodu kopyala Tüm kodu seç Tüm kodlar kopyalanmıştır. [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) kullanabilirsiniz kopyalamak için